Zaujímavosti

Smrtiaca rocková scéna 2. časť – Joey Ramone

Joey Ramone. Tmavé okuliare, výrazné čierne vlasy a štíhla vysoká postava. To všetko patrilo k hlavnej osobnosti punkovej formácie Ramones. Jeho život si vzala neľútostná rakovina.

Joey Ramone – vlastným menom Jeffrey Ross Hyman sa narodil 19. mája 1951 v newyorskej štvrti Queens. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal Joey 10 rokov. Joey býval často sám a jeho záchranou sa stalo tranzistorové rádio, kde počúval pesničky z najrôznejších rock´n´rollových programov. Vyrastal najmä na Beatles, Rolling Stones, The Kinks a Beach Boys. Keď mal Joey 13 rokov, nadchol ho Keith Moon z The Who a do hlavy sa mu vnukla myšlienka stať sa bubeníkom. Čoskoro začal hrať na bicích v skupine Sniper, kde okrem hrania aj spieval a skladal piesne.

Kapelu Ramones, ktorá sa považuje za historicky prvú punkovú kapelu vôbec, dal v roku 1974 dokopy práve Joey s basákom Ritchiem Sternom, ktorého vystriedal Douglas “Dee Dee” Coldin, bubeníkom Tommym Erdélyim a gitaristom Johnnym Cummingsom. Rýchle pesničky v nenáročnom akordovom postupe ako Blitzkrieg Bop, sa stali mimoriadne populárnymi v čoraz rozširujúcej sa punkrockovej scéne.

Joey sa stal najvýraznejšou postavou Ramones, k čomu mu dopomohlo aj to, že meral až 2,03 metra. Medzi jeho najobľúbenejšie piesne z repertoáru Ramones patrili najmä balady a milostné piesne, kvôli čomu ho prezývali “hipisákom kapely”.

Po rozpade kapely sa venoval hudbe aj naďalej. V roku 1985 spolupracoval s umelcami ako Bruce Springsteen alebo Bob Dylan na piesni Sun City. V roku 1994 založil kapelu Sibling Rivarly so svojím bratom Mickey Leighom. Výsledkom bolo jedno EP s názvom In A Family Way.

Jeden rok pred smrťou Joey spolupracoval na svojom sólovom albume so svojím priateľom a zároveň producentom Danielom Reyom. Stihol rozpracovať 5 pesničiek.

Joey Ramone zomrel 15. apríla 2001 v nemocnici v New Yorku. Podľahol krutej rakovine lymfatického systému, s ktorou bojoval niekoľko rokov. Po jeho smrti vyšlo v roku 2002 jeho sólové album Don´t Worry About Me a na jeho počesť bola v roku 2003 časť East 2nd Street v New Yorku premenovaná na Joey Ramone Place.

Odpočívaj v pokoji, Joey.

“Bol úplný originál. Každý, kto ho poznal, alebo o ňom aspoň počul, ho miloval. Neustále kriesil ten pravý duch rock´n´rollu a robil to s nesmiernou vášňou.” – Daniel Rey

Autor článku: Vanesa Urbanová

To Top