Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Svetový moderný balet opäť na Slovensku

Do Bratislavy a Košíc opäť zavítajú sólisti špičkových svetových tanečných telies. Tentokrát sa predstavia počas druhého júnového víkendu na dvoch galavečeroch CHOREA GALA v rámci medzinárodného festivalu moderného baletu CHOREA 2018.

Po minuloročnom úspechu svetových tanečných súborov a špičkových slovenských tanečných umelcov pôsobiacich v zahraničí sa organizátori projektu rozhodli pokračovať v jeho začatej tradícii. Novinkou tohtoročného projektu Chorea 2018 je jeho rozšírenie aj do mesta Košice. Prvý galavečer sa odohrá 9. júna v Kunsthalle/Hale umenia Košice a druhý 10. júna na Grand Plaza na Dvořákovom nábreží v Bratislave. Line-upy oboch galavečerov predstavujú opäť mimoriadne zaujímavé mená a súbory.

Po prvý raz na Slovensko zavítajú National Ballet of Canada, Balletto di Milano či Portugalský národný balet – Compania National de Bailando. Predstaví sa tiež Ján Špoták, špičkový slovenský tanečník pôsobiaci ako sólista GöteborgOperans Danskompani vo Švédsku. 

Reklama

CHOREA tiež dostane na jedno pódium sólistov baletov národných divadiel z Českej republiky, Poľska a Slovinska, a predstavia sa aj dve domáce telesá – Štátne divadlo Košice a Slovenské divadlo tanca.

Ambíciou projektuje pokračovať v začatej tradícii podpory moderného baletu na Slovensku  s cieľom priblížiť svetové tanečné umenie divákom na Slovensku. „Vo svete sa stretávame s mnohými zaujímavými a kvalitnými súbormi a chceme umožniť slovenskému publiku, aby sa s nimi zoznámilo bez nutnosti cestovať za nimi po svete. Dramaturgiou sme sa nesnažili vyberať ‚za diváka‘, posudzovali sme len profesionálnu úroveň súborov a tanečníkov. Preto som presvedčený, že si každý divák príde na svoje,“ povedal Ján Ďurovčík, umelecký garant projektu.

Organizátorom projektuje občianske združenie tanec, záštitu nad CHOREA GALA v Bratislave prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal a nad CHOREA GALA Košice viceprimátor mesta Košice Martin Petruško. Generálnym partnerom festivalu je J&T banka, hlavnými partnermi sú Grand Hotel River Park, a Luxury Collection Hotel a JTRE, partnermi projektu sú Fond na podporu umenia, St. Nicolaus, mesto Bratislava, mesto Košice, Košické kultúrne centrá a grantový program mesta Bratislava Ars Bratislavensis.

Reklama

Podujatie Chorea gala Košice sa koná v priestoroch investičných  projektov, ktoré boli implementované v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013“ Regionálneho operačného programu a sú spolufinancované Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Viac informácií nájdete na www.ropka.sk, www.mpsr.sk a tiež na www.culture.gov.sk, ERDF: Investícia do vašej budúcnosti. 

Prečítajte si tiež:

Správy

Spevák a zakladateľ legendárnej kapely Omega Kóbor János zomrel vo veku 78 rokov. Informovala o tom kapela Omega na svojom oficiálnom Facebooku. „Týmto Vám...

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Správy

Nezabudnuteľný spevák Petr Muk vydal v roku 2000 druhý sólový album Jizvy lásky, predajne najúspešnejší titul vo svojej sólovej diskografii. Práve v týchto dňoch vychádza jeho reedícia, a to...

Koncerty

Viac ako 40 mien dnes zverejnili organizátori maďarského Sziget festivalu, popri headlineroch Dua Lipa, Arctic Monkeys a Kings of Leon sú v zozname aj hviezdy...

Reklama