Kapely

The Ills majú nový album s nevšedným názvom Disco Volante/Mt. Average

Ľudia budú možno prekvapení,“ hovorí gitarista Martin Iso Krajčír o novom albume skupiny The Ills s nevšedným názvom Disco Volante/Mt. Average. Piata štúdiová nahrávka „postrockových monštier“, ako The Ills nazvali na BBC, vychádza dnes, 19. februára 2019, na twin-labeli Deadred Records/Starcastic Records.

Disco Volante/Mt. Average je nasledovníkom úspešného albumu Ornamental or Mental z roku 2016, ktorý kapele výrazne pomohol otvoriť dvere na európskej scéne a z ktorého skladby sa objavili nielen na BBC, ale aj na KEXP, WDR 1live či ďalších renomovaných rozhlasových staniciach. Tentokrát zase prvý singel Squarevoucher odpremiérovala írska stanica RTÉ 2fm v prestížnej šou Dana Hegartyho, ktorý na margo Slovákov uviedol, že sú to „zvuky seizmických proporcií!

Ako už dvojitý názov napovedá, album sa skladá z dvoch samostatných, ale zvláštne prepojených častí, pričom jednu – tradičnejšiu – inšpirovali hudobné nápady ďalšieho gitaristu Mira Lukyho a druhá – experimentálnejšia – zasa stojí na Isových nápadoch. „Vedeli sme, že sa musíme posunúť ďalej. Ornamental or Mental bol úspešný album, ale nechceli sme nahrať jeho pokračovanie,“hovorí o nahrávke Iso a Miri dodáva: „Musím sa priznať, že do štúdia som išiel so stiahnutým sedacím svalom – aj som sa tešil, aj sa obával. Nakoniec sme nahrali veci, čo sme mali pripravené a aj také, čo nám skrsli v hlave na mieste. Nečakaný, ale o to pre nás zaujímavejší a cennejší výsledok je spojením síl nás štyroch. Úprimných chlapcov s malými očkami.

Chalani nahrávali už v lete v bratislavskom štúdiu Pulp pod taktovkou dvorného zvukového inžiniera Dominika Suchého a na začiatku nikto z nich netušil, ako bude kompletný album vyzerať. „Napriek tomu sme cítili pohodovú atmosféru, ktorá naštartovala kreatívny proces a spravili sme fakt množstvo práce. Aj keď sme išli do neznámych vôd, s výsledkom sme veľmi spokojní,“ opisuje vznik nahrávky basgitarista Peter Berák. „Síce sme narušili náš pravidelný dvojročný reprodukčný cyklus, ale chceli sme sa hudobne trošku posunúť a to vyžaduje čas a trpezlivosť,“dopĺňa bubeník Ľuboš Daron Hodás. Mastering albumu si vzal na starosť Steve Corrao v Sage Audio v americkom Nashville a autorom pútavého dizajnu obalu je výtvarníčka Monika Voláková.

Disco Volante/Mt. Average vychádza 19. februára 2019 na značkách Deadred Records/Starcastic Records ako 12-palcový zelený transparentný vinyl LP, na CD a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok The Ills a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. Distribúciu na Slovensku zabezpečuje spoločnosť Wegart.

PRÍRODNÁ, ORGANICKÁ A VEGAN STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ, VYROBENÁ V NÓRSKU

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Nové skladby odohrali The Ills po prvý raz na prestížnom festivale Eurosonic a búrlivá odozva publika i pozitívne ohlasy v médiách boli dôkazom, že aj v experimentálnejšom smerovaní sa opäť preukázala hudobná sila The Ills. Slovenskí fanúšikovia si ju budú môcť vychutnať na blížiacom sa turné s českými kamarátmi Manon Meurt, ktoré štartuje už v stredu, 27. februára v Trnave.

Turné kapely The Ills

27.02. Trnava, Malý Berlín
28.02. Žilina, Stanica Záriečie
01.03. Prešov, Wave
02.03. Košice, Kino Úsmev
03.03. Banská Bystrica, Záhrada
14.03. Bratislava, Fuga
02.04. Praha, Underdogs

To Top