Rozhovor so spevákom a zabávačom Martinom Jakubcom

0
58
views

Kto by ho nepoznal ? Ide o známu mediálnu postavičku, známu nie už len z regionálnych TV.  Minulý rok sa mu podarilo vďaka účinkovaniu v komerčných TV v rôznych show dosiahnuť rekordné sledovanosti a tým sa jeho osobnosť a aktivity čoraz viac stávajú všeobecne známymi. Minulý rok 2012 bol pre tohto človeka veľmi úspešný. Podarilo sa mu úspešne na trh dostať nové albumy, DVD, vytvoriť nové spevácke duo s populárnou speváčkou Božanou, rozvinúť svoje aktivity v oblasti managementu, mediálneho poradenstva ba dokonca začal nahrávať film. Nielen o rekapitulácii minulého roka, ale aj o plánovaných aktivitách na rok 2013 sa zhováram s PhDr. Martinom Jakubcom.

Martin, minulý rok bol podľa medializovaných informácií pre Teba dosť úspešný. Zastavme sa pri Tvojej hudobnej činnosti. Aké albumy si minulý rok vydal ? Kto Ti na nich hosťoval ?

Áno , rok 2012 bol produkčne veľmi úspešný. Uzrelo svetlo sveta moje mimoriadne úspešné CD Slovensko krásne s hitom Tam doma. Tá skladba sa stáva pomaly druhou slovenskou hymnou. Slováci pri nej plačú a mňa za ňu národ prijal. Tá skladba je moje srdce, moja duša, moje národné cítenie, moja domovina, moje všetko. Ďalej po tomto titule som nahral pre zahraničného vydavateľa Československú muziku spolu neuveriteľných 15 CD do zlatej kolekcie projektov Zlatá dychovka a Repete Návraty. Ďalej som stihol nahrať aj úspešné cd mojej kolegyni populárnej Božanke. Jej Srdce Jadranu ako prvý Jadran originál na Slovensku získava na veľkej popularite . Ako jej producent so veľmi spokojný s dielom a ohlasom poslucháčov. Keď si to zhrnieme je to 17 CD albumov, ďalej som nahral 12 zábavných celovečerných relácií pre TV ŠLÁGR ktorá je hudobným fenoménom na Slovensku aj v Česku. Rok bol veľmi úspešný a spievalo sa celý rok aj na koncertoch a vystúpeniach.

Keď sme už pri tom, vydavateľstvo Česká muzika vydala niekoľko CD a DVD z Tvojej tvorby. Môžeš spresniť čo všetko vyšlo vo vydavateľstve ČSM, ako hodnotíš spoluprácu s týmto vydavateľstvom?

Československá muzika dala priestor Slovenským interpretom, lebo u nás to všetko je pomalé. Okrem spomínaných projektov kolekcií Zlatá dychovka, Repete Návraty, teraz nahrávame aj kolekcie Slovensko sa zabáva, Kubo a Ivetka to všetko na ľudovú nôtu a zábavu. Produkčne riadim aj projekty Božanky, tej som teraz uviedol ďalšiu kolekciu 8 CD Srde Jadranu a 4 DVD. Ďalej novinku kolekcia Dalmácia 3 CD a 2 DVD. Točili sme posledné leto v Chorvátsku v rôznych destináciách a užívali si mora ale aj hudby a zábavy. Toľko Slovákov tam bolo a poznalo nás, že sme len čumeli. V roku 2013 natáčam už teraz od januára ďalšiu kolekciu Slovensko sa zabáva. Hosťom bude aj môj kolega Dušan Grúň s ktorým produkujeme aj mimo Čiech veľa projektov tu u nás doma, v spoločnom programe Repete kde účinkujeme už viac rokov. Spolupráca je teda veľmi dobrá a hlavne produktívna.

Moje slovenské vydavateľstvo zabezpečuje aj tzv. výmeny umelcov a produkčne zastupujeme aj ostatných interpretov z Repete a výborné slovenské kapely a dychové hudby. Mám viac ako 20 interpretov ktorých zastupujem a produkčne prezentujem aj v ČR. Slováci boli hudobne vždy na tom lepšie ako oni sami, preto sa na naše tvorby tešia.

