Koncerty

Svojím hlasom dobyl svet – taliansky tenorista Roberto Saccà v Opere SND

Už 3. decembra sa vám na doskách Opery SND predstaví výnimočný zjav operného sveta. Bude ním jeden z najpopulárnejších sólistov európskych operných domov, lyrický tenorista Roberto Saccà. V Opere SND sa predstaví ako hosť v opere Židovka od Jacqua Fromentala Halévyho v úlohe Éléazara. 

Premiéru inscenácie (ktorá je totožná s tou bratislavskou) poznačili v tom období bezpečnostné opatrenia, ktoré mali zabrániť teroristickému útoku. Návštevníci svetových operných domov boli nútení si na podobné bezpečnostné kontroly zvyknúť. Tvorivý tím sa obával možno o čosi viac, najmä keď atentát v Bruseli ešte stále visel vo vzduchu.

PRÍRODNÁ, ORGANICKÁ A VEGAN STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ, VYROBENÁ V NÓRSKU

Opera sa teší obľube po celom svete vďaka emocionálne silnému príbehu mileneckého vzťahu, ktorý čelí vzbure a pohŕdaniu konfesionálne rozdelenej spoločnosti. Obraz neznášanlivosti a odsudzovania je nosnou témou grand opery Židovka, žiaľ, aktuálnou aj v súčasnosti. Súčasťou uvedenia opery Židovka vo Flámskej opere v Antverpách a Gente bol aj Roberto Saccà, ktorý debutoval v postave kresťana Éléazara. Populárny tenorista, ktorý viac ako dve desaťročia spieva na najvýznamnejších scénach v Európe aj v zámorí. V San Franciscu vystupoval v opere Čarovná flauta po boku Anny Netrebko, ale pravidelne je partnerom hviezd ako Edita Grúberová, Renée Fleming, Cecilia Bartoli, Natalie Dessay alebo Kiri Te Kanawa.

Nemecko-talianske korene mu umožnili objavovať dva svety. V Zürichu začal plodnú spoluprácu s Alexandrom Pereirom a zosnulým Nikolausom Harnoncourtom. Táto spolupráca mu umožnila stáť po boku výbornej koloratúrnej sopranistky Cecilie Bartoliovej. Úspechom bol aj jeho Don José z opery Carmen v Antverpách. Koncertne sa predstavil v Brucknerovom oratóriu TE DEUM v Tel Avive a Salzburgu pod taktovkou Zubina Mehtu. Dona Josého z Bizetovej opery Carmen predviedol aj na doskách Deutsche Oper v Berlíne. Nasledovalo množstvo uznávaných turné, najmä v USA. Súčasťou boli vystúpenia v Carnegie Hall v New Yorku a v Kennedyho centre vo Washingtone spolu s Renée Flemingovou.

Medzníkom v jeho kariére bola účasť na opätovnom otvorení divadla Teatro La Fenice v Benátkach v roku 2004. Vystupoval na inauguračnom koncerte pod Riccardom Mutim a spieval Alfreda v Traviate pod Lorinom Maazelom. Predstavenie bolo vysielané naživo po celom svete a neskôr vydané na DVD.

Opera SND privíta tohto mimoriadneho hosťa už v prvú adventnú nedeľu 3. decembra v inscenácii Židovka od režiséra Petra Konwitschného.

To Top