Zaujímavosti

Samsung a AKG. Symbióza, ktorá sa opiera o kvalitné audio!

Samsung a AKG. Symbióza, ktorá sa opiera o kvalitné audio!

Odkúpenie spoločnosti Harman v roku 2017 umožnilo Samsungu získať pod svoje krídla aj legendárnu značku AKG. Prvým výsledkom spolupráce oboch firiem bolo nasadenie reproduktorov od AKG do vybraných modelov radu Galaxy či pribaľovanie slúchadiel AKG priamo do základných krabíc telefónov a tabletov. Samsung navyše na Slovensku začne čoskoro ponúkať celé portfólio slúchadiel AKG, ktoré poteší príležitostných poslucháčov, ale aj audio-profesionálov.

Značku AKG kúpil v roku 1994 Harman International Industries, o trinásť rokov neskôr zase Harman odkúpila spoločnosť Samsung Electronics. Technologické partnerstvo oboch firiem však vstúpilo do platnosti ešte o rok skôr. Vôbec prvým smart zariadením, ktoré z celej transakcie profitovalo, bol tablet Samsung Galaxy Tab S3. Ten na užších bočných hranách ponúkol systém celkovo štyroch 0,64W reproduktorov, ktoré „vyladila“ spoločnosť AKG (slogan „Tuned by AKG“).

Použité reproduktory produkovali čisté zvuky bez skreslenia, s hĺbkou basov a výšok, a s dostatočnou hlasitosťou bez rezonancie pri vyšších úrovniach. Samsung pri tablete uviedol do praxe tzv. automatickú orientáciu reproduktorov. Ich kanály sa plynule menia podľa toho, či je tablet používaný na výšku alebo na šírku displeja. Súčasťou zvukovej výbavy reproduktorov je aj efekt priestorového zvuku Dolby Atmos, reproduktory sa navyše podarilo vložiť do tela s hrúbkou len 6 mm.

Pri Samsungoch radu Galaxy S8 sa v základnom balení po prvýkrát objavili slúchadlá AKG s označením EO-IG955. Išlo o čierny model s pleteným káblom. Po rozdvojení je na kábli smerujúcom k pravému slúchadlu umiestnený modul s akčným tlačidlom pre príjem a ukončenie hovoru a taktiež s dobre ovládateľnými regulátormi hlasitosti. Na druhej strane modulu sa nachádza mikrofón pre vybavovanie hovorov. Slúchadlá dostali v základnom balení tri veľkosti nástavcov, neskôr sa pri Samsungoch radu Galaxy S10 objavili identické slúchadlá aj v bielej farbe. Pri slúchadlách AKG je vyzdvihovaná najmä čistá reprodukcia zvuku so zreteľnými výškami a prekreslenou basovou zložkou. 

Slúchadlá sú v nezmenenej podobe pribaľované aj k novším modelom radu Galaxy S a Galaxy Note. Je možné ich však dostať aj samostatne, a to vrátane čiernej či červenej farbe. Súčasťou základnej krabice je okrem dvoch nástavcov aj cestovné koženkové puzdro.

V roku 2018 sa AKG podpísalo na dynamických stereoreproduktoroch pri modeloch Galaxy S9 a Galaxy S9+. Dosiahnutie efektu sterea bolo dosiahnuté tak, že sa ku spodnému reproduktoru pri prehrávaní hudby pridal aj reproduktor nad displejom. Samsung však musel upraviť kinetickú štruktúru reproduktorov, a kvôli ich veľkostnému nepomeru vyvážiť ich výstupnú úroveň. Ďalším krokom bolo obmedzenie interferencie od ostatných komponentov využívajúcich magnety, ktoré by inak spôsobovali znateľný šum. Samsung tak musel upraviť vnútorné usporiadanie komponentov a vytvoriť viac miesta pre slúchadlový reproduktor.

Reproduktory na záver doladili experti z AKG, rozšírili ich basový rozsah, pričom zachovali prehrávanie na maximálnu hlasitosť bez akýchkoľvek rušivých vplyvov. Samotná hlasitosť reproduktorov je o 40 % vyššia (resp. o 3 – 4 dB), než u modelového radu Galaxy S8. Za zmienku stojí aj vydarený efekt priestorového audia Dolby Atmos, ktorý je možné aktivovať po vysunutí hornej lišty so zástupcami rýchleho spúšťania. V základnom balení modelov Galaxy S9 a Galaxy S9+ boli samozrejme pribalené aj AKG slúchadlá.