Veľa ľudí si všimlo, že čoraz častejšie vystupuješ v TV Šláger. Môžeš zhrnúť niečo o Tvojich aktivitách v tejto TV, prípadne čo by si odkázal menej známym kapelám v súvislosti s možnou propagáciou v tejto TV ?

Sám stojím v Šlágri od samého začiatku. S majiteľom Karlom Peterkom máme dobrý pracovný, kolegiálny a manažérsky vzťah. Spolupracujeme spoločne ako vydavateľstvá od samého začiatku, produkčne zabezpečujeme vybrané projekty a umelcov, vyrábam pre Šláger viaceré relácie a kapely ako celok alebo klipy. Sám, ale vystupujem a nahrávam v Šlágri klipy, je pravda že času moc nemám takže niekedy na obraze ani nie som a som zväčša v zákulisí alebo sám režírujem relácie. Ale vždy mám rád keď sa postavím pred kameru a zabávam oba národy. Česi si už na mňa zvykli, z toho mám radosť na Slovensku som už ikona. Vybudoval som si silnú značku a meno trvalo mi to 10 rokov. Stále ale treba na sebe pracovať. Šláger bude mať aj slovenskú pobočku v roku 2013, budem sa snažiť ju viesť a byť nápomocný českému majiteľovi. Veď potrebujem profesionálov, nie diletantov a amatérov

Do Šlágru so mnou cestuje veľa významných zábavových kapiel, interpretov, telies, súborov a umelcov. Dávame im spoločne priestor vďaka mojím programom na Slovensku môžu hosťovať aj v Čechách v mojich programoch. Ale môžu tam isť aj samy, ja som ale zástanca kolektivizácie programov, v tom je sila.

Rád by som sa spýtal na projekt Zlatej dychovky. Aké aktivity sa v poslednej dobre odohrali v rámci Zlatej dychovky ? Máš v pláne pokračovať vo vydávaní ďalších albumov a DVD so svojim telesom ZD ?

Zlatá dychovka pre rok 2013 pripravuje ďalšie kolekcie a to Zlatá kolekcia ľudovej piesne 2.

Bude obsahovať opäť 5 CD a 3 DVD z regiónov stredného a východného Slovenska. Už nahrávame a malo by to byť vonku asi v máji. Popri tom ešte nahrávam sólové CD Zlatej dychovky s hosťom legendou Zdenom Sychrom, ktorý okrem šlágrom miluje dychovku. Preto sme sa rozhodli naspievať spoločne dutá. Naďalej v ostatných projektoch so mnou účinkuje dlhoročný priateľ a kolega Tomáš Vaňo z DH Textilanka.

Minulý rok sa do popredia aj vďaka Tebe dostala speváčka jadranských piesní BOŽANA. Je všeobecne známe, že ju zastupuješ a robíš jej PR management. Skús v skratke predstaviť túto speváčku, čo všetko sa Vám doposiaľ podarilo a aké sú plánované aktivity tento rok ?

Božana, jej meno zo Srbska Božana. Tak ju tam volali. Príbeh sa písal z pred 22 rokov dozadu, kedy odišla zo Slovenska s priateľom do cudziny. Na Slovensku som istý krátky čas spolupracoval na programoch s inou speváčkou ktorá spievala prebraté pesničky z bývalej Juhoslávie. Naša spolupráca sa skončila a ja som prehlásil, že je dopyt po tomto žánri a nájdem pre Slovensko novú hviezdu a veľkú ikonu. Niekoho kto skutočne bude veľká speváčka s hlasom, a originálnym prejavom a musí to byť dáma. To boli moje základné požiadavky, mal som to ťažké nikto taký tu nebol. Až keď prišla za mnou na jednu výstavu kde som mal vystúpenie neznáma žena a oslovila ma že sa jej páči moja hudba. A že ona je na návšteve na Slovensku, a že tiež spieva. Povedal som jej nech mi ukáže ako spieva, stáči kúsok predspievať. A hneď som ju zastavil a povedal že stačí! Presvedčila ma po 15 sekundách. Povedal som jej že vy madam už domov do Belehradu nepôjdete, ostávate na Slovensku. Ja z Vás spravím hviezdu! A tak začala Božana na Slovensku tvoriť a dostávať sa do povedomia poslucháčov. Medzi časom som jej umelecké meno Božana zmenil na slovenské pomery na Božanka. Inak vlastným menom Božena Verešová zahájila kariéru speváčky. Je držiteľkou 5 Zlatých platní IFPI – najvyššieho vyznamenania pre umelca za tvorbu. Minulý rok sa nám podarilo, že Srbské Veľvyslanectvo na Slovensku sa stalo hlavným partnerom na novú kultúru ktorú sme vytvorili pre rozvoj Slovensko- Srbských vzťahov. Stihli sme už nahrať popri jej 5 CD zo Srbska aj ďalších 5 Cd u nás doma a k tomu aj výberové albumy a vznikla aj jej vlastná relácia Príbehy Božanky.

