Zaujímavosti

TOP 5 najlepších vianočných hitov

Ako na Veľkú noc nesmú chýbať ozdobené vajíčka a zajačiky, tak isto si Vianoce nevieme predstaviť bez klasických vianočných kolied.

Ako si predstavujeme dokonalé sviatky? Samozrejme, že v kruhu našej rodiny. Voňavé medovníčky, vianočné ponožky a kapor sú nevyhnutnou súčasťou, no neboli by to Vianoce bez najpočúvanejších hitov tohto obdobia. Pri zdobení vianočného stromčeka alebo pri pečení koláčikov našu sviatočnú náladu určite zdvihnú aj najväčšie hudobné hviezdy ako Frank Sinatra či Michael Bublé, ktorí svojimi vianočnými albumami očarili milióny ľudí. Pripravili sme zoznam top 5 najlepších zahraničných vianočných skladieb.

1. All I want for christmas is you – Mariah Carey

Americkej speváčke Mariah Carey trvalo takmer 25 rokov, kým sa pesnička All I want for christmas is you dostala na prvé miesto na rebríčku amerických hitparád Hot 100 od jej debutu v roku 1994. Skladba je bezpochybne obrovským hitom. Na Spotify bola vypočutá 600 miliónov krát, vďaka čomu je tou najpočúvanejšou vianočnou pesničkou všetkých čias. Na YouTube má už skoro 700 miliónov videní.

2. Last christmas – Wham!

Táto skladba sa dostala na prvé miesto v Dánsku, Švédsku a Slovinsku. Druhé miesto sa jej podarilo obsadiť až v deviatich krajinách. Pesnička Last christmas vznikla v roku 1984, keď členovia dua George Michael a Andrew Ridgeley boli na návšteve u Michaelových rodičov. Napísal ju Michael v jeho detskej izbe a neskor vyšla vo vydavateľstvách Epic Records a MCA Records.

3. It´s beginning to look a lot like Christmas – Michael Buble

V roku 1951 Meredith Wilson napísala vianočnú pesničku, ktorá pôvodne mala názov It’s Beginning to Look Like Christmas. Skladba bola nahraná mnohými umelcami, ale najpopulárnejšou sa stala vďaka spevákovi Michaelovi Bublovi. Tento talentovaný spevák bol nominovaný aj na Grammy a viackrát získal cenu Juno.

4. Rockin´around the christmas tree – Brenda Lee

Skladbu napísal Johnny Marks, ktorý je autorom aj ďalších známych vianočných pesničiek ako Holly jolly Christmas a Rudolph The Red-Nosed Reindeer. V roku 1958 skladba Rockin´around the christmas tree ešte nedosahovala rebríčky hitparád, no po dvoch rokoch ju vďaka speváčke Brende Lee spoznal celý svet. Túto klasiku ste mohli počuť aj v americkom filme Sám Doma (Home Alone).

5. Santa Claus is Coming to town – Frank Sinatra

Tento vianočný hit je súčasťou albumu Vianočná zbierka Franka Sinatru z roku 2004. Výber skladieb na albume zahŕňa Sinatrovu kariéru od roku 1957 do roku 1991 a obsahuje štyri predtým nezverejnené skladby. Album vydalo vydavateľstvo Warner Music Group a obsahuje 18 skladieb s vianočnou tematikou, napríklad White Christmas, Christmas song, Silent night.

Tiež odporúčame:

Driving home for christmas – Chris Rea

It´s the most wonderful time of the year – Andy Williams

A holly jolly Christmas – Burl Ives

Mistletoe – Justin Bieber

Santa tell me – Ariana Grande

Autorka: Tímea Vaňová

To Top