Reproduktory upravené značkou AKG dostal v minulom roku aj Samsung Galaxy Note 9. Prístup bol podobný ako u radu Galaxy S9. V rámci sterea sa ku spodnému reproduktoru pridáva aj ten nad displejom, celkovo tak reproduktory hrajú 1,4× hlasnejšie, než pri skorších flagshipov Samsungu. Efekt priestorového audia Dolby Atmos môže optimalizovať zvuk automaticky, príp. mu môžete nastaviť režim pre optimalizáciu filmov, hudby alebo hlasu. Samostatne je možné Dolby Atmos aktivovať aj pre mobilné hry.

Po pripojení dodávaných slúchadiel AKG môžete simulovať mäkkú farbu zosilňovača či zväčšiť rozsah UHQ audia na 32 bitov, medzi podporované formáty patrí DSD i PCM. Pomocou funkcie Adapt Sound je možné upraviť zvuk v slúchadlách podľa toho, aké frekvencie každé z vašich uší počuje. Medzi predvolenými voľbami sú aj predpripravené profily založené na veku užívateľa. V nastavení telefónu nechýba ani deväťpásmový ekvalizér.

Osvedčenú sústavu štyroch reproduktorov, ktoré povýšili na výkon 1,2 W, dostal aj tablet Galaxy Tab S4. Na každej z užších hrán je umiestená vždy dvojica reproduktorov „Tuned by AKG“. Kanály reproduktorov sa opäť menia podľa toho, v akej polohe tablet používate. Reproduktory majú výrazné a hlboké stredy, ktoré sa podpisujú pod celkovú kvalitu zvukového výstupu, vrátane maximálnej hlasitosti, ktorú zabezpečuje duálny zosilňovač. Tablet sa opäť môže pochváliť podporou deväťpásmového ekvalizéra, efektu priestorového 3D audia Dolby Atmos či UHQ audia (32bit, 384kHz).

Reproduktory od AKG nechýbajú ani v najnovších topmodeloch radu Galaxy S10. Prístup zostal rovnaký, k spodnému reproduktoru sa pri hraní pridáva telefónny reproduktor nad displejom, v súčte hrajú o 30 % hlasnejšie než v Galaxy S9 a využívajú 24-bitový upscaling pre bohatší a kvalitnejší zvukový prejav. Softvérová ponuka obsahuje všetky skôr spomenuté softvérové prídavky, nechýba teda ani priestorový zvuk Dolby Atmos či podpora UHQ audia. 

V základnom balení smartfónov Galaxy S10e, Galaxy S10 a Galaxy S10+ v bielej farbe sú k dispozícii aj biele slúchadlá od AKG, ktoré si aj po niekoľkých rokoch držia svoj vysoký zvukový štandard. Hudobný výstup z telefónu do 3,5mm jacku je opäť o niečo kvalitnejší, než u skorších modelov radu Galaxy.

Predposledným výstupom spolupráce Samsungu a AKG je tablet Galaxy Tab S5e, ktorý má na svojom tele opäť štyri reproduktory „Tuned by AKG“. Ide zatiaľ o najlepšie znejúce reproduktory na tabletoch značky Samsung, s dostatočnou hlasitosťou a kvalitou, vyváženými basmi, stredmi aj výškami, a s vydareným priestorovým efektom Dolby Atmos. Výborne hrajúce reproduktory s vhodným nastavením ekvalizéra sú navyše vtesnané do ultrakompaktného kovového tela s hrúbkou len 5,5 milimetrov!

Slúchadlá AKG najnovšie v širokej distribučnej sieti

Najčerstvejším výsledkom spolupráce značiek Samsung a AKG je spustenie predaja sortimentu vybraných bezdrôtových slúchadiel v predajnej sieti českého a slovenského zastúpenia Samsungu. Okrem troch bezdrôtových slúchadiel do uší (typ IN) je v súčasnej dobe k dispozícii jeden model na uši (typ ON) a jeden model slúchadiel cez hlavu (typ OVER). Do budúcnosti sa počíta aj s postupným rozšírením portfólia o ďalšie modely slúchadiel.

To Top