Správy

Skladateľ Mirko Krajči predstavuje novinku Post Scriptum

Vzácne spojenie skladateľského a dirigentského remesla, tri autorské kompozície a mimoriadne výrazní sólisti. To je novinka Post Scriptum slovenského skladateľa a dirigenta Mirka Krajčiho. Nahrávka vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

„Rozpätie vzniku skladieb je relatívne veľké, je to dvanásť rokov. Najstarší je Koncert pre violončelo a orchester z roku 2001 a najčerstvejšou skladbou je Posolstvo slova z roku 2013. Vybral som tri skladby s orchestrom, no každá je niečím iná,“ dodáva k dramaturgii albumu Post Scriptum Mirko Krajči. Vo všetkých troch kompozíciách môžu poslucháči počuť Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou samotného skladateľa.

V Koncerte pre violončelo a orchester hosťuje uznávaný violončelista Eugen Prochác, v skladbe Posolstvo slova zase zaznie tenor Róberta Remeselníka a bas Petra Mikuláša. Titulnú skladbu Post Scriptum nechal Mirko Krajči čisto na výkone orchestra. „Naša budúcnosť̌ je prítomnosťou vytvorenou v minulosti nami samými. Každá sekunda nášho života je súčasne minulosťou, prítomnosťou aj budúcnosťou. Ak svoj vnútorný svet, svoj doterajší život a svoje pocity z neho pretavíme do hudobného diela, platí to aj v rámci neho. Ak to aplikujeme na celú svoju tvorbu, dokážeme aj v nej nájsť̌ tieto univerzálne zákonitosti.“ Krajčiho citát z bookletu novinky vydavateľstva Hudobný fond napovedá, že k poslucháčskemu publiku mieri ďalší pozoruhodný domáci titul. Slovenský skladateľ a dirigent považuje svoju hudbu za otvorenú širokému publiku.

„Krajči nešokuje poslucháča experimentom, neobracia sa naň rétorikou rebela, prahnúceho po „novosti“. Krajčiho krehká, ale naliehavá poetika tkvie v tom, že vo svojich dielach poskytuje pokoj a sýtu harmóniu, teda hodnoty, aké súčasnému človeku nie sú dopriate,“ píše v booklete novinky Post Scriptum muzikológ Igor Javorský. Vnútorný zážitok z hudby nie je na domácej hudobnej scéne samozrejmosťou. Nová nahrávka slovenského skladateľa a dirigenta Mirka Krajčiho má aj preto osloviť každého hudobne otvoreného poslucháča. CD Post Scriptum vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

To Top