Smutný príbeh jednej skúšobne!

0
89
views

Je to až absurdné ale bohužiaľ je to tak. Posledné 4 mesiace som strávil každodennou nie ľahkou prácou na rekonštrukcii podkrovných priestorov starej fabriky menom Cvernovka v Bratislave. Moja radosť sa zväčšovala každým odneseným vrecom plným holubích múmii a výkalov, zatlčených klincov, či po rebríku vynesenou tehlou. Konečne budeme mat skúšobňu! …a ešte akú!!!

Občas mi s niečím pomohol aj kamarát a člen mojej kapely The Dark (a ja zase jeho Get Explode) Laco Kováč, jeho frajerka Timea či ďalší priatelia. Tento priestor so silným duchom si okamžite získal asi každého, kto ho navštívil-či už to bol muzikant, alebo nie.

Začiatkom minulého týždňa som nainštalovaním Cubase do počítača zakončil obdobie driny a všetkého, čo bolo potrebné na to, aby skúšobňa mohla začať svoj život. Naša radosť nemala hraníc. Bohužiaľ však trvala veľmi krátko, pretože som sa dozvedel že do 15. mája 2012 musíme priestory vyprázdniť, pretože nový majiteľ Developer sa rozhodol fabriku zrovnať so zemou a vybudovať na jej mieste nové byty a kancelárie.

Cvernovka prežila prvú aj druhú svetovú vojnu, bombardovanie, socializmus aj s jeho veľkolepým patročnicovým plánovaním. Počas svojej 110 ročnej histórie zmenila viacerých majiteľov a na dlhú dobu sa stala najväčšou továrňou na výrobu nití na svete. Osudnou sa jej stala túžba po zisku jej posledného majiteľa z Francúzska.

457717_192120850917200_1097849038_o

Chápem to a nič mu nevyčítam. Je to jeho majetok a má právo si sním nakladať podľa vlastného uváženia. Je mi iba smutno. Podobný pocit, ako keď vás opustí niekto veľmi blízky, niekto, koho ste mali naozaj radi. Navždy a nenávratne.

Už dnes mi je jasné, že nikdy v živote podobnú skúšobňu mať nebudeme. Aj keby bola akákoľvek, nikdy nebude dosť dobrá, aby sa vyrovnala tej v Cvernovke, Keď nie kvôli inému, tak už len kvôli tomu, že Cvernovka bola posledným miestom v centre Bratislavy, kde bolo možné prenajať si priestor za normálne peniaze a robiť hluk 24 hodín denne a sedem dní v týždni bez toho, aby ste tým niekoho rušili.

Cvernovka bola posledným miestom, kde našlo svoje útočisko množstvo mladých tvorivých ľudí, ktorí tu postupne vybudovali svoj druhý a niektorý možno aj prvý domov. Desiatky skúšobní, štúdii, ateliérov, galéria, dielne, firmy, práca, pokoj, zábava, stretávky, posedenia a neopakovateľné chvíle. Teraz už sú to len spomienky. Odpočívaj v pokoji Cvernovka.

Viac fotiek, ako aj fotky z aktuálnej skúšobňe, ktorá je k dispozícii aj pre iné kapely si môžete pozrieť na http://www.facebook.com/skusobnaba.

Juro Somolanyi, 30. aprila 2012