Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Takmer 5 tisíc zrušených podujatí, tak vyzerá dopad koronakrízy na hudobný priemysel na Slovensku

Celý svet vrátane Slovenska už niekoľko mesiacov čelí kríze, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu. Tá výrazne ovplyvnila nielen ekonomický rozvoj štátu ale výrazne zasiahla aj všetky skupiny obyvateľstva. Jednou z prvých ohrozených skupín v rámci kreatívneho priemyslu bola hudobná obec, ktorá pocítila opatrenia vlády najvýraznejšie.

Slovenský ochranný zväz autorský vypracoval podrobné štatistiky, ktoré hovoria o tom, že počet nahlásených podujatí počas pandémie klesol až o 70%. Kým v roku 2019 bolo počas rovnakýc mesiacov nahlásených takmer 7 tisíc podujatí, v roku 2020 to bolo len niečo cez 1800. Najmenej evidovaných podujatí bolo v mesiaci apríl, kedy sa ich podľa štatistiky konalo len 17.

Živé podujatia sú pritom pre hudobníkov kľúčové. Až dve tretiny príjmov výkonných umelcov na Slovensku pochádza zo živých koncertov. Scéna živej hudby je tak pre slovenskú hudbu tým najdôležitejším trhom a živé koncerty sú najvýznamnejším zdrojom príjmov hudobníka.

Reklama
Nový album kapely IMT Smile vychádza aj na LP ako red clear vinyl

“Živá hudba bola za posledných desať rokov hlavným živiteľom hudobníkov. Práve živé vystúpenia poháňajú hudobný priemysel a poskytujú uplatnenie stovkám ďalších profesií, ktorých na prvý pohľad nevidieť.” hovorí Tomáš Mikš z predstavenstva SOZA.

Kvôli zrušeným podujatiam hudobníci neprišli len o honoráre za účinkovanie, ale aj o príjem z možných autorských honorárov z neuskutočnených podujatí. Oproti minulému roku bol ich príjem takmer trikrát nižší a hudobníci tak prišli o stovky tisíc eur.

Absencia živých podujatí neovplyvnila len samotných hudobníkov. Živé vystúpenia si vyžadujú množstvo pridružených pracovných síl. Aj vystúpenie s veľmi skromným rozpočtom zamestnáva 8 – 10 ľudí, vrátane 4 – 5 interpretov a približne rovnaký počet technikov a pódiových pomocníkov. Na väčších podujatiach sa môže toto číslo ľahko vyšplhať až na 40 ľudí a v arénach a na festivaloch až na 200 ľudí.

Reklama
Bývalý spevák kapely Peter Bič Project Ivo Bič vydal nový singel

Hudobný portál music ZONE sa snaží dať väčšinu zrušených a presunutých podujatí do databázy. Toto sú všetky zrušené kultúrne podujatia na Slovensku za rok 2020.

Každý vystupujúci hudobník tak vytvára aspoň jedno ďalšie pracovné miesto. So zrušenými podujatiami teda prišli o prácu aj ľudia, ktorých profesia súvisí s prípravou podujatí ako napr. technici, zvukári, prepravcovia, či zamestnanci, ktorí majú na starosti bezpečnosť.

Situácia pre ľudí pracujúcich v hudobnom priemysle nie je priaznivá ani v súčasnosti. Od 1. septembra boli sprísnené opatrenia týkajúce sa hromadných podujatí, čo v konečnom dôsledku znovu nepriaznivo ovplyvní hlavný príjem hudobnej obce.

Ministerstvo financií síce poskytne na pomoc nezávislej kultúre takmer 11 miliónov eur, je však otázne, či táto pomoc bude dostatočne adresná a či sa bude vzťahovať napríklad aj na ľudí, ktorí sa podieľajú na príprave kultúrnych podujatí. V rámci ekonomickej obnovy na Slovensku by mala vláda obzvlášť dbať na kreatívny sektor. Ten sa nezastupiteľne podieľa na tvorbe domácej ekonomiky, no oproti ostatným odvetviam je značne znevýhodnený.

Reklama
Na Colors of Ostrava 2022 prídu aj The Killers, Martin Garrix a speváčka LP

Najčítanejšie články

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Skupine Maduar sa aj napriek komplikovanej situácii v kultúre podarilo pripraviť niekoľko zaujímavých aktivít spojených s oslavou jej 35. narodenín.Prvou z nich je nový singel...

Správy

Legendárna kapela Metallica napísala až desať nových skladieb. Potvrdil to spevák James Hetfield a uviedol, že im izolácia veľmi pomohla pri tvorbe. Hudobníci spolu...

Zaujímavosti

Túto unikátnu udalosť si zobrali pod svoje krídla hviezdy ako Selena Gomez, Jennifer Lopez a HER. Spojili sa s občianskym združením Global Citizen, ktorý podobné podujatia...

Koncerty

19. ročník medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava sa z dôvodu pretrvávajúcej pandémie koronavírusu a zásadnej neistoty, ktorá vládne ohľadom možnosti konania veľkých letných...