Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Speváčka Soňa Ferencová predstavuje skladbu Keby si tu bol!

Mladá pesničkárka Soňa Ferencová píše piesne na pomedzí štýlov blues-rock, pop a folk. Inšpiráciu pre texty berie v prvom rade z vlastného života a zážitkov, ale inšpiruje sa aj súčasnou slovenskou poéziou.

DSC_1224-copy

Rodáčka z Prešova vyrástla v bratislavskej Petržalke. Už ako sedemročná začala navštevovať spevácky zbor v Bratislave, osemročná sa zapísala na klavír v ZUŠ. Neskôr sa sama naučila hrať na gitare a ako trinásťročná zložila svoju prvú pieseň Dívaj sa k hviezdam. Pôsobila i ako členka Zboru Slovenského rozhlasu. Hudbu neskôr študovala na Univerzite Komenského v Bratislave.

V šestnástich sa rozhodla „presedlať“ z klasickej hudby na hudbu rockovú. Túžila stať sa speváčkou kapely. Osud jej prihral šancu a v roku 2007 ju prijali do rockovej kapely N.D.E., s ktorou absolvovala množstvo koncertov. V tom istom roku spolu nahrali Maxisingel. Kapela začala cítiť, že ide tým správnym smerom, no zrazu prišiel šok. Soňa zostala ležať v nemocnici.

Začalo sa neľahké obdobie plné kolapsov, únavy a vyčerpanosti, Soňa musela načas skončiť s hudbou i štúdiom. Napokon sa zistila príčina zdravotných problémov a po pauze, trvajúcej takmer dva roky, sa Soňa vracia k hudbe. Prežité okolnosti ju ešte väčšmi presvedčili, že v umení je prvoradá autorská tvorba, a keď človek cíti vnútornú túžbu tvoriť, má ju nasledovať.

V jeseni 2009 Soňa oslovila Richarda Čanakyho. Materiálu bolo dosť veľa, a tak pôvodný plán nahrať demonahrávku sa zmenil na nápad nahrať rovno celé CD. Prácu dokončili v apríli 2010 a výsledkom je autorský debut Priania.

V roku 2013 sa začína formovať zostava kapely Soňa Ferencová Band. Súčasnými členmi sú Dodo Káčer (basa), Martin Áč (bicie) a Tibor Harmatha (sólová gitara). Kapela momentálne pracuje na najnovších singloch Sivá, Zívanie do tmy, Túž a Your eyes a v lete sa chystá koncertovať.

Reklama
Reklama www.bedy.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Bez autorov o autoroch. Taký je návrh nového Mediálneho zákona, ktorý 7. októbra 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo kultúry (MK SR). Návrh...

Zaujímavosti

For You predstavuje novú skladbu Best of Slovak pop 2000 – 2009 (Antológia III), ktorou sa na chvíľku prenesiete do začiatku storočia. „Chceli sme...

Kapely

Roman, Robo, Marek a Viktor z kapely Pell-Mell 59 predstavujú novinku zo svojej tvorby. Singel s názvom „Poď so mnou“ zverejnili chalani aj s...

Zaujímavosti

Po tom, čo sa podarilo prebojovať kapele FREYA priamo do finále pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad minulý rok, história sa opäť zopakovala. Žilinčanov totiž...

Reklama