Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Sopranistka Adriana Banásová vydáva svoj debutový album Desire

Speváčka Adriana Banásová svojím nádherným lyrickým sopránom stvárňuje na novej nahrávke rôzne podoby túžby zo svetového operného repertoáru. Dramaturgiu jej debutového CD predstavujú obľúbené árie ženských operných hrdiniek významných skladateľov hudobných dejín, od Mozarta až po 20. storočie zastúpené Leošom Janáčkom. Na klavíri ju sprevádza špičkový korepetítor Peter Pažický. Nahrávka vznikla vlani, v Koncertnej sále Župného domu v Nitre. Album vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

„Sopránové árie spája jednotný menovateľ, a to túžba, od čoho je odvodený aj samotný názov albumu. Túžba ako hýbateľ ľudského konania, vyjadruje tie najhlbšie pocity a pohnútky života ženy, ktoré sme sa cez nádhernú hudbu operných velikánov snažili predostrieť aj poslucháčom. Dominantná je samozrejme túžba po láske – najmä v romantických áriách Gounoda, Pucciniho či Dvořáka, no svoje zastúpenie si tu našla aj túžba po moci v árií Vitelie či túžba po slobode v árií Bystroušky,“ povedala o výbere árií na svoj debutový album Adriana Banásová z najmladšej generácie slovenských operných speváčok.

Nerez & Lucia vydávajú svoj druhý štúdiový album

Adriana Banásová debutovala na doskách Slovenského národného divadla, kde pravidelne hosťuje a predstavila sa aj v Štátnom divadle Košice, v Národnom divadle moravskosliezskom Ostrava či Sliezskom divadle Opava. Do jej repertoáru patria roly ako Nannetta (Falstaff), Bystrouška (Příhody lišky Bystroušky) či Zerlina (Don Giovanni). Ako sólistka sa predstavila na operných festivaloch Opera 2017 a Opera 2020 v Prahe, Letnom opernom festivale 2018 v Šoproni a Smetanovej Litomyšli 2019. Spolupracovala so Štátnou filharmóniou Košice, Filharmóniou Brno, ŠKO Žilina, Štátnou operou Banská Bystrica a ďalšími. Je tiež držiteľkou viacerých ocenení z medzinárodných speváckych súťaží v Čechách i Taliansku.

Reklama

Dramaturgiu nahrávky predstavuje deväť obľúbených árií ženských operných hrdiniek významných skladateľov hudobných dejín. Medzi najznámejšími opernými klenotmi, akými je Pucciniho ária Musetty “Quando me’n vo’“ či Lauretty  “O mio babbino caro“, nájdu poslucháči napríklad aj menej známu áriu romantického skladateľa Julesa Masseneta “Pleurez, pleurez mes yeux“. Všetky sopránové árie nahrávky spája jednotný menovateľ, a to túžba, od čoho je odvodený aj samotný názov albumu.

Raper Dejvec predstavuje svoj prvý videoklip k skladbe Ready

Novinka Desire je odkazom pre všetkých, ktorí túžia nahliadnuť do rozmanitého ženského sveta prostredníctvom operných árií. Krst nového CD spojený s koncertom sa uskutoční 30. júna o 18:00 hod. v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave.         

Nahrávanie sa konalo vlani v Koncertnej sále Župného domu v Nitre. Ako speváčka uviedla, napriek neľahkej pandemickej situácii sa nahrávku podarilo zrealizovať, hoci jej vydanie a uvedenie museli posunúť. Pod zvukom, nahrávkou, mixážou a masteringom abumu DESIRE je podpísaná dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay. Hudobným režisérom bol dirigent Martin Leginus. Hudobným partnerom projektu je vynikajúci klavirista a korepetítor s medzinárodnými úspechmi Peter Pažický, s ktorým interpretku spája dlhoročná spolupráca.„S Petrom Pažickým sa poznáme ešte od mojich konzervatoriálnych čias. Je to špičkový klavirista a poprednými spevákmi často vyhľadávaný korepetítor. Okrem svojej virtuóznej hry a interpretácie, ktorú na nahrávke budete mať možnosť počuť, je známy aj svojou perfektnou znalosťou ľudského hlasu. Je to umelec s vycibreným hudobníckym uchom, vďaka čomu mi počas príprav na nahrávanie dokázal interpretačne aj technicky poradiť tak, aby sme dosiahli čo najkrajší hudobný výsledok. Pre mňa bola veľká česť, že sa so mnou na tomto albume spolupodieľal, za čo som mu veľmi vďačná,“ dodala sólistka k spolupráci s klaviristom Petrom Pažickým, držiteľom viacerých interpretačných ocenení.

Reklama
Vlčie maky na novom albume spojili náš krásny folklór a netradičné jazzové aranžmá

Najčítanejšie články

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Coldplay zverejnili základné informácie k albumu formou ručne písaného odkazu na svojom instagramovom účte, zároveň sprístupnili trailer nazvaný Overtura, ktorý je kombináciou animovanej kozmickej cesty systémom...

Novinky zo sveta hudby

Iron Maiden pred niekoľkými dňami zverejnili novú pieseň The Writing On The Wall doplnenú úchvatným animovaným klipom. Ako priaznivci heavymetalovej legendy predpokladali, skladba je predzvesťou sedemnásteho...

Zaujímavosti

Po albume Vlčie maky – Podpoľanie prichádza druhý štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky. Na albume s horehronskými piesňami pracovali takmer dva roky. Na albume...

Zaujímavosti

Speváčka Lenny oslavuje výročie vydania svojho debutového albumu Hearts, ktorým prenikla medzi veľké domáce a zahraničné hudobné mená. Ako darček a poďakovanie fanúšikom pripravila jeho reedíciu a exkluzívny...