Úspechy BOŽANY, ktoré vďaka Tvojmu pričineniu zatieňujú aj interpetov, ktorí sa už 20 rokov snažia prezentovať tento žáner potvrdzujú Tvoje schopnosti v oblasti propagácie a zastúpenia hudobných interpretov. Čo by si odkázal mladým kapelám a interpretom, ktorí majú záujem o zviditeľnenie sa ?

Každý má u mňa dvere otvorené. Kto sa chce prezentovať, zviditeľňovať musí prísť. Nech ma osloví. Neznesiem iba falošných ľudí, zákerných a vypočítavých. Mám rád priateľské vzťahy a slušných ľudí, nie klamárov, diletantov a pseudoumelcov, ktorí si myslia o sebe akí sú úžasní. Ak to spĺňate, zavolajte alebo napíšte mail teším sa na Vás. Uprednostňujem živé kapely všetkých žánrov. Mladí interpreti nech sa hlásia máme si čo povedať J

 Nedá sa mi nepristaviť pri téme, ktorá rezonuje a rezonovala v rôznych bulvárnych médiách. V časopise PLUS 7 dní vyšiel Tvoj článok ohľadne Tvojho sporu s Jadrankou. Aké by si zaujal stanovisko k tejto kauze ? Ide o kauzu resp. len o umelé vytváranie témy bulvárom ?

….je to jedno klamstvo novinára a celého týždenníka. Neverte ničomu čo čítate! Spor s Jadrankou bol na úrovni dohovoru a urovnaní vzťahov. Nie tak ako to prezentovali oni. Proste z muchy komára či somára, vlastne mediálne bubliny. Ja som s Jadrankou iba spolupracoval a naše cesty sa rozišli každý po svojom. Už nespolupracujeme, nič viac, preto nechápem prečo do nás vŕtali. Bulvár je jeden bodrel, za tým si stojím.

Chcel by som sa Ťa opýtať aj na tému, ktorá je Tvojou doménou a to je REPETE. Prišlo k nejakým zmenám v rámci  ponuky hudobného programu REPETE ? Prizval si do svojho tímu strednoprúdových interpretov nejakých nových členov, alebo si s niektorými ukončil spoluprácu ? Aké sú Tvoje plány s projektom REPETE v roku 2013 ?

Repete je stále moja dominanta. Som majiteľ  programu a aj pre rok 2013 budeme realizovať koncertné šnúry a programy po Slovensku. Moji stabilní partneri a kolegovia sú legendy Dušan Grúň, Zdeno Sychra, Oľga Szabová, Lýdia Volejníčková. Pri Lýdii sa pozastavím, opäť niekto vypustil šumy že už nespolupracujeme, nie je to pravda. Iba istý čas nekoncertovala zo zdravotných a osobných dôvodov. Program ako jediný stabilný na Slovensku drží svoje meno, silu a profesionálnu úroveň ako aj speváckych kvalít. Do stabilnej partie pozývame aj ďalších nemenej známych hostí, ktorí spievajú s nami aj za doprovodu big bandu. Pripravujeme gala koncertné turné po mestách Slovenska. Repete ponúkne tento rok aj Jubilejné CD Legendy spievajú pre Vás.

Minulý rok si bol účastník reality show o varení. Ako by si zrekapituloval svoje účinkovanie v tejto show ? Je pre Teba účinkovanie v takomto programe prínosom ?

