Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Slovenské ocenenie Esprit je súčasťou UNESCO – International Jazz Day

BRATISLAVA – Slovenská anketa „ESPRIT – cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ sa stala oficiálne súčasťou Medzinárodného dňa jazzu. Druhý ročník udeľovania ceny začína hlasovaním verejnosti, už 13.marca 2014.

ilustr_CD2013

Medzinárodný deň jazzu

Pred troma rokmi určilo oficiálne UNESCO dátum 30.apríl za Medzinárodný deň jazzu. Cieľom sviatku je zviditeľnenie jazzu a jeho diplomatickej úlohy – spájať ľudí zo všetkých kútov sveta. Patrónom Medzinárodného dňa jazzu sa stal hudobník Herbie Hancock pre jeho odovzdanosť mierovému dialógu prostredníctvom hudby a umenia.

Reklama

Druhý ročník ceny za najlepší jazzový album roka Esprit 2013, organizovaný portálom Jazz.sk, sa stal oficiálnou súčasťou osláv Medzinárodného dňa jazzu. Slávnostné odovzdanie cien a koncert finalistov je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách Medzinárodného dňa jazzu.

Raper Dejvec predstavuje svoj prvý videoklip k skladbe Ready

Cena Esprit má svoju sošku, prvý exemplár vlastní Herbie Hancock

Po bratislavskom koncerte v roku 2010 si legendárny klavirista a skladateľ z nášho hlavného mesta odniesol darček v podobe sošky z dielne známej výtvarníčky Gordany Turuk. Skulptúru ocenenia Esprit vytvára výtvarníčka ako repliku tej, ktorú má doma pán Hancock. Ide o siluetu kontrabasu, nástroja, nachádzajúceho sa vo väčšine jazzových formácií. Zo slovenských hudobníkov je držiteľom ocenenia ESPRIT gitarista Michal Bugala, ten za svoj album ‚Y‘ získal cenu v minulom roku a dokonca sa stal víťazom v oboch kategóriách – v hlasovaní verejnosti, aj odbornej poroty.

Reklama

Hlasovanie verejnosti za najlepší album roka 2013

Sopranistka Adriana Banásová vydáva svoj debutový album Desire

V tomto roku je do súťaže zaradených šestnásť albumov slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2013. Paralelne s odbornou porotou môže od 13. marca každý fanúšik kvalitnej hudby rozhodnúť na stránke Jazz.sk o tom, ktorý z minuloročnej úrody jazzových albumov je najlepší a mal by dostať ocenenie Esprit 2013.  Internetové hlasovanie za najlepší domáci jazzový album potrvá presne mesiac.

Slávnostný akt vyhlásenia víťaza a odovzdania hlavnej ceny sa uskutoční v Medzinárodný deň jazzu, v stredu 30. apríla 2014 v Štúdiu 5 budovy Slovenského Rozhlasu. Odovzdávanie sošky Esprit bude sprevázdané živým koncertom finalistov a priamym prenosom na Rádiu Devín.

Reklama
Vlčie maky na novom albume spojili náš krásny folklór a netradičné jazzové aranžmá

Najčítanejšie články

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: