Koncerty

Spomienkový koncert v Maríne sa niesol v znamení 30 rokov Nežnej revolúcie

Spoločenská sála Špecializovaného liečebného ústavu Marína v Kováčovej sa dňa 13. novembra 2019 na celé popoludnie stala malou koncertnou sálou. Organizátori – Špecializovaný liečebný ústav Marína Kováčová a Občianske združenie Milan Štefánik, sa podujali už po siedmi krát priniesť kultúrny zážitok deťom, dospelým, ktorých postihnutie, zranenie viedlo ich „kroky“ na liečenie práve do Kováčovej. Dobrovoľníci sálu pripravili i pre tých, ktorí používajú vozíčky. Pri pohľade na plagát bolo jasné, že sa všetci majú na čo tešiť. 


Úvodného slova sa ujala speváčka a moderátorka Zuzana Hrvoľová a hneď pozvala na pódium pána riaditeľa Špecializovaného liečebného ústavu Marína š. p.  MUDr. Vladimíra Čavoja  a organizátora za Občianske združenie Milana Štefánika. Spoločne privítali prítomných a poďakovali sponzorom. Aj vďaka nim sa mohlo podujatie uskutočniť. 

A už je tu prvý interpret. Z Čiech k nám pricestoval Aleš Petržela. Jeho tvorba je prepletená rockom a typickým českým folkom. Svoju gitaru ovláda bravúrne. Texty zo života, o láske, ľudských osudoch, mestách, dovolenke, ktoré si sám i píše. A či sa mu chcelo cestovať k nám? Jeho slová hovoria za všetko: „Osobne to beriem ako výlet, na ktorou sa dá urobiť radosť a je skvelé, keď vidím úsmev na tvárach. Som vďačný za pozvanie a rád prídem aj nabudúce.“ I keď publikum bolo rôznorodé – mladší , starší, ľudia s telesným aj mentálnym postihnutím, bolo zjavné, že úvod koncertu sa im páčil. Aleš si odnášal domov, okrem vlastnoručne vyrobených darčekov od detí z OZ Margarétka, aj úžasný pocit. „Keď vidím radosť mentálne postihnutých, myslím si, že sa máme od nich čo učiť.“

Zuzanka Hrvoľová sa okrem moderovania ujala mikrofónu i ako speváčka. Svojim rozprávkovým repertoárom preniesla prítomných už do vianočnej nálady. Veď piesne z rozprávok Ľadové kráľovstvoTri oriešky pre Popolušku si každý spája práve s týmto krásnym sviatkom. Keďže je sama mamičkou, vníma zdravie ako veľký dar. Skláňa sa pred rodičmi detí s postihnutím a prácou ošetrovateľov. To, že môžem prísť na pár hodín, zaspievam im, urobím im radosť, je naozaj to minimum.“ Niektorí „inak obdarení“ nemajú možnosť ísť na bežné koncerty, vidieť a počuť speváka na živo, dokonca sa ho dotknúť. Preto bolo pre nich zážitkom, keď Zuzanka „zbúrala“ pomyselnú bariéru, pre nás obyčajné schody na pódium, ale pre tieto deti, dospelých, prekážka, a zišla medzi „svoje“ publikum. Odmenou jej boli stisky rúk, veľký potlesk. „Mala som pri nich úžasný pocit. Ich radosť a vďačnosť ma dojala natoľko, že som z toho na chvíľočku stratila hlas. Dalo mi to naozaj veľkú energiu. Bolo to super a deti boli úžasné.“ A ešte zaslúžené darčeky. Ako inak – vyrobené s láskou, od detí. 

Počas krátkej prestávky, veď vymeniť aparatúru je potrebné, prišla ponuku pomôcok pre zdravotne postihnutých od spoločnosti SPIG predstaviť Monika Ponická. Všetky užitočné informácie je možné získať i v časopise Inak obdarení. 


Pravý rock svojim chripľavým hlasom vniesol do sály Marián Greksa. Kapelu vymenil za najužšiu zostavu – Marián a druhý gitarista. Prítomní ocenili „komornejšiu“ prezentáciu piesní z čias účinkovania v kapele Modus. Mnohí rodičia si zaspomínali i pri cover verziách hitov speváka Boba Marleyho, skupín Beatles, Deep Purple či Metalica. A deti? „Keď vidím, že sa tešia aj z pesničiek, ktoré nepoznajú, ale je to dobré, je to veselé, tak to ma naplní, že sa sála teší, že sa bavia a tancujú.“  Veľké finále. Prekvapenie pre publikum. Zaspievame si všetci spolu. Speváci i publikum. Veď kto by nepoznal najväčší hit zo sólovej platne Demikát –  Amerika, Afrika – paradajka, paprika. 

Ešte veľký potlesk, poďakovanie. Nielen za darčeky, ale i za skvelú atmosféru. A na záver potešila deti autogramiáda zúčastnených umelcov. Podpis a venovanie od spevákov. Fotky. A „inak obdarení“ sa pomaly vracajú do izieb v liečebniach. Veríme, že plní zážitkov.  Spomienok na deň, ktorý nebol „všedný“.  

  Štýlové dizajnové ponožky
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Váš nákup Položka odstránená. Späť
  • Žiadne produkty v košíku.