Rozhovor s kapelou Podfuck!

0
4
views

Aké boli počiatky a formovanie vašej kapely?
Kapela vznikla v roku 2002. Neviem, či sa to dá považovať za oficiálny vznik kapely, kedže sme boli mladí 15-roční chalani, ktorí si kúpili gitary a učili sa prvé akordy. Časom však určite pribúdali aj skúsenosti, či už osobnostné alebo technické v rámci hudby. V tomto období sme mali niekoľko vystúpení, no prvý koncert v “live” podniku bol v roku 2004. Potom sa to postupne rozbiehalo. Prebehlo viac zmien zostáv skupiny až do dnešnej podoby.

Predstavili by ste nám jednotlivých členov band-y?
Kapela Podfuck časom prešla viacerými zmenami vo formácii a tak sa miesto skupiny chalanov zdielajúce spoločné názory a chodiacich spolu na jednu školu, či navštevujúcich ten istý podnik stala skupina mnohých osobností, z ktorých je každý je úplne iný. Napriek pluralite názorov a postojov na život je naozaj úžasné a jedinečné nás vidieť spolu. 😀 Jeden vybavuje a veľa vtipkuje, pozná veľa vtipov a je dobrý zabávač,no v posledných rokoch už akosi menej o policajtoch, hrá na basu a myslí si, že vie všetko. Takmer. Hovoríme o Alexovi – spevákovi a bassgitaristovi. Druhý, vymýšľa hudbu, texty a má nutkanie ztmelovať a riadiť v zmysle pohánať nás, nestáť na mieste. Sem tam rezignuje:D Tiež maká na sebe v kariére aj v kapele. Zakladateľ Podfucku. Reč je o Mirovi – spevákovi, gitaristovi a harmonikárovi. Tretí často nestíha, príliš veľa si nakladá na svoje plecia, kladie si veľké ciele. Nie každý to vie pochopiť, sem tam pokuľháva v kapele, ale na druhej strane tvorí a vymýšľa veci, taktiež zakladateľ Podfucku. Má veľký prínos v tvorbe kapely no nikto to nevidí. 😀 To je Michal a hrá na gitaru. Posledný člen robí veľký hluk, často aj keď netreba. Nikdy nevyskakuje na ostatných. Taký človek spokojný a zažitý vo svojich rituáloch a dogmách o živote. Nemá rád konflikty. Tvrdý chlap od železa. Už dlhodobo náš stály člen, aj keď sa pridal ako posledný. Ľúbi všetko, čo končí na… “-lenka” pálenka, dovolenka, Lenka a je to bubeník, Vlado.

Aké sú vaše hudobné vzory, štýly, ktoré vás ovplyvnili ako jednotlivcov alebo celú kapelu?
Ťažko to takto zhodnotiť. Človek má najviac hudobných vzorov v mladšom veku, potom si ide skôr takou svojou cestou. Polovica kapely vyrastala na neopunku a polovica na grunge hudbe. V dnešnej dobe počúvame už veľmi veľké spektrum hudby. Dôležité však je, aby nás napĺňala a dávala nám energiu.

Ako ste na tom s koncertami toto leto? Venujete leto viac koncertom alebo oddychu?
Pravdu povediac, na toto leto nemáme naplánované skoro žiadne akcie. Celú jar sme trávili pri tvorbe skladieb a v štúdiu. Mali sme síce asi 3 – 4 akcie, ale tie prišli len tak znenazdajky. Určite by sme chceli viac koncertov na jeseň, túto zimu alebo na jar. Radi by sme sa opäť dostali do koncertnej atmosféry, čize teraz sme zavretí v skúšobni a cvičíme nový album na jeho krst a na jesenné koncerty. Toto leto sa bude kapela venovať skôr oddychu. Alex a Michal pôjdu tento rok k moru. Vlado bude dovolenkovať na Slovensku a moja najväčšia akcia leta bude koncert Foo Fighters v Prahe. Ako som však spomínal, leto venujeme aj skúšaniu a príprave na koncerty.

