Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

The Ills zrekonštruovali svoj prvý album spolu s nikdy nevydanou skladbou

Keď inštrumentálna kapela The Ills oslavovala dekádu na scéne v roku 2018, mohla tak urobiť pred plným bratislavským klubom Fuga. No prebiehajúca pandémia spôsobila to, že okrúhle výročia sa musia oslavovať celkom inak.

Aj preto sa desiate výročie debutového albumu To Wish Impossible Things pripomína s takmer ročným oneskorením, ale za to s celkom novým zvukom, obalom a tiež doteraz nikdy nevydanou skladbou. Digitálne a na kazete vychádza 7. mája pod vydavateľstvom Exitab.

Zvuková rekonštrukcia

Reklama

Myšlienka na možné prepracovanie materiálu z debutu prišla práve po oslavách 10. narodenín, kde kapela v pôvodnom zložení hrala niekoľko starých skladieb. Nasledovalo znovuobjavenie pôvodných stôp zo štúdia na čiastočne poškodených DVD-čkach a tiež pandémia, ktorá otvorila dvere pre prácu na rôznych “archívnych” projektoch.

Stopy tak do rúk dostal dlhoročný spolupracovník skupiny Dominik Suchý (Tittingur, Weltschmerzen), ktorý sa postaral o zvukovú rekonštrukciu a následne kompletné nový mix i master albumu. Popritom sa v stopách objavila aj doteraz nikdy nevydaná skladba Done, ktorou v tom čase The Ills zvykli uzatvárať koncerty. Aj kvôli nej tak album s novým zvukom omnoho viac korešponduje s tým, ako kapela v tom čase znela naživo.

Úprava chybnej spomienky

Reklama

Album bol pôvodne nahratý v roku 2010 v štúdiu v košickej Tabačke počas dva a pol dňa. Keďže kapela pracovala s takmer neexistujúcim rozpočtom, mixovania a mastrovania sa ujal vtedajší gitarista Martin Krajčír, známy aj ako Isobutane.

“Nevedeli sme ani hrať, ani skladať na takej úrovni, ako neskôr. Pôvodný materiál sme si mixovali sami na kolene, čo sa výrazne odrazilo na jeho nepočúvateľnosti. Okrem toho bol chybne vyexportovaný, čo ho mierne spomalilo a posunulo o poltón nižšie,” vysvetľuje Martin, prečo kapela pomerne rýchlo zanevrela na svoj debut.

Nový zvuk, nový obal

Reklama

Keďže materiál dostal aj kvôli oprave chýb úplne iný zvuk, aktuálna verzia je odlíšená novým obalom a takisto skráteným názvom T.W.I.T. V limitovanom počte 50 kusov zároveň vychádza na kazete, obľúbenom médiu vydavateľstva Exitab, pre ktoré ide o prvý vydavateľský zárez po 4-ročnej pauze.

“Je to niečo ako úprava pôvodne chybnej spomienky na pekné časy. Dnes som rád, že sa zachovalo všetko z tých začiatkov tak, ako to naozaj znelo, ako sme na to boli zvyknutí z koncertov a ako sme to vtedy najlepšie vedeli,” dodáva Martin.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Nový album kapely Heľenine Oči pod názvom CIRKUS 22 je už vraj skoro pripravený a hudobníci ho plánujú vydať v októbri 2021. Po úspešnom prvom singli...

Novinky zo sveta hudby

Bratislavská kapela INEKAFE 31.5.2021 zverejnila novú skladbu s názvom Všetky skladby sveta. Text a hudbu napísal frontman Vratko Rohoň. Nová skladba prichádza rok po...

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...