Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Spevák, inštrumentalista a politik Michael Kocáb: Jubileum oslavuje zlatou kolekciou!

Držiteľ Českého leva za úvodnú hudbu k filmu „Kráľ zlodejov“zakladateľ skupiny Pražský výběr, ktorá ovplyvnila vývoj českej rockovej hudby v 80. rokoch – Michael Kocáb oslavuje  jubileum 60 rokov. Pri tej príležitosti spevák, skladateľ a občiansky aktivista vydáva ako hudobný darček pre svojich skalných  fanúšikov Zlatú kolekciu troch CD „Povídali, že mu hráli“.

COVER ALBUMU

Výrazná osobnosť českého (nielen) kultúrneho života oslavuje v týchto dňoch významné životné jubileum. Pri príležitosti okrúhlych narodenín vydáva Supraphon Michaelovi darček v podobe Zlatej kolekcie, kompilácie 3 CD –  „Povídali, že mu hráli“.  Svoje hudobné curriculum vitae, ktoré obsahuje takmer päťdesiat nahrávok z rokov 1980 až 2014 si zostavoval umelec sám.

Prvé CD predstavuje Michaela Kocába v jeho rockovej inkarnácii. Podstatnú časť albumov tvoria skladby Pražského výběru a pokračovateľa tejto kultovej formácie s označením II. Výnimkou je  záverečná skladba „Warning“, ktorá je ukážkou z Kocábovho aktuálneho albumu Aftershocks“. Ide o spoločný projekt štyroch hudobných velikánov, s austrálskym gitaristom Glennom Proudfootom, austrálskym bubeníkom žijúcim v USA Virgilom Donatim  a americkou basgitarovou legendou Billym Sheehanom. „V tejto piesni sa prejavuje veľká virtuozita jednotlivých hráčov najmä pekelným tempom, ktoré hrajú s nesmiernou ľahkosťou, a pritom dokonale presne. Žiadna kvantizácia (spresňovanie) a  žiadne strihy do hudby. Tak, ako mi to poslali, tak  som to nechal.  Je to „nářez“. Nikdy sa mi takáto komplikovaná doska nerobila tak ľahko. Som rád za túto skúsenosť a mám ambíciu urobiť s Glennom Proudfootom ešte aspoň jednu,“ komentuje skladbu Kocáb.

Reklama
Raper Dejvec predstavuje svoj prvý videoklip k skladbe Ready

Album s poradovým číslom dva je príležitosťou pre Michaelovu šansónovú spevácku podobu, veľmi úspešnú vďaka piesňam z projektov Petra Hapku a Michala Horáčka. Medzi sedemnástimi skladbami nechýbajú majstrovské diela ako „Stáří“ (spolupráca s Josefem Kemrem) či „S cizí ženou v cizím pokoji“ a tiež doteraz nevydaný Kocábov duet so Zlatou Kinskou „Náš chléb“.

Záverečná časť kompilácie je venovaná kompozičným, inštrumentálnym a aranžérskym prácam pre Jiřího Korna, Marthu Elefteriadu, Evu Olmerovú či dcéru Natáliu Kocábovú. Súčasťou sú tiež  duetá s Luciou Bílou, Petrom Jandom alebo Petrom Kolářom. „Úplný záver „Povídali, že mu hráli / Zlatá kolekce“  patrí vážnej, či skôr orchestrálnej hudbe v podobe suity z baletu Odysseus, ktorý som napísal v rokoch 1986-1987 pre Laternu Magik,“ vysvetľuje Michael. „Odysseus je asi mojím najúspešnejším hudobným dielom, preto som ho zaradil na záver. Dočkal sa cez 1000 repríz po celom svete a hosťoval napríklad aj 3 týždne na slávnom Broadwayi v New Yorku. Odysseus nestarne a dodnes sa hrá, z čoho mám veľkú radosť, “ dodáva umelec na záver.

Vypočujte si vokálnu verziu skladby Je nad slnko jasné od Roba Opatovského a skupiny For You

Redakciu informovala Adriána Čahojová zo Soul For Show a Supraphon

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: