Správy

Šaolinský kláštor včera oslavoval sviatok Laba, rozdali viac než 200 000 porcií tradičného jedla

Podľa lunárneho kalendára bol včera ôsmy deň mesačného mesiaca december, a tento deň patrí v Číne tradičnému sviatku Laba.

Číňania oslavujú tento sviatok so sladkou pochúťkou, ktorú volajú Laba Congee (voľný preklad – kaša ôsmich pokladov) a ktorá je vyrobená z viac ako ôsmich zložiek, vrátane rôznych druhov ryže, fazule a sušeného ovocia. Pôvod festivalu pochádza z obdobia zhruba pred tisíc rokmi, kedy sa ľudia modlili za dobrú úrodu a šťastie pre svoje rodiny. V súčasnosti je to skôr sviatok spojený s jedlom a spomínanou sladkou kašou.

Ak by ste si kašu chceli uvariť aj vy, je potrebné namočiť jednotlivé potraviny vopred na niekoľko hodín a potom variť jednu až dve hodiny do zmäknutia, po dovarení sa pridáva hnedý alebo biely cukor. Kaša je veľmi jemá a hladká.

Recept na prípravu tohto pokrmu je dostupný napr. na stránkach Travel China Guide.

Tradičný sviatok si včera pripomenuli aj mnísi zo Šaolinského kláštora, ktorí sa v súčasnosti pripravujú aj na turné na Slovensku. Čínsky sviatok, ktorý svojím zameraním pripomína napr. americký sviatok vďakyvzdania, si v majstri v kung fu pripomínajú tým, že uvaria kašu, ktorú rozdávajú pri vchode do kláštora, v mestách Dengfeng a Zhengzhou, kultúrnych centrách v zahraničí a celkovo zvyknúť rozdať viac než 200 000 porcií. Touto aktivitou sa šaolinskí mnísi snažia šíriť hodnoty budhizmu a takisto aj šíriť tradičnú čínsku národnú kultúru.

Šaolinský kláštor je známy najmä vďaka majstrovstvu mníchov v kung fu. Pravidelne vystupujú po celom svete, kde prezentujú svoje umenie. V programe, ktorý je určený pre celú rodinu a ktorý sprevádza komentár v slovenskom jazyku, sa vo februári môžu diváci na Slovensku zoznámiť s tým, ako je možné pracovať s energiou, spoznať filozofiu a spôsoby meditácie mníchov, no zažiť aj chvíle, kedy bude tuhnúť krv v žilách. Medzi najzaujímavejšie momenty vystúpení patrí tlačenie ťažkého bremena pomocou ostria opretého na tele, rozbíjanie dlažobných kociek na hrudníku mnícha a pod ním leží ďalší mních na ostrých kovových platniach a v neposlednom rade aj divácky atraktívny moment prehodenia klinca cez sklenenú tabuľu.

Turné Šaolinskí mnísi Slovensko 2018:

  • 20.02.2018 TRENČÍN, Mestská športová hala
  • 21.02.2018 ŽILINA, Tennis Point
  • 22.02.2018 SNINA, Športová hala
  • 23.02.2018 KOŠICE, Angels Aréne
  • 24.02.2018 MICHALOVCE, Mestská športová hala
  • 25.02.2018 BRATISLAVA, Hant Aréna
  • 26.02.2018 NITRA, Mestská športová hala
  • 27.02.2018 PRIEVIDZA, Športová hala
To Top