Šou Bez servítky opäť len napomohla a ponúkla možnosti. Šou zaznamenala rekordnú sledovanosť, vďaka sledovanosti môjho publika – seniorov. Tí, vykázali najvyššiu sledovanosť v hlavnom vysielacom čase. Bola to super atmosféra, zabával som sa s dôchodkyňami, sú moje kamošky, super si vychádzame a stretávame sa na akciách. TV Markíza by nás mala opäť pozvať aby sme národ zabávali. Pre mňa to bol relax pri varení, pretože kamera je moja kamoška, tak som aspoň navaril aby všetkým chutilo.

V médiách bolo odprezentované, že pracuješ na filme ? O aký film ide ? Môžeš mi priblížiť čo sa za uplynulý čas podarilo zrealizovať a kedy je plánované uvedenie filmu na trh ? Aký je rozpočet filmu, kto sa podieľa na podpore tohto diela ?

Moja produkčná spoločnosť natáča celovečerný film autobiografiu o mne, ale aj nový rodinný seriál. Oba projekty sa realizujú súbežne. Seriál bude prevratný pre jeho dejovú líniu a osudy hrdinov. Bude to niečo čo tu ešte nebolo, žiadne staré hviezdy, naopak všetko nové tváre, nové hviezdy, nové idoly, skutočný život ľudí. K tomu veľa intríg, sklamaní, lások a peňazí. To čo všetci poznáme. Rozpočet nezverejníme, je to ale viac ako 100 tis. eur.

Je všeobecne známe, že si sa etabloval aj ako mediálny poradca. Môžeš priblížiť, trošku svoje aktivity v tejto oblasti ?

Každý ma pozná ako umelca. No málokto vie, že ja sa venujem počas týždňa svojej profesii, ktorú som vyštudoval a čomu sa odborne venujem a to je mediálne poradenstvo a stratégie. Venujem sa mediálnej komunikácii v širšom rozsahu od základných nástrojov komunikácie až po ťažiskové strategické komunikácie. Mám svoju mediálnu firmu a centrum, kde pomáham firmám, politickým stranám, persónám na zviditeľnenie a propagáciu. Hlavné obdobie je vo volebných kampaniach. Teraz je to skôr pre firmy a pre jednotlivcov. Externe pomáham aj televíziám na projektoch. Viac na medialnyporadca.sk

Okrem spievania a managementu sa venuješ aj doktorandskému štúdiu na vysokej škole. Môžeš priblížiť ako sa Ti darí na akademickej pôde ? Aké míľniky máš za sebou a čo ťa ešte čaká ?

Áno ukončujem štúdium PhD. v oblasti mediálnych štúdií. Popri tom sa zúčastňujem a na viacerých zahraničných konferenciách a rokovaniach. Publikujem, píšem články, analýzy, zborníky, súhrnné správy stavu spoločnosti pre oblasť korupcie, klientelizmu. Pracujem aj pre medzinárodný bezpečnostný výbor ICOCRIM ako hovorca a šéf mediálneho centra. Aktivít je stále veľa, k tomu málo času. Milujem publikum, čiže aj študentov na kolokviálnych sedeniach a prednáškach. Škola je zábava. Ale tá moja hudba, je pre mňa stále milšia práca…

Ako posledné by som Ťa chcel poprosiť o odkaz pre Tvojich fanúšikov i neprajníkov ? Čím ich plánuješ ešte prekvapiť ?

Pre priaznivcov: Držme spolu, pokiaľ chcete aby som vás prekvapil alebo niečo špeciálne vyprodukoval, napíšte čo. Dokonca môžete sa spolu podieľať sa a byť súčinní na tvorbe. Ak viete spievať uvítam vás. Vytvoríme spoločné dielo. Bude to zábava pre všetkých! Prijímam stále podnety, návrhy na zlepšenie, doporučenia som otvorený k diskusii. Pre rok 2013 bude veľa projektov máte sa načo tešiť.

Neprajníci: Mňa vôbec nezaujímajú, čiže neinvestujem do nich svoju energiu.

Ďakujem Ti za interview.

Zhováral sa J.M.