Interview

Rozhovor so speváčkou Kristínou Prekopovou: Rada skúšam nové veci, som vlastne typ, ktorý sa dá nahovoriť na čokoľvek.

Kristína Prekopová je mladá hudobne všestranná speváčka , ktorá sa okrem spevu venuje hre na klavíri a kompozícii. Poznať ju môžete aj ako moderátorku hudobných relácií v Slovenskom rozhlase. Má za sebou niekoľko rokov spolupráce so špičkovými slovenskými hudobníkmi. Vokálne spolupracovala na hip-hopovom projekte Režimy, v zbierke jej vystúpení nechýbajú klubové koncerty a benefičné podujatia.

Ako si sa dostala k hudbe respektíve ku klavíru a spevu ? V koľkých rokoch si začala vnímať hudbu ako takú a kedy to všetko začalo ?

Chodiť do ĽŠU na Hálkovu ulicu v Bratislave ma nahovorila moja rovesníčka, 6.ročná suseda Janka, s ktorou sme absolvovali prvý i druhý cyklus hodín hry na klavír, spev. Dodnes sme veľmi dobrými priateľkami. Ako dieťa som bola extrémne plachá a trémistka, bála som sa zdvihnúť ruku na hodinách matematiky, aj keď som vedela správnu odpoveď. Rodičia si nevedeli dať so mnou rady, tak ma prihlásili na klavír, spev, dramatický krúžok, a tak sa moja cesta osmeľovania začala. Sebavedomie mi budovala moja prvá pani učiteľka, mama herečky Zuzky Mauréry, pani Darinka Markovičová, kedysi operetná speváčka bratislavskej Novej scény, ktorej vďačím za to, že sa dnes hudbou zaoberám profesionálne. Hudbu som intenzívne vnímala odmalička, detské riekanky, vystriedali ľudové piesne, ktoré som nôtila celej rodine, nechýbalo pravidelné vianočné koledovanie, pri tejto príležitosti som založila sesterské trio. Počas školských čias aj na gymnáziu som si veľmi obľúbila operu a muzikál. Nevyrastala som na East 17, alebo New Kids on the block, radšej som počúvala Čajkovského klavírny koncert b mol a baletné kreácie som si so sestrami nacvičovala aj na 40. Mozartovu symfóniu g mol.

Okrem hry na klavír a spevu sa venuješ ešte aj divadlu a v júni 2013 bude mať premiéru film Obchodníci, v ktorom hráš jednu zo štyroch hlavných ženských postáv. Ako si sa dostala na strieborné plátno?

Predtým ako som začala pracovať v Slovenskom rozhlase, som absolvovala grantové štúdium muzikálového herectva na VŠMU (2005), lektorom spevu bol sólista SND Fero Ďuriač (slovenský predstaviteľ grófa Draculu, ktorý v tom čase pracoval ako hlasový poradca pre moderátorov rádia Expres). Upozornil ma na konkurz, tak som neváhala a do rádia Expres ma prijali. Prvé moderátorské skúsenosti som naberala pod drobnohľadom Oza Guttlera v dopravnom servise a nahrávala som i brandingy značky rádia Expres do intra piesní známych hitov. V 22 rokoch som svoj hlas a ruky prepožičala Miss 98 Karolíne Čičátkovej do TV reklamy pre výrobcu koženných búnd a pri nahrávaní som sa spoznala s hudobným režisérom Petrom Smolinským, moja cesta viedla do rozhlasu. Z rádia Expres som síce odišla ako moderátorka, ale v rozhlase som začínala ako asistentka. Slovenský rozhlas mi pootvoril dvere do umeleckého sveta. Spoznala som sa s režisérom Jozefom Pražmárim, ktorý ma angažoval do divadelnej hry Květy Legátovej Nepriatelia. Bola to pre mňa veľká skúsenosť stáť po boku hercov Vlada Jedľovského a Dana Fischera. Neskôr Jozef Pražmári založil umelecký projekt vidiacich, slabozrakých a nevidiacich hercov divadla Zrakáč, ktorého členkou som dodnes. Aj tieto skúsenosti napomohli k tomu, že keď som sa stretla so scenáristom a skladateľom filmovej hudby Patrikom Božaničom Ulrichom v európskej skladateľskej súťaži Gramodeska 2010, kde som súťažila so svojou skladbou Nahé telá stromov, tak po spoločnom šansónovom projekte Hudební výprodej, ušil pre mňa postavu Slovenky Bibiany, nešťastne zamilovanej do českého umelca. Česká “prolhaná komédia s vuni parfému” Obchodníci bude mať premiéru v júni 2013, zahrala som si s hereckými osobnosťami ako Arnošt Goldflam, Hana Seidlová, Pavol Trávniček, Sandra Nováková, Petr Hapka, Filip Tomsa, Lenka Zahradnická, a ďalší..

Venuješ sa spievajnu šansónov, rada si zaspievaš džezové štandardy, skladáš vlastné piesne. Pamätáš si ešte kedy si zložila svoju prvú skladbu a aká skladba to bola ?

