Zaujímavosti

Strácam Vibe a Ja ty a Rolo predstavujú nový singel o súčasnom stave republiky, FIČE!

Strácam Vibe a Ja ty a Rolo predstavujú nový singel o súčasnom stave republiky, FIČE!

Kapela Strácam Vibe vydala v spolupráci s Ja ty a Rolo debutový singel Fiče. Svojou piesňou poukazujú na to, čo sa na Slovensku „podarilo“ napáchať aj vďaka Ficovej vláde. 

Pieseň odráža frustráciu, s ktorou sa dokážu stotožniť tisícky Slovákov a Sloveniek. Autorom textu je Michal Vasiľ, spevák skupiny Strácam Vibe a kapely Ja ty a Rolo. Autormi hudby sú okrem Michala aj basgitarista Roman Depko a klavirista Martin Svitana. Pieseň je spoločným projektom kapiel Ja ty a Rolo a Strácam Vibe. „Myšlienka založenia kapely Strácam Vibe vznikla na hudobnom festivale Woodstock v roku 2018. Každý z nás hrá už v nejakej hudobnej formácií, ktorá ide určitým smerom a mali sme potrebu rozvíjať sa a filtrovať aj v iných štýloch, preto sme založili tento multižánrový projekt. Zároveň je to aj taká naša psychohygiena,“ približuje basgitarista, Roman Depko. 

Text je veľmi aktuálny. „Je normálne, že známy podnikateľ ukradne miliardy a ide sedieť na päť rokov a na druhej strane chytia chlapca s trávou a dostane rovnako päť rokov?“ rozhorčuje sa spevák, Michal Vasiľ. Táto mladá kapela patrí k nemalej skupine ľudí na Slovensku, ktorí sú absolútne nespokojní s tým, čo sa to u nás doma deje. Rozhodli sa svoju nespokojnosť vyjadriť hudbou. „Celkom ma zaujíma politika a sledoval som mnohé slovenské kauzy. Pozeral som Ficove tlačovky a tak mi napadlo, že ich zostrihám. V tom čase som sa z toho nejak potreboval vypísať a urobil som jeden krátky text o tom, ako to tu nefunguje, ako sa tu kradne, ako sa tu stavia šesť kilometrov rýchlostnej cesty dvadsať rokov, zvyšujú sa platy poslancov a podobne. Vďaka Ficovi a jeho vláde dostala naša pieseň príznačný názov „Fiče“.“

Videoklip natáčali v spolupráci s MadCat v starom opustenom hoteli v malej východoslovenskej dedinke Kremná blízko Starej Ľubovne. Je plný odkazov na mnohé súčasné aj minulé kauzy. „Celé video začína tým, že v pozadí ide hlas Roberta Fica, ktorý po vražde Jána a Martiny bez hanby ponúkal milión eur za informácie o tomto ohavnom čine, ktorý sa stal práve vďaka špinavým peniazom. My stojíme v smetných košoch a na sebe máme zakrvavené tričká s nápismi Prokuratúra, VládaPolícia.

Tým sme chceli poukázať na to, že majú všetci na rukách krv, ktorú už nikdy nezmyjú a preto by mali odísť. Navyše sme sa vybrali natáčať do rozbitého opusteného hotela Kremná, čím sme chceli ľuďom pripomenúť kauzu Five Star Residence a  Bonaparte, kde náš bývalý pán premiér ešte stále býva. V časti, kde rapujem, ma ťahajú vo vreci, čo odkazuje na únos Kováčovho syna, no zároveň aj na unesený štát. Po štrnástich rokoch sa toho naozaj veľa nezmenilo, z čoho sme samozrejme sklamaní a dúfame, že aj týmto počinom ľudom trochu otvoríme oči“ hovorí Michal.

To Top