Zaujímavosti

Tajomstvo svetových kapiel a hviezd. V zákulisí im pomáhajú hudobníci a vokalisti!

Článok prečítate za: 2 min.

Vyzeralo to ako veľký čierny stan. V zákulisí na pravej strane za basovými reproduktormi na štadióne v Štokholme postavili technici Ozzyho Osbourna prenosný stan, v ktorom bolo miesto pre zákulisného vokalistu. Celý interiér pokrývali čierne závesy a vo vnútri sa nachádzal stojan s mikrofónom, odposluch a interkom pre komunikáciu so zvukárom. Nachádzala sa tam aj obrazovka, na ktorej boli texty hitov…

V dnešnej dobe už väčšina zákulisných hráčov hrá na pódiu spolu s hlavnými hviezdami, ale kedysi to bolo prísne strážené tajomstvo, ktoré vedelo len zopár vyvolených ľudí. Zákulisných hráčov mali a majú všetky veľké kapely. Je to najmä preto, aby ich skladby zneli naživo tak dobre ako z albumu (nie preto, že by nevedeli hrať, alebo spievať).

Ako väčšina z Vás určite vie, na album sa nahráva niekoľko vrstiev gitár, vokálov, klávesov a ďalších hudobných nástrojov. Preto nie je možné, aby napríklad štvorčlenná kapela zahrala všetky tieto nástroje a zaspievala všetky vokály, ktoré obsahuje ich štúdiová nahrávka. V hudbe sa vždy dbalo na kvalitu a preto kapely používajú ďalších hráčov, aby poslucháčovi priniesli čo najlepší hudobný zážitok.

Pekným príkladom je kapela Green Day. Od začiatku sa prezentujú ako trojčlenná kapela, ale už od roku 1999 s nimi v zákulisí hral gitarista Jason White, ktorý sa stal oficiálnym členom kapely až v roku 2012. Ďalej s nimi môžete vidieť aj Jasona Freeseho, ktorý hrá na klávesy a Jeffa Matika, ktorý hrá na gitaru a spieva vokály. Dnes už samozrejme títo hudobníci vystupujú na pódiu priamo s kapelou, ale sú na pódiu vždy v úzadí, pretože Green Day je kapela troch muzikantov: Billie Joe Armstronga, Mike Dirnta a Tré Coola. Gitaristu v zákulisí použil na turné napríklad Josh Groban, ale aj Pet Shop Boys.

Článok pokračuje pod reklamou

Retro ponožky

Aj slávny Black Sabbath mal okrem vokalistu aj svojho zákulisného hráča na klávesy a to viac ako 40 rokov! Bol ním klávesák John Sinclair. Ďaľšou kapelou je Iron Maiden, kde ich basgitarový technik Michael Kenney hral v zákulisí na klávesy. Do tretice je tu aj Derek Sherinian, ktorý hral v zákulisí klávesy kapele KISS.

Alan Fitzgerald začal hrať v zákulisí pre kapelu Van Halen začiatkom deväťdesiatych rokov ako aj na turné v rokoch 2004, 2007 a 2012. Hral tak isto aj na Devils and Dust Tour Brucea Springsteena v roku 2005. Zákulisného klávesáka používala aj kapela Pet Shop Boys na koncerte v roku 1991.

Zaujímavou kategóriou sú aj bubeníci. Zákulisného bubeníka napríklad používala kapela Judas Priest. Hrával na elektronické bicie a púšťal rôzne zvuky, zatiaľ čo oficiálny bubeník hral na scéne. Bubeník v zákulisí dopĺňal jeho hru a tým boli bicie výraznejšie.

Dnes už nie sú zákulisní hráči žiadnym tajomstvom. Na koncert si idete hlavne užiť skvelý zvuk a show, ktorá by bez teamu zvukárov, technikov, hráčov, umelcov, vokalistov a kapely nebola možná. Títo ľudia robia skvelú prácu a treba si ich vážiť! 

Newsletter

Odoberajte náš hudobný newsletter. Aktuálne informácie a novinky zo sveta hudby priamo do Vášho e-mailu.

Odoslaním aktivujete odber e-mailových upozornení na hudobné novinky. Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz "chcem sa odhlásiť", ktorý nájdete v každom e-mailovom upozornení. Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Najčítanejšie články za 7 dní

To Top