Pár dní dozadu vyšlo vaše nové CD po 4 rokoch. Aké sú ohlasy od fanúšikov? Na čo sa môžu tešiť ďalej?
Tak zatiaľ sa to len rozbieha, ale väčšinou sú ohlasy pozitívne. Ľudia zvyknú písať, že sa im album páči. Najviac si na ňom pochvaľujú jeho rôznorodosť, keďže sme použili rôzne nástroje ako harmoniku a saxofón. Zatiaľ máme na webe dve skladby (“Posledná” a “Zem”) a o týždeň by sme chceli pridať ďalšie tak, aby do krstu CD boli na webe všetky skladby. Niekedy na jeseň chystáme okrem koncertov aj videoklip.

Vaša kapela oslavuje tento rok 10 rokov od založenia. CD má byť vydané pri tejto príležitosti alebo chystáte ešte nejaké špeciálne oslavy?
Nové CD sme natočili, pretože už 4 roky sme nemali nič poriadne vonku, okrem 2 skladieb, ktoré sme nahrávali počas tohto obdobia. Nazbieral sa nám materiál a chceli sme mať opät CD s viacerými skladbami. Taktiež od ľudí , ktorí nás počúvajú, chodili názory, aby sme už dali niečo von. A tak sa to aj podarilo. Je to len zhoda okolností, že je to práve 10 rokov. Niektoré kapely na 10. výročie robia veľký koncert pri takejto príležitosti. My to oslávime spolu s krstom nového CD. Bude to taká trojitá oslava: Oslava nového CD, Oslava 10.výročia kapely a 7.výročie vzniku live podniku Colloseum, kde to budeme krstit.

Koncertujete len na Slovensku alebo aj v okolitých štátoch? Kde najďalej ste hrali od rodných Košíc?
Najďalej sme hrali v Českej republike a bolo to v meste Stříbro pri Plzni. V rámci ďalšieho zahraničia to bolo na jednom festivale v Maďarsku, v meste Tokaj. Na našom prvom albume sme mali aj anglické skladby, no posledné roky hráme výlučne v slovenčine a tak sú natočené aj posledné dva albumy. Práve preto sa snažíme vybavovať si festivaly a koncerty hlavne na Slovensku a v Česku. Samozrejme, ak by prišla ponuka na nejaký festival zo zahraničia, určite by sme neodmietli.

Čo považujete za váš najväčší kapelný úspech?
Za poslednú dobu to bolo určite to, že sme sa s jednou našou skladbou dostali do finále súťaže, kde sa výťazná skladba mala stať hymnou pre košicke basketbalistky “Good Angels”. Síce sme túto súťaž nevyhrali, ale naši známi, ktorí chodia na domáce aj euroligové zápasy vraveli, že našu skladbu hrávajú na zápasoch cez prestávky. Čiže je to príjemná vec, keď celá aréna počúva váš song. Ale úspech je relatívna vec. Ide skôr o to, či je človek šťastný z toho, čo robí. Ak sa nám darí hrať na dobrých akciách a má to odozvu, človek je z toho nadšený a to mu prináša šťastie.

Máte nejakú zaujímavú príhodu z koncertov?
Jednu by som mal. Stala sa raz na koncerte v Prievidzi. Hrali sme v jednom podniku, kde bolo strašne narvané a tešili sme sa, že to tam odpálime. Asi po 2 či 3 skladbách nám začali pukať struny. Je to normálna vec, ktorá sa stáva hudobníkom bežne. Išlo však o to, že praskla struna mne, potom Alexovi na base a asi 2 struny Michalovi na gitare. Kedže normálne nosíme iba jednu náhradnú gitaru, tak sme to museli meniť na pódiu a to trošku rozladilo ľudí. Boli sme potom z toho smutní a sklamaní.

Čo by ste odkázali vaším fanúšikom a čitateľom music-zone.eu?
Počúvajte takú hudbu a robte tak, aby ste boli vnútorne naplnení a štastní. 🙂

Videá, ukážky skladieb a novinky z prostredia kapely Podfuck môžete nájsť na stránke http://bandzone.cz/podfuck alebo na facebooku https://www.facebook.com/pages/Podfuck/106554196043747