Koncerty

Slávna kapela Scorpions robila v začiatkoch predkapelu maďarskej Omege!

Utorok 19. jún, Amber’s Bar hotela Sheraton Bratislava. Presne o desiatej vchádza charizmatický spevák legendárnej skupiny OMEGA János Kóbor (75). Usmiaty, v dobrej nálade, bez akéhokoľvek náznaku hviezdnych manierov. Ide z neho pozitívna energia a okamžite si získa každého svojím príjemným a skromným vystupovaním. Absolútny profesionál.

Líder východoeurópskych Rolling Stones, ako ich zvyknú označovať západné médiá aj s ohľadom na to, že obidve kapely boli založené v tom istom roku a sú na hudobnej scéne už neuveriteľných 56 rokov, porozprával o aktuálnych plánoch OMEGY a prezradil viacero zaujímavostí spojených s kapelou.

Omega je na hudobnej scéne už 56 rokov, odkiaľ beriete stále energiu na svoje účinkovanie?
Asi to súvisí s našimi začiatkami, keď sme ako študenti zakladali kapelu. Mali sme v sebe to potrebné chlapčenské nadšenie, ktoré nám zrejme zostalo až dodnes. Stále máme z tvorenia nových vecí a aj z koncertovania radosť a našťastie sme všetci aj zdravotne v poriadku, takže si to užívame. A dôležitým faktorom bolo vystuženie našej kapely novými mladými spolupracovníkmi, ktorí nám dodávajú potrebnú energiu.

U Vás osobne to zrejme súvisí aj s tým, že ste športovo založená osoba. Pokiaľ vieme doteraz dávate prednosť schodom pred výťahom.
Áno to je pravda, Do toho 10. poschodia si radšej vybehnem po schodoch, ako by som sa mal viezť. Zrejme u mna ešte pretrváva športový duch z mladosti, keď som ako juniorský reprezentant behával 110 m cez prekážky.

Vaším najznámejším hitom je skladba Gyönghajú lány (Perlovlasé dievča), ktorú majú ľudia na Slovensku možnosť poznať aj vo verzii od Aleša Brichtu s názvom Dívka s perlami ve vlasech a hlavne v slávnom prevedení od kapely Scorpions s názvom White Dove. Ako k tomu došlo, že si Scorpions tento hit vypožičal do svojho repertoáru?
So Scorpions sme sa stretli v 70. rokoch, pri našom nemeckom turné. Oni sa práve rozbiehali a náš promotér nám ich odporučil ako predkapelu. Odvtedy máme veľmi blízky a priateľský vzťah, aj keď sa medzitým tie polohy vymenili, keďže ich možnosti zo západného Nemecka neboli natoľko limitované ako to bolo pri kapele z východného bloku. Stále sa však stretávame a občas si vzájomne hosťujeme aj na svojich koncertoch. Po jednom z nich v roku 1994 v Budapešti sa nás Klaus Meine a Rudi Schenker spýtali, či by nemohli spracovať tú skladbu, čo spievame vždy ako poslednú. Samozrejme sme súhlasili. Minulí rok sme im to opätovali na našom albume, keď sme spracovali ich známy song Still loving you.

Má skladba Gyönghajú lány aj nejaké ďalšie jazykové verzie okrem anglličtiny a češtiny?
Áno má, stále nám z celého sveta zasielajú nové verzie tohto hitu a už sme ich napočítali viac ako 70, čím sa podľa našich informácií radí medzi skladby s najväčším počtom jazykových mutácií na svete. Medzi najexotickejšie patria verzie z Indie alebo Bangladéša.

Dosť často koncertujete aj na Slovensku, až to vyzerá tak, ako keby ste mali k slovenskému publiku nejaký špeciálny vzťah.
Je to skutočne tak. Jednak náš prvý zahraničný koncert koncom 60. rokov bol práve na Slovensku a jednak tu máme stále fantastickú atmosféru na našich koncertoch. Slovenskí fanúšikovia sú veľmi spontánni a výborne reagujú na to, čo sa deje na pódiu. Skutočne milujeme slovenské publikum a vždy sa sem veľmi tešíme. Aj túto sobotu (23.06.2018) sa chystáme na koncert v Rimavskej Sobote a už sa nevieme dočkať na atmosféru, ktorá nás čaká, pretože sa jedná o koncert na amfiteátri pod holým nebom, čo má svoje neopakovateľné čaro. Týmto samozrejme všetkých srdečne pozývam.

Predstavíte publiku v Rimavskej Sobote aj Vašu špeciálnu verziu skladby Jasná zpráva, ktorú ste nahrali pri Vašom 55. výročí spolu s Petrom Jandom z Olympicu?
Rozhodne áno. Aktuálny koncertný program totiž vychádza aj z projektu Vtedy na východe, ktorý sme minulý rok pripravili a pozvali naň viacero zahraničných hostí z krajín, v ktorých sme uspeli. Zo Slovenska sme mali v pláne pozvať Mariána Vargu z Collegium Musicum, to však už bohužiaľ nebolo možné. Našťastie z Čiech bol Petr.Janda k dispozícii, takže sme s ním pripravili novú verziu Jasnej zprávy ako spoločný duet. Tá zaznie aj Rimavskej Sobote.

Pripravujete pre svojich fanúšikov niečo nové?
V týchto dňoch sa rozbehli práce na novom dvojalbume s názvom Testament, ktorý by sme chceli mať hotový do konca roka a následne máme v pláne vyraziť v roku 2019 na nové turné po Európe.

Ďakujem veľmi pekne a želám ešte veľa úspechov a hlavne zdravia.
Ďakujem. (odpovedá po slovensky János)

Táto maďarská legenda je na rockovej scéne už 56 rokov, presne toľko ako Rolling Stones. Omega sa stala hviezdou nielen celého východného blo­ku – koncertovala v Československu, Poľsku, Juhoslávii, ale ako jedna z mála kapiel sa dostala aj na Západ, do Británie či Západného Nemecka. Jej najznámejší hit Gyöngyhajú lány (Perlovlasé dievča – viď video poniže) z roku 1969 prebrala v 90. rokoch nemecká kapela Scorpions pod názvom White Dove. V našich končinách je známa aj česká verzia tejto skladby od Aleša Brichtu s názvom Dívka s perlami ve vlasech.

Omega si potrpí na výpravné koncerty podobne ako Pink Floyd. V 80. rokoch mala dokonca jednu z najväčších koncertných scén v Európe a kvalitou zvukového a svetelného aparátu sa mohla porovnávať so svetovými špičkami. Návštevníci ich koncertu v Rimavskej Sobote (23.06.2018) sa preto majú na čo tešiť.

Vstupenky sú k dispozícii u miestnych predajcov a v sieti Ticketportal.

To Top