Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Tridsiaty ročník hudobného festivalu Verím Pane ponúkne koncentráciu gospelovej muziky

Festival Verím Pane 2021 začne v sobotu 24. júla o 11:00 hod. svätou omšou v námestovskom amfiteátri. Hudobný program bude nasledovať v čase od 14:00 hod. do 22:30 hod. V nedeľu o 11:00 hod. to bude opäť svätá omša, následne koncerty od 14:00 do 20:00 hod.

V tejto komplikovanej situácii s organizáciou kultúrnych podujatí sme pôvodne uvažovali nad jednoduchým koncertom v námestovskom amfiteátri, no nakoniec je z toho, vďaka naším partnerom a vďaka ochote účinkujúcich, dvojdňový festival.”, približuje organizátor Daniel Gašpierik.

Aby sme dokázali naplniť vládne protiepidemické opatrenia súvisiace s organizáciou hromadných podujatí, rozhodli sme sa hudobný program spoplatniť symbolickým vstupným.”, vysvetľuje Daniel Gašpierik. Návštevníci si môžu už teraz kúpiť dvojdňovú permanentku online, cez web verimpane.sk. Celková kapacita je momentálne obmedzená na 500 ľudí. Ak bude Námestovský okres v rámci Covid automatu v zelenej farbe, kapacita sa navýši na 1000 ľudí.

Reklama

Jedinečnú festivalovú atmosféru dotvárajú dobrovoľníci. Aj tento rok je možné sa zapojiť, organizátori sľubujú vynikajúci teambuilding pri príprave priestoru pre návštevníkov, účinkujúcich a staff. Okrem dobrého pocitu bude odmenou aj festivalové dobrovoľnícke tričko. Registrovať sa je možné už teraz na verimpane.sk.

Najstarší slovenský gospelový festival Verím Pane oficiálne zastrešuje Gospelová muzika, o.z. v spolupráci s Rímskokatolíckou farnosťou Námestovo, Mestom Námestovo a Domom Kultúry Námestovo.

Peter Bič Project konečne vyrážajú na turné

Tento ročník bude iný ako predošlé ročníky a iný ako sme si mnohí v našom tíme pôvodne predstavovali. Po rôznych diskusiách s organizátormi iných podujatí o protiepidemických opatreniach a všeobecných možnostiach sme sa pokúsili zamerať na podstatu. Chceme stretnutie. Chceme spievať, hrať, počúvať. Chceme, aby sa hudba a slovo šírili. Vieru máme, dokonca aj v názve festivalu, nesmieme však zabúdať aj na rozum a pokoru.” zamýšľa sa organizátor Daniel Gašpierik, “Dúfame, že sa nám spoločne opäť podarí vytvoriť typickú domácu atmosféru a že spoločnými silami dosiahneme nádherné zážitky v srdciach mnohých ľudí.”, dopĺňa.

Reklama

Zakladateľ festivalu, rímskokatolícky kňaz Juraj Drobný, hodnotí 30 rokov festivalu Verím Pane takto: “V roku 1990 sme spolu s farníkmi v Horných Kočkovciach zorganizovali hudobný festival Verím Pane. Nik z nás vtedy netušil, že už o rok neskôr sa na dlhé roky stane najväčším gospelovým podujatím na Slovensku. Ako šiel čas, festival opustil Horné Kočkovce i Považskú Bystricu a po ročnej prestávke v roku 1997 sa v roku 1998 usadil v Námestove. A tam, pri jednej z porád v Katolíckom dome, keď sme hľadali jeho ďalšie smerovanie, odrazu zaznelo: “Doma je doma.” “Je to otrepaná fráza,” poviete mi. Ale ja vám zase poviem, že výstižnejšiu charakteristiku nášho festivalu s názvom Verím Pane (bez čiarky) som dodnes neobjavil. Za tých vyše tridsať rokov, čo je súčasťou slovenskej gospelovej scény, stálo na jeho pódiách množstvo muzikantov, v zákulisí sa vystriedali stovky organizátorov. Dnes už nie je najväčší, ani neudáva smer. No viem, že pokiaľ jeho kľúčovou charakteristikou zostane ono “Doma je doma,” bude trvať a jeho trvanie bude mať zmysel.”

Jubilejnú tridsiatku tak najstarší slovenský gospelový festival oslávi skráteným, ale zato silným, koncentrovaným programom. Simu Martausovú netreba zvlášť predstavovať, môžeme očakávať, že predstaví piesne z najnovšieho albumu Oslobodená.

One Day Jazz Festival odštartuje už čoskoro v Košiciach a Bratislave

Projekt Jedno.tu je nové zoskupenie umelcov, ktorí chcú priniesť do súčasnej kresťanskej tvorby jednotu naprieč mestami a spoločenstvami. Budeme si môcť vypočuť naživo skladby z ich debutového CD, majú už aj niečo nové a môžeme sa tešiť aj na zaujímavé aranžmá známych gospelových piesní. Ich vystúpenie je zároveň modlitbou, ktorú dopĺňa výtvarník Ľuboš Žabenský maľovaním obrazu priamo na pódiu.

Reklama

V rámci programu nebudú chýbať festivalové stálice, ako sú napr. Credo, Križiaci, ale aj Kéfas – tí oprašujú aj svoje staršie skladby za 27 rokov na gospelovej scéne, ale pripravujú aj nové skladby. “Na Verím Pane sa veľmi tešíme, že sa konečne po dvoch rokoch opäť uvidíme s našimi priateľmi, lebo doma je doma.” nadšene zhrnul spevák z kapely Kéfas, Ľuboš Kútnik.

Tomáš Klus po vyše roku vystúpi konečne aj na Slovensku

Slovenská gospelová legenda, Kapucíni, stihli počas prvých dvoch vĺn pandémie vydať spevník Kapucíni & Stanley a jeden ich člen, Ondro Tkáč, oslávil životné jubileum – 60 rokov.

The Elements sa do Námestova vždy radi vracajú a snažia sa už tradične priniesť rockovejší závan ich energickej hudby a nadšenia, ktorým sa často veľmi ľahko nakazí pohybovo-chtivá časť publika.

Reklama

Priaznivcov kvalitnej chválovej muziky poteší Timothy a po rokoch zavíta na Verím Pane aj multiinštrumentalista, spevák a skladateľ James Evans & Band.

Mladých začínajúcich muzikantov budú reprezentovať členovia špecifického zjavu na slovenskej gospelovej scéne, ktorý vznikol pred tridsiatimi rokmi, vedie ho pán učiteľ Juraj Begala a vychoval už nejedného šikovného muzikanta – hudobná skupina Magnet zo ZUŠ v Sečovciach.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Koncerty

Banská Bystrica opäť ožije folklórom. Pandemické opatrenia minulý rok značne ovplyvnili chod najkvalitnejších festivalov. Toto leto to však organizátori návštevníkom naplno vynahradia. Od 5....

Zaujímavosti

Sima Martausová sa vydala a zmenila si aj umelecké meno. Už ako Magušinová predstavuje pieseň Slovo chlapa z posledného albumu Oslobodená. Na jej nahrávaní...

Správy

13. ročník One Day Jazz Festivalu otvorí pre návštevníkov svoje brány už koncom júna. Počas pandémie sa jeho priority nemenia, no niektoré sa dostávajú...

Koncerty

Najväčší environmentálny benefičný open-air festival Ekofest otvorí svoje brány 19. júna 2021. Po 13-tich rokoch sa vracia na pôvodné miesto – do pekných záhrad Západoslovenského...