Trnava ožíva príchodom Beans & Bullets na scénu

0
12
views

Na Slovensku ako aj všade inde sa to šikovnými hudobníkmi len hemží a preto nie je žiadnym prekvapením, keď sa pomaly zo dňa na deň nejaký ten člen kapely ocitne v úplne novej formácii. A presne o tom si dnes napíšeme. Ako odchodom z jednej vznikla druhá veľmi zaujímavá kapela. Na moje otázky od povedá Peter Mikušek. Bývalý bubeník skupiny The Downhill a terajší v Beans & Bullets.

Takže v prvom rade by som začal tým, že ma veľmi zaujal názov Beans & Bullets. Už ste ho za vašu krátku existenciu stihli aj raz zmeniť. Mám pocit, že pôvodný názov bol Beans and Bullets. Ako ste vlastne prišli k tomuto názvu? A celkovo ako by si charakterizoval tvoju novú kapelu? 

Názov Beans & Bullets vlastne zmenený nebol. Najprv sme zverejnili názov ako „Beans and Bullets,“ neskôr sme „and“ zmenili na znamienko „&.“ K tomuto názvu sme sa dostali skrz zoznam amerického armádneho žargónu. Fráza „beans and bullets“ znamená zásoby. Názvov sme mali vybraných viac, no tento sa nám najviac pozdával. Ostatné buď nezneli dobre, alebo už boli použité. Kapelu by som charakterizoval slovom „originalita“ som milo prekvapený, že som sa ocitol v takejto kapele. Originálne mi prídu hlavne tri prvky: 1. Fúkacia harmonika, ktorá sa síce používa v kapelách, no tu sa jej kladie väčšia priorita. 2. Zloženie kapely – harmonika (Jakub Daniš), gitara (Michal Mandák), bicie (Ja) – bez basy. Núti nás to tak experimentovať a rozmýšlať muzikantsky, aby sme našli spôsob basu nahradiť iným spôsobom a aby skladby neboli prázdne. Je to taká výzva. 3. Moderné bicie v starom južanskom rocku/blues rocku, ktoré z neho robia, ja by som to nazval, blues/hard rock alebo miestami blues/metal. Ale nič „temné,“ len sem-tam to je tvrdšie 😀

Tvoje predošlé pôsobenie ako bubeník bolo v kapele The Downhill. Tam už ste dosiahli určité výsledky aj meno. Odchádzalo sa ti ťažko do nového a ako vnímaš tento prechod zo starých koľají?

Neodchádzalo sa mi ľahko, predsa, po takmer troch rokoch pôsobenia v kapele sa nejaké vzťahy vytvoria. Boli sme spolu takmer denne, poznali sa aj naše rodiny navzájom, vlastne sami sme tvorili jednu veľkú rodinu. Inak sa to nedalo, chalani sa rozhodli so mnou ukončiť spoluprácu a ja som to akceptoval. V Beans & Bullets je to iné. Nedá sa to porovnať s Downhill-om, no cítim vačšiu voľnosť a určitý technický pokrok. Je dosť možné, že to bude aj tým, že hrám niečo nové a rozširujem si obzory. Taktiež ma to prinútilo lepšie muzikantsky rozmýšľať.

Teraz trochu z aktuálnej témy. Čo ako kapela plánujete a kde Vás najbližšie môžu naši čitatelia vidieť? 

Nakoľko sme sa skompletizovali dosť nedávno, tak vybavovanie koncertov sa ešte len začína. Odohrali sme svoj prvý koncert, v Motobare v Trnave a mali by sme sa tam v najbližšej dobe vrátiť. Zatiaľ to vychádza na 14.11.2012. Každopádne viac informácií sa dá nájsť na facebooku, ak si nás vyhľadáte pod názvom kapely – Beans & Bullets.

Teraz sú v kurze kapely, ktoré najprv nahrajú demo album, klip a potom začnú naostro koncertovať. Aký je tvoj názor na takýto vstup na scénu? Nemala by mať kapela najprv niečo odohraté, nech získa aspoň nejakú slušnú základňu fans? Aj keď sa stáva pomaly trendom vypustiť na net čo najviac skladieb a na koncerte už len prezentovať, že tá kapela má na to obstáť aj na klubovej scéne. Aký je tvoj názor?

