Zaujímavosti

Smrtiaca rocková scéna 1. časť – Sid Vicious

V novom seriáli venovanom pamiatke zosnulých hudobníkov Vám v každom dieli priblížime život, hudobný prínos a smrť hudobných legiend. V prvej časti sa budeme venovať Sid Viciousovi zo Sex Pistols.

Sid Vicious – vlastným menom John Simon Richie uzrel svetlo sveta v roku 1957 vo východnej časti Londýna, ktorá bola známa najmä svojou rebéliou.

Pod pseudonymom Sid Vicious sa dostal do povedomia veľkého množstva ľudí – prevažne mládeže. Spolu so skupinou Sex Pistols sa stal symbolom anarchie, túžby po slobode a revolúcie vo vzhľade a najmä v myslení a správaní. Sid sa zakrátko stal vedúcou osobnosťou britskej punk-rockovej scény.

Sid vynikal svojim šialeným prejavom a bláznivými kúskami na pódiu. Na koncertných pódiách sa častokrát rezal do krvi a ako sa vyjadril jeden hudobný kritik: “Sid hral na gitaru a zvracal.” Ľudia nechápavo hľadeli na Sidove správanie a pýtali sa prečo to robí. Sid odpovedal jednoducho a výstižne: “Aby som ukázal, ako mi je zo všetkých nanič.” Sid Vicious a celá kapela sa vďaka svojej kontroverznosti stala idolom anglickej mládeže.

V januári v roku 1978 sa kapela rozpadla. Život a správanie Sida Viciousa sa začalo dramaticky zhoršovať. Krátko po rozchode v priebehu letu z Los Angeles do New Yorku sa Sid predávkoval a z lietadla musel byť vynesený. Keď sa Sid vyliečil, presťahoval sa do hotela Chelsea spoločne so svojou priateľkou Nancy Spungenovou.

12. októbra Sid volal políciu, keď našiel svoju priateľku ležať mŕtvu v kúpeľni. Polícia pri obhliadke tela zistila, že Nancy má v bruchu bodnú ranu. Okamžite Sida obvinili z vraždy, ale už po pár dňoch ho prepustili na kauciu.

Po prepustení jeho kroky smerovali na psychiatriu, kde pokračoval v svojom deštruktívnom správaní. Črepmi z rozbitej žiarovky si podrezal žily na zápästí. Sid sa ešte raz zaplietol so zákonom, keď ho polícia zadržala z dôvodu násilného napadnutia, za ktoré si odsedel 2 mesiace vo väzení.

Keď Sid ukončil svoje protidrogové liečenie, bol 1. februára 1979 prepustený na slobodu. Konala sa veľká oslava, počas ktorej bol Vicious v dobrej nálade. Pil len pivo a užil jednu dávku heroínu. Okolo druhej ráno všetci hostia odišli.

Telo Sida Viciousa našli až druhý deň poobede. Príčina smrti bola stručná: náhodné predávkovanie. Sid mal len 21 rokov.

Česť jeho pamiatke.

“I’ll die before I’m 25, and when I do, I’ll have lived the way I wanted to.”

Autor článku: Vanesa Urbanová

To Top