Hľadáte niečo konkrétne?

Novinky zo sveta hudby

Skupina HEX vydáva nový album v podobe knihy s názvom TEBE!

Skupina HEX vydáva nový album v unikátnej podobe knihy s názvom TEBE. Je na ňom 11 nových piesní, vrátane inštrumentálneho intra „Sonosféra“, ktoré odkazuje na nahrávanie v štúdiu SONO pri Prahe. Práve v tomto štúdiu nahrávali aj hudobné legendy David Bowie, Gipsy Kings, Julian Lennon alebo česká kapela Lucie. Jedinečný album v tvare knihy obsahuje okrem autorských skladieb skupiny HEX aj poviedku od spisovateľa Pištu Vandala, v ktorej hrajú hlavnú úlohu pesničky tejto kultovej kapely. Kniha má nádherný dizajn a jej súčasťou sú fotografie od Braňa Šimončíka. Názov albumu je príznačný – HEXáci ho venujú práve TEBE!

Fanúšikovia sa konečne dočkali! Na svete je nový radový album skupiny HEX, na ktorý čakali dlhých sedem rokov. Album TEBE vznikal vyše dva a pol roka a skladby sa finalizovali v jednom najlepších štúdií v strednej Európe – v štúdiu SONO pri Prahe. V legendárnom štúdiu nahrávali také hudobné hviezdy ako David Bowie, Living Color, Glen Hansard, Gipsy Kings, Limp Bizkit, Julian Lennon, Joss Stone, Lucie či Wanastowy Vjecy.

„Štúdio SONO je po všetkých stránkach fantastické, celé nahrávanie sme si užívali. Láska k štúdiu sa začala zoznámením sa s Milanom Cimfem, ktorý album nahrával a stal sa aj jeho koproducentom. Je to profesionál, ktorý našim piesňam dodal ďalší rozmer. Sadli sme si aj ako ľudia, čo je nesmierne dôležité, keď sme boli v štúdiu tak dlhý čas. Stali sa z nás kamaráti,“ konštatuje basgitarista Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Reklama

TEBE obsahuje 11 nových autorských skladieb kapely HEX, vrátane nových singlov „Nezaspím“ a „Ľahký song“. Všetky skladby má na konte zohraná autorská dvojica  Peter „Ďuďo“ Dudák a Martin „Fefe“ Žúži.

„Názov albumu TEBE nie je vôbec náhodný. Slúži ako slovná hračka, navodzuje pocit osobného adresovania albumu každému poslucháčovi. A tak sme to aj samozrejme mysleli. Vyjadruje tiež obsahovú intimitu, ktorú som sa snažil dostať do textov. Vždy som nerád písal agitačné texty, mieriace na rôzne neduhy spoločnosti, politiky alebo konzumu. V textoch albumu TEBE som sa pokúsil o zdôraznenie významu partnerského vzťahu. V poslednej dobe je, a myslím, že to nie je len môj pocit, jeho význam marginalizovaný. Je dokonca zatracovaný aj mnohými autoritami a vytláčaný sociálnymi sieťami. Ale je to práve blízky vzťah medzi partnermi, alebo akýmikoľvek spriaznenými dušami, ktorý je naozajstným hnacím motorom života. Vo dvojici sa jednoducho zvláda vždy všetko lepšie,“ sumarizuje textár Martin „Fefe“ Žúži.

“Hudba na albume je kaleidoskop toho, čo sme za sedem rokov od posledného radového albumu počúvali a tvorili. Čiže staršie nápady, aj úplné novinky. Spája ich to, že sme ich nahrali do finálnej podoby tento rok. S cieľom, aby zneli aktuálne. Jednoducho povedané ako Hex v roku 2017. Zo začiatku som si myslel, vzhľadom na to,  že hudobne je súčastnosť viac elektronická, ako živá,  že aj nahrávanie bude tomu zodpovedať. Ale nakoniec je to celkom gitarový album, v každej skladbe sú aj živé bicie, basa a vlastne všetko, čo sme používali aj doteraz,” konštatuje autor hudby a spevák HEXu Peter „Ďuďo“ Dudák.

Reklama

Album TEBE dostal jedinečnú podobu knihy, ktorá je doslova dizajnovým kúskom. Obsahuje fotografie renomovaného fotografa Braňa Šimončíka, texty skladieb a poviedku od spisovateľa Pištu Vandala, v ktorej hrajú hlavnú úlohu piesne tejto kultovej kapely.

„Pišta Vandal je naozaj makač, napísal veľmi milé literárne dielo. Zostali sme príjemne prekvapení rozsahom aj námetom poviedky. Teraz je to už len na poslucháčovi a čitateľovi. Ako sa mu to bude páčiť…“ vraví textár a gitarista Martin „Fefe“ Žúži.

„Povedali sme si, že ak sa máme fotiť, čo zrovna nie je naša najobľúbenejšia činnosť, tak to musí byť s tými najlepšími. Oslovili sme preto Braňa Šimončíka, ktorý zavolal stylistku Zuzku Kanisovú a výsledkom bol jeden pohodový deň a úžasné fotografie. Tešíme sa, že naši fanúšikovia dostanú niečo viac. Pri čítaní poviedky alebo textov skladieb si budú môcť pustiť naše nové pesničky, otvoriť si vínko a relaxovať…“ uzatvára Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Reklama

Skupina HEX vznikla v roku 1989 a patrí k najúspešnejším slovenským kapelám. Od svojho vzniku hrá v zložení  Peter „Ďuďo“ Dudák, spev, gitara, klávesy, Martin „Fefe“ Žúži, gitara, Tomáš „Yxo“ Dohňanský, basová gitara a Tibor „Tybyke“ Szabados, bicie. HEX má na konte mnohé významné hudobné ceny a ich skladby patria medzi poklady slovenskej hudby. Nový album kultovej kapely si môžete kúpiť na www.hex.sk a vo všetkých predajniach Panta Rhei.

Prečítajte si tiež:

Správy

Spevák a zakladateľ legendárnej kapely Omega Kóbor János zomrel vo veku 78 rokov. Informovala o tom kapela Omega na svojom oficiálnom Facebooku. „Týmto Vám...

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Správy

Nezabudnuteľný spevák Petr Muk vydal v roku 2000 druhý sólový album Jizvy lásky, predajne najúspešnejší titul vo svojej sólovej diskografii. Práve v týchto dňoch vychádza jeho reedícia, a to...

Koncerty

Viac ako 40 mien dnes zverejnili organizátori maďarského Sziget festivalu, popri headlineroch Dua Lipa, Arctic Monkeys a Kings of Leon sú v zozname aj hviezdy...

Reklama