Necítim sa kompetentný vyjadrovať nejaký profesionálny názor ohľadom tejto otázky, ale môžem povedať len to, že som zastánca toho, že skupina by si mala najprv vytvoriť fanklub a až potom nahrávať klipy a albumy. Ak skupina nemá fanúšikov, tak nemá predsa komu spomínaný materiál ponúknuť. Iné je, ak viac známych muzikantov, alebo známy muzikant vytvorí sólový projekt. Za príklad by som dal Slasha, Marka Tremontiho, alebo Adrenaline Mob. Ale sú to muzikanti, ktorí tiež netočili videoklipy hneď, keď ešte svet o nich nevedel. Takže ak sa jedná o začínajúcu kapelu, kde ešte žiadny člen nemá žiadne meno, tak to podľa môjho názoru nie je múdra voľba, skôr iba vyhodené peniaze.

Kde sa Vám hrá lepšie? V kluboch alebo na veľkých festivaloch? Na Slovensku je dosť problém sa dostať na známejší fest a v kluboch je to v poslednej dobe tiež pobiednejšie s návštevnosťou. Ako je to u Vás? Ste pomerne nová kapela. Máte za sebou už pár koncertov v kluboch či na festivaloch? Aké boli ohlasy ľudí?

S Beans & Bullets, ako som spomínal, sme toho ešte moc nepobehali, no všetci traja máme celkom bohaté skúsenosti s oboma typmi koncertov. Podľa mňa je to veľmi diskutabilné.V klube býva zväčša problém so zvukom, ale klub je menší ako festival a ľahšie sa zaplní divákmi. Naopak festival má väčšinou akustickú výhodu, no ťažko sa taký obrovský priestor zaplní. 300 ľudí v klube vyzerá ohromne, kým na obrovskom trávniku na festivale to vyzerá chudobne. No ja som zastánca toho, že treba si vážiť aj keby tam stál len jeden a aj pre toho jedného dať na koncerte zo seba maximum, lebo on si prišiel kapelu pozrieť a zaslúži si 100%-ný zážitok. Ak by som to mal zhrnúť, tak záleží od ľudí a atmosféry. Dobrý koncert v klube je lepší ako zlý na festivale a naopak. Zatiaľ sme s Beans & Bullets mali jeden koncert, no dopadol nad naše očakávania. Týmto by som sa chcel aj zároveň poďakovať všetkým, ktorí nas prišli podporiť a tým, ktorí nám pomáhali.

Ako ste sa ako kapela poskladali dokopy? Ste všetko študenti? Odkiaľ ste? 

Všetci sme priamo z Trnavy. Michal s Jakubom už doštudovali vysoké školy dávnejšie, no ja som stále študent. Som o cca 7 rokov mladší od oboch, tak som taký krpec. No vekový rozdiel ani nevnímame. Dali sme sa dokopy úplne nečakane. Krátko po mojom ukončení spolupráce s Downhill-om sa o tom dopočuli chalani a oslovili ma. Ja som ešte dohrával letné koncerty s Downhill-om a potom sme skúsili niečo spolu zahrať a myslím, že som zapadol.

Ako to už býva skoro v každej kapele zvykom má svojho lídra. Niekoho kto vedie spoluhráčov vpred. Kto túto funkciu zastrešuje u Vás? Ak vôbec? Máte vlastného managera? 

Otázka „manager“ sa ešte rieši. V skupine mi to príde, že sme všetci rovesníci a tolerujeme sa. Vieme sa dohodnúť, takže nejakého vyslovene „vodcu“ nemáme.

Kto sú Vaši idoly? Viem, že tvoji su predpokladám Alter Bridge. Sú aj ďalšie slávne či neslávne kapely, ktoré Vás inšpirujú?

Mojím najvačším idolom bola odkajživa skupina KISS. Neskôr sa k ním pripájali rôzne kapely ako Pearl Jam, či spomínaný Alter Bridge. Všetky tieto skupiny som mal tú česť vidieť aj naživo, tak som si splnil také moje malé sny. 🙂 Úprimne, nepočúvam rovnakú hudbu ako Michal a Jakub. Vypočujem si to, nepohrdnem tým, no moc sa v tom nevyznám. Viem ale isto, že medzi ich vzory patrí Jimi Hendrix, či ZZ Top.

To by bolo o kapele Beans & Bullets zatiaľ všetko. Želám chalanom nech sa im  v hraní čo najviac darí a rozhodne sledujte ich stánku na FB. Nájdete tam všetko potrebné a snáď čoskoro aj nejakú tu nahrávku či už live alebo zo štúdia.