Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Úžasné fakty o živote a dedičstve Cliffa Burtona, o ktorých ste (ne)vedeli

Cliff Burton je právom jedným z najobľúbenejších a najviac oceňovaných metalových hudobníkov, ktorí kedy kráčali po Zemi. Počas svojej smutne krátkej kariéry sa mu podarilo nielen zvýšiť latku hráčov na basgitaru, ale vyšliapal aj cestu kapely Metallica, aby sa stala tým, čím je dnes.

Bez Cliffa Burtona by pravdepodobne neexistovali skladby ako Ride the Lightning alebo Master of Puppets v podobe, v akej ich poznáme dnes. Basgitaristu kapely Metallica milovali fanúšikovia i spolupracovníci.

Jeho predčasná smrť počas osudovej autobusovej nehody vo švédsku v roku 1986 zasiahla fanúšikov po celom svete a radí sa medzi najväčšie tragédie v histórií metalovej hudby.

Reklama

Cliffov odkaz však stále žije a v tomto článku sa pozrieme na niekoľko faktov o živote legendárneho hudobníka a členovi kapely Metallica.

Cliffov prvý hudobný nástroj bol klavír

Cliff Burton bol najmladší z troch súrodencov. Narodil sa v Castro Valley v Kalifornii v roku 1962. Cliffov otec Ray Burton bol veľkým milovníkom klasickej hudby, čo sa snažil preniesť aj na Cliffa, ktorý začal študovať klavír od svojich šiestich rokov.

Reklama
Kapely SEMATAM a S Hudbou Vesmírnou prichádzajú s vtipnou novinkou

Cliff sa basgitare naučil hrať na počesť svojho zosnulého brata

Počas dospievania bol Cliff Burton závislý od jazzu a neskôr aj od metalu. Jeho lásku k tvrdej hudbe posilnil starší brat Scott, ktorý mal veľký vplyv na mladého Cliffa a hral na basgitaru.

V roku 1975 Scott predčasne zomrel a Cliff začal hrať na basgitare na počesť svojho brata. Cliffovi rodičia si dokonca pamätali keď mladý Cliff povedal: „Budem najlepším basgitaristom kvôli môjmu bratovi.“

Reklama

Cliff úplnou náhodou vymyslel názov albumu

Kapela Metallica bola kompletná a dostala zmluvu s čestvo vytvorenou nahrávacou spoločnosťou Megaforce Records. Po produkcii vražedného materiálu na album, ktorý dnes poznáme pod názvom Kill ‚Em All sa členovia kapely rozhodli, že potrebujú rovnako brutálne meno a obal albumu.

Pôvodnou myšlienkou bolo pomenovať album Metal Up Your Ass a na obal vyfotiť ostrý nôž. Výkonní predstavitelia vydavateľstva však tento nápad zavrhli, pretože sa obávali, že by to robilo problémy pri predaji.

Reklama
Vypočujte si novú džezovo-swingovú skladbu od mladého Ružomberčana Tomáša Šulíka

Keď to Cliff počul, jednoducho povedal: „Zabite ich všetkých, človeče!“ a takto neúmyselne dal meno kultovému albumu kapely Metallica.

Na albume Ride The Lightning má Cliff viac autorských záznamov ako Kirk Hammett

Jeden z najdôležitejších albumov v thrash metale, do ktorého vo veľkej miere prispel aj Cliff Burton. Na albume Ride The Lightning je v autorských záznamoch označený Cliff Burton v skladbách ako Fight Fire With Fire, Ride the Lightning, For Whom The Bell Tolls, Fade to Black, Creeping Death, a the Call of Ktulu.

Reklama

Okrem týchto skladieb je Cliffovo meno zapísané ešte na ďalších štyroch ikonických skladbách kapely Metallica ako Pulling Teeth, Damage Inc., Master of Puppets, Orion a posmrtne vydanej skladbe To Live Is To Die.

Cliff Burton má svoj oficiálny deň

Po podaní žiadosti o oficiálny dátum Cliffa Burtona v roku 2018 sa mieste úrady v jeho rodnom meste rozhodli, že 10. február (dátum jeho narodenia) bude oficiálnym dňom Cliffa Burtona.

Reklama
La Gioia má nového speváka a objaví sa aj na novom albume Horkýže Slíže

Túto informáciu potvrdila aj kapela Metallica. „Dozorná rada okresu Alameda práve vyhlásila 10. február ako Cliff Burton Day. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí sa za túto iniciatívu postavili a sme radi, že sa Cliffovi dostalo takejto pocty“: napísala Metallica na svojom Twitteri.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Legendárna kapela Metallica napísala až desať nových skladieb. Potvrdil to spevák James Hetfield a uviedol, že im izolácia veľmi pomohla pri tvorbe. Hudobníci spolu...

Kapely

Kapela Metallica si pri príležitosti osláv 35. výročia legendárneho albumu Master of Puppets zahrala v rámci televíznej relácie The Late Show With Stephen Colbert....

Zaujímavosti

Americká kapela Metallica prezradila, že prerobila svoju legendárnu skladbu Nothing Else Matters z roku 1991 kvôli novému filmu s názvom Jungle Cruise, v ktorom...

Zaujímavosti

Členovia kapely Metallica kvôli karanténe spôsobenej pandémiou koronavírusu pravidelne komunikujú na diaľku pomocou komunikačného programu Zoom. Hudobníci sa stretli začiatkom augusta po niekoľkých mesiacoch,...