Uvítanie dvojCD Bluesová spoločnosť No12

0
15
views

Art klub v Cafe Scherz a Slovenská bluesová spoločnosť pozývajú na jedinečnú akciu. Dňa 14.3.2017 v cafe Scherz sa o 19.09 hodine uskutoční koncert niektorých kapiel, ktoré sú súčasťou samplera „Bluesová spoločnosť No12“.  Pozvanie prijali The Butchers, Ján Hurtík, Radio Luxembourg, Tóno Hornák trio, Tomi Fekete a Čulí predskokani. Sampler Bluesová spoločnosť je už dvanástym v poradí a mapuje slovenskú bluesovú scénu od roku 1996. Autorom toho nápadu bol Ing. Peter Haruštiak, ktorý sa podielal na vytvorení prvých štyroch samplerov. Dvanásty sampler vznikol za finančnej podpory Fondu pre podporu umenia.

Šamorínska skupina The Butchers bola plánovaná už na predchádzajúci sampler BS No11 (rok 2015). Nestalo sa. Za ten rok kapela prešla kvalitným kreatívnym obdobím, ktoré ju posunulo na mnohé prestížne bluesové i nebluesové festivaly u nás a v zahraničí. Blues Festival Suwałki 2016 v Poľsku je toho dôkazom. Hnacím motorom kapely sú bratia András a János Hushegyiovci, ktorí sa bluesovo či rockovo nevymedzujú. V ich tvorbe počuť prvky folku i country.

Medzi pesničkárov, ktorí hrajú aj blues patrí Ján Huto Hurtík z Prievidze. V spleti elektrických gitár, prebratých či vymyslených aranžmánov, anglických textov prichádza s Hurtíkom element folkovej výpovede a to priamo v slovenskom jazyku. Iste, reč blues je pôvodne angličtinou starých černochov. Nie je tento archetyp je už dávno prežitý?  Veď blues sa udomácnilo a spieva i v rodnej reči tej ktorej krajiny. Tak Hurtíkove blues, podobne J. L. Švedove, Blueshamanove (BS No10) či Nalepove (PL), J. Spáleného (CZ) či Hobo Blues Bandu (HU) majú dôstojnú hodnotovú výpoveď.

O skupine Radio Luxembourg (Bratislava/Šamorín) sa v knihe Blues in Slovakia (rok 2005) píše: „Skupina začala s rockovým repertoárom, ale postupne sa posunula do bluesrocku. Zvuk skupiny sa točil okolo ráznej gitary Martina Výbocha so zjavnými prvkami južanského rocku.” Gitarista, spevák a skladateľ Martin Výboch si svoj južanský potenciál presunul do skupiny Žalman Brothers Band (CD Bluesová spoločnosť No??) a skupina Radio Luxembourg sa na dekádu odmlčala. Do hry prišla znovu v roku 2016, keď nahrala štyri vlastné skladby. Bolo povinnosťou ich zachytiť na tomto sampleri. Južanský rock zrodený a hraný v južných štátoch USA má blues, rock a country prirodzene zjednotené. Na Slovensku ho hrala legendárna skupina Hartus (1984 až 1997). Radio Luxembourg, verme, bude pokračovať. Skupinu Mac Fraton nahradí Tóno Hornák trio, ktoré má tých istých členov okrem zosnulého Ruda Macka. Skupina hrá ten istý repertoir väčšinou štandarty od Muddyho Watersa, John Lee Hookera, Elmore Jamesa či Roberta Johnsona. Večer naštartujú Čulí preskokani Paľo Sojka a Juraj Dura Turtev.