Prvá skladba, ktorú som zložila v 19 rokoch sa volá pieseň Krajina, bude súčasťou môjho druhého autorského CD. Úspešne sa umiestnila v prvej pätnástke aj na rádiu Fm v súťaži Fattkools (2011). V čase, keď som ju zložila som prežívala ťažké obdobie z rozchodu.

https://soundcloud.com/kristina-prekopova/krajina

Máš vzťah aj ku iným hudobným štýlom ?

Samozrejme, rada by som bola nadžánrovou speváčkou, myslím, že šansón a herecká interpretácia je mi prirodzene vlastná, keď sa však započúvate do mojich autorských piesní, tak vnímate, že akordy sú kolorované džezovo, že sú oblečené do dubstepového elektronického šatu. Rytmy dubstepu sú často synkopové a obsahujú nepravidelné rytmické skupiny, Melódia u mňa vychádza z harmónie. Som speváčka, ktorá má harmonické cítenie. V hudbe mám rada zmeny nálad, a to mi vyhovuje aj pri komponovaní, aj pri počúvaní rôznych žánrov.

Okrem tohoto všetkého vieme že si aj výborná moderátorka v slovenskom rozhlase. Pamätám si reláciu nevydané neslýchané. Relácia mala pomôcť mladým kapelám. Utkvela ti nejaká kapela zo spomínanej relácie v pamäti ?

Relácia Nevydané neslýchané dávala v r. 2010 – 2011 priestor mladým tváram, začínajúcim kapelám, ktoré prostredníctvom verejnoprávneho média dostali šancu nahrať si skladby pod vedením odborného tímu (hudobný režisér – zvukový majster) s moderátorskými výstupmi v živom vysielaní na rádiu Slovensko. Dva roky sme s dramaturgom Vladom Juhanesovičom intenzívne vyberali kapely, ktoré dostanú príležitosť etablovať sa na slovenskej hudobnej scéne V relácii Nevydané neslýchané u mňa zarezonovali kapely: Bruno Benetton Free Band, kapela Ens, Patriot, Sima Martausová, Reverz Park, Golden Vein, Pas De Pitié, Delikatessa a ďalší. V súčasnosti moderujem na rádiu Devín dvojhodinovú live reláciu s koncertom – Štúdio mladých, v ktorej dávame priestor umelecky hodnotnejšej hudbe.

Kde všade ťa môžeme tento rok vidieť s kapelou ?

Koncertovanie štartujem krstom CD Buď chvíľu môj 11.4. 2013, ktoré má šansónovo džezový podtón. Krstným otcom bude filmár, spisovateľ, divadelný režisér a pesničkár, zakladateľ brnenského Divadla Šansonu Jiří Vondrák. Ostatné koncerty postupne zverejním na svojej webovej stránke

https://soundcloud.com/kristina-prekopova/krist-na-prekopov-bu-chv-u-m-j

Chystáš aj nové CD ?

Na CD Buď chvíľu môj mám zaradené svoje dve autorské piesne – Nahé telá stromov so sláčikovým kvartetom, ktoré nahralo Symphonic News Quartet, pieseň zaranžoval skladateľ Tomáš Rojček, produkoval Andrej Turok a pieseň Vzdialený – aranžoval Dano Pastucha. Piesne na CD Buď chvíľu môj sme nahrávali v Košiciach v Patt Production. Z piesní vanie závan nostalgie, sú to baladické nápevy o nádeji, zlatistých farbách listov, o vzdialených ostrovoch, o sklamaní z lásky. Hudobné výpovede môjho priateľa Eugena Švába, ktorý v ´68 emigroval do Kolína textársky podfarbili texty Petra Konečného (V prítmí rán), Mira Juriku (Vzdialený, Buď chvíľu môj atď.), Tomáša Ferenčáka (Nahé telá stromov). V súčasnosti intenzívne pracujem na svojom autorskom albume, aranžérsky spolupracujem s elektronickým mágom Marcelom Vénom.

Máš veľmi veľa záujmov. Stíhaš to ?

Záujmov mám naozaj veľa, v marci 2013 by som rada absolvovala kurz alikvótneho spevu, okrem spevu a herectvu v divadle sa venujem výučbe hudby – spevu a hry na klavír, priateľom, a predovšetkým rodine. Vo voľnom čase si rada prečítam motivačnú i apologetickú literatúru. Nadobro ma pohltil fenomén v oblasti pohybu, ktorý ovládol celý svet, a to fitness program zumba za sprievodu dynamickej latinsko – americkej hudby. Rada skúšam nové veci, som vlastne typ, ktorý sa dá nahovoriť na čokoľvek.

Čo by si odkázala svojim fanúšikom čitateľom hudobného portálu MUSIC ZONE ?

Ak moja hudba začne vykazovať aspoň u pár jedincov symptómy pozitívnych účinkov, tak zaujala. Svojou tvorbou chcem hlavne potešiť a povzbudiť, som veľká optimistka, to je moja najvýraznejšia črta, a preto verím v dobro, a hlavne vo fakt, že cez prizmu umenia sa môžeme stať lepšími ľuďmi.
Fanúšikom svojej hudby i hudobného portálu Music Zone želám veľa pozitívnych vibrácií pri kreovaní svojho osobného sveta, pretože ten zapadne do mozaiky lepšieho kúska toho nášho spoločného 🙂 🙂 🙂

FavoriteLoadingUložiť do obľúbených

Štýlové retro ponožky
To Top