Kapely

Skupina splnäný zäm vydáva debutový album industria plaču a rituálneho zabúdania

Článok prečítate za: 2 min.

Skladatelia Martin Burlas, Peter Zagar a Martin Karvaš – originálna hudobná trojica, ktorá stojí za skupinou splnäný zäm. Svoju najnovšiu tvorbu predstavujú na CD s výstižným názvom industria plaču a rituálneho zabúdania. Slovenská novinka vychádza v bratislavskom vydavateľstve Real Music House. 

A rovnako netradičný je aj hudobný jazyk skupiny splnäný zäm. Ten búra mýty o definícii slovenskej autorskej pesničky a zároveň rozširuje hranice alternatívnej hudby a hudobnej avantgardy. Album reflektujúci aktuálne dianie u nás i vo svete predstavuje širokú interpretačnú škálu. Ako tu už býva u autorskej trojice zvykom, jeden význam nikdy nestačí. Bohatosť kooptácií (zvukových i významových) tvorí súhru s jedinečným vtipom – iróniou, dramatickosťou i schopnosťou citlivo reagovať na atmosféry zvonka. Puto človeka, jeho vnútorného sveta s okolím.

Zväzok, ktorý sa nedá pretnúť – aj to je industria plaču a rituálneho zabúdania. „Hikikomori on vacations, alebo všetko, čoho ste sa báli, a pred čím neujdete, ale napokon vás to upokojí. O vedľajších účinkoch a možných sprievodných javoch sa poraďte so svojim lekárom, kňazom a miestnym zástupcom mestskej samosprávy,“ komentuje album Martin Burlas. Nové CD stojí na opačnom póle bežnej, mainstreamovej produkcie. V priebehu dvadsiatich rokov sústredenej piesňovej tvorby sa v Martinovi Burlasovi a Petrovi Zagarovi vykryštalizoval a zdokonalil spoločný jazyk a cesta k silnej výpovedi ostáva ich hlavným poznávacím znamením.  

Článok pokračuje pod reklamou

Retro ponožky

Hudba skupiny splnäný zäm využíva experiment a jej dominujúcim prvkom je v prvom rade originalita. Hĺbka, viacvrstvovosť významov, ale aj využívanie najnovších zvukových a technických možností. CD industria plaču a rituálneho zabúdania má ambíciu otvoriť sa širšej poslucháčskej verejnosti. Jednak tej, ktorá reflektuje a vie zhodnotiť kvalitu pôvodnej autorskej tvorby, ale aj takej, ktorá dokáže oceniť novátorský a svojský prístup.

Nepochybne sa však tvorba Splnený Zem dotkne aj zahraničného publika, ktoré v CD nájde jeden z najsvojskejších a umelecky najprovokatívnejších domácich umeleckých výstupov. CD splnäný zäm – industria plaču a rituálneho zabúdania vychádza vo vydavateľstve Real Music House hudobnej dvojice Robert Pospiš & Martin Silllay. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenie. Titul podporili aj SOZA a BSK. 

Slávnostné uvedenie očakávanej slovenskej novinky prebehne v sobotu 24. novembra v bratislavskom .klube pod lampou.  

Newsletter

Odoberajte náš hudobný newsletter. Aktuálne informácie a novinky zo sveta hudby priamo do Vášho e-mailu.

Odoslaním aktivujete odber e-mailových upozornení na hudobné novinky. Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz "chcem sa odhlásiť", ktorý nájdete v každom e-mailovom upozornení. Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Najčítanejšie články za 7 dní

To Top