Kapely

Sme ako Beatles, kričia Vesper zo sprchy a vypúšťajú nový album

Šieste radový album kutnohorských hard-popových Vesper je na svete a nesie lakonicky názov VI. Kapela ho pripravovala viac ako rok a producentskú taktovku vzal do ruky bývalý basgitarista Chinaski, výborný skladateľ a muzikant Ondřej Škoch.

Jedenásť zbrusu nových skladieb a skryté prekvapenia, to je obsah nového CD Vesper VI, ktoré kapela symbolicky vypúšťa do hudobného sveta v štátny sviatok, teda 28. 10. 2021. Doteraz sa Vesper prezentovali tvrdším, inteligentným hard-popom a koncepčnosť svojich albumov, teraz ako by si však povedali „päťkrát a dosť“, šestka predznamenáva novú éru.

Novinka sa odlišuje predovšetkým celkovým soundom a posunom v aranžmánoch a zvukových definíciách jednotlivých skladieb. Vesper sa nebáli použiť sample, industriálne a retro zvuky a vytvorili pod taktovkou producenta neobvyklú mozaiku hudobných mini diel. Koncepčnosť, album osciluje medzi punk-popom až art rockom. Stále ide ale o pesničky, ktoré nesú jasný rukopis oboch autorov, Milana Jahodáře a Pavla Ladro.

„Odkaz na Beatles je samozrejme zveličenie, vždycky nás bavilo robiť si zo seba srandu, ale na druhú stranu, čo bol pre Beatles Liverpool, teda zásadné domovská scéna, to je pre nás Kutná Hora, ktorú máme veľmi radi, radi v nej hráme a máme v nej a okolí veľa priateľov a fanúšikov. Takže v tomto zmysle to vlastne sedí.“, Hovorí s úsmevom kapelník Milan jahodář.

Dátum vydania albumu skupina nasmerovala symbolicky na deň štátneho sviatku. Je to jedna z tradícií kapely. Termíny vydania či už celých albumov, alebo singlov, sa od určitej doby u Vesper viažu k významným dňom. Ďalšia tradíciou je využitie slovné hračky v názve albumu. Nie inak je tomu aj u Vesper VI. „Slovnú hračku nech si každý nájde sám, nápoveda by pokazila tú hravosť s obrazom a slovami. Nad dátumom vydania sme celkom nepremýšľali, sme Česi, spievame česky a pre české publikum, naše ambície sa držia „doma“ a až na historické výnimky môžeme byť celkom hrdí, že sme Česi. Takže keď sa album dokončil teraz na jeseň, dátum vydania vychádzal jasne.“, Dopĺňa klávesista Pavel Ladra

Aktuálne sa skladby z albumu Vesper VI začínajú objavovať na niekoľkých českých rádiostaniciach, fyzickú distribúciu nosiča zabezpečuje firma Supraphon a nové skladby nájdu poslucháči od 28.10.2021 aj na všetkých významných online streamovacích hudobných platformách. Kapela pomaly začína nové veci pretavovať do koncertnej podoby, pretože po ročnej pauze sa bude snažiť v maximálnej možnej miere vrátiť aj na svoje toľko obľúbené koncertné pódia.

To Top