Zaujímavosti

Tajomstvo svetových kapiel a hviezd. V zákulisí im pomáhajú hudobníci a vokalisti!

Vyzeralo to ako veľký čierny stan. V zákulisí na pravej strane za basovými reproduktormi na štadióne v Štokholme postavili technici Ozzyho Osbourna prenosný stan, v ktorom bolo miesto pre zákulisného vokalistu. Celý interiér pokrývali čierne závesy a vo vnútri sa nachádzal stojan s mikrofónom, odposluch a interkom pre komunikáciu so zvukárom. Nachádzala sa tam aj obrazovka, na ktorej boli texty hitov…

V dnešnej dobe už väčšina zákulisných hráčov hrá na pódiu spolu s hlavnými hviezdami, ale kedysi to bolo prísne strážené tajomstvo, ktoré vedelo len zopár vyvolených ľudí. Zákulisných hráčov mali a majú všetky veľké kapely. Je to najmä preto, aby ich skladby zneli naživo tak dobre ako z albumu (nie preto, že by nevedeli hrať, alebo spievať).

Ako väčšina z Vás určite vie, na album sa nahráva niekoľko vrstiev gitár, vokálov, klávesov a ďalších hudobných nástrojov. Preto nie je možné, aby napríklad štvorčlenná kapela zahrala všetky tieto nástroje a zaspievala všetky vokály, ktoré obsahuje ich štúdiová nahrávka. V hudbe sa vždy dbalo na kvalitu a preto kapely používajú ďalších hráčov, aby poslucháčovi priniesli čo najlepší hudobný zážitok.

Pekným príkladom je kapela Green Day. Od začiatku sa prezentujú ako trojčlenná kapela, ale už od roku 1999 s nimi v zákulisí hral gitarista Jason White, ktorý sa stal oficiálnym členom kapely až v roku 2012. Ďalej s nimi môžete vidieť aj Jasona Freeseho, ktorý hrá na klávesy a Jeffa Matika, ktorý hrá na gitaru a spieva vokály. Dnes už samozrejme títo hudobníci vystupujú na pódiu priamo s kapelou, ale sú na pódiu vždy v úzadí, pretože Green Day je kapela troch muzikantov: Billie Joe Armstronga, Mike Dirnta a Tré Coola. Gitaristu v zákulisí použil na turné napríklad Josh Groban, ale aj Pet Shop Boys.

Aj slávny Black Sabbath mal okrem vokalistu aj svojho zákulisného hráča na klávesy a to viac ako 40 rokov! Bol ním klávesák John Sinclair. Ďaľšou kapelou je Iron Maiden, kde ich basgitarový technik Michael Kenney hral v zákulisí na klávesy. Do tretice je tu aj Derek Sherinian, ktorý hral v zákulisí klávesy kapele KISS.

Alan Fitzgerald začal hrať v zákulisí pre kapelu Van Halen začiatkom deväťdesiatych rokov ako aj na turné v rokoch 2004, 2007 a 2012. Hral tak isto aj na Devils and Dust Tour Brucea Springsteena v roku 2005. Zákulisného klávesáka používala aj kapela Pet Shop Boys na koncerte v roku 1991.

Zaujímavou kategóriou sú aj bubeníci. Zákulisného bubeníka napríklad používala kapela Judas Priest. Hrával na elektronické bicie a púšťal rôzne zvuky, zatiaľ čo oficiálny bubeník hral na scéne. Bubeník v zákulisí dopĺňal jeho hru a tým boli bicie výraznejšie.

Dnes už nie sú zákulisní hráči žiadnym tajomstvom. Na koncert si idete hlavne užiť skvelý zvuk a show, ktorá by bez teamu zvukárov, technikov, hráčov, umelcov, vokalistov a kapely nebola možná. Títo ľudia robia skvelú prácu a treba si ich vážiť! 

To Top