Viac...

Skladateľ Mirko Krajči predstavuje novinku Post Scriptum

Vzácne spojenie skladateľského a dirigentského remesla, tri autorské kompozície a mimoriadne výrazní sólisti. To je novinka Post Scriptum slovenského skladateľa a dirigenta Mirka Krajčiho. Nahrávka vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

„Rozpätie vzniku skladieb je relatívne veľké, je to dvanásť rokov. Najstarší je Koncert pre violončelo a orchester z roku 2001 a najčerstvejšou skladbou je Posolstvo slova z roku 2013. Vybral som tri skladby s orchestrom, no každá je niečím iná,“ dodáva k dramaturgii albumu Post Scriptum Mirko Krajči. Vo všetkých troch kompozíciách môžu poslucháči počuť Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou samotného skladateľa.

V Koncerte pre violončelo a orchester hosťuje uznávaný violončelista Eugen Prochác, v skladbe Posolstvo slova zase zaznie tenor Róberta Remeselníka a bas Petra Mikuláša. Titulnú skladbu Post Scriptum nechal Mirko Krajči čisto na výkone orchestra. „Naša budúcnosť̌ je prítomnosťou vytvorenou v minulosti nami samými. Každá sekunda nášho života je súčasne minulosťou, prítomnosťou aj budúcnosťou. Ak svoj vnútorný svet, svoj doterajší život a svoje pocity z neho pretavíme do hudobného diela, platí to aj v rámci neho. Ak to aplikujeme na celú svoju tvorbu, dokážeme aj v nej nájsť̌ tieto univerzálne zákonitosti.“ Krajčiho citát z bookletu novinky vydavateľstva Hudobný fond napovedá, že k poslucháčskemu publiku mieri ďalší pozoruhodný domáci titul. Slovenský skladateľ a dirigent považuje svoju hudbu za otvorenú širokému publiku.

„Krajči nešokuje poslucháča experimentom, neobracia sa naň rétorikou rebela, prahnúceho po „novosti“. Krajčiho krehká, ale naliehavá poetika tkvie v tom, že vo svojich dielach poskytuje pokoj a sýtu harmóniu, teda hodnoty, aké súčasnému človeku nie sú dopriate,“ píše v booklete novinky Post Scriptum muzikológ Igor Javorský. Vnútorný zážitok z hudby nie je na domácej hudobnej scéne samozrejmosťou. Nová nahrávka slovenského skladateľa a dirigenta Mirka Krajčiho má aj preto osloviť každého hudobne otvoreného poslucháča. CD Post Scriptum vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Váš nákup Položka odstránená. Späť
  • Žiadne produkty v košíku.