Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

V Bratislave sa uskutoční svetová koncertná premiéra spojenia Jean-Louis Matinier a Kevin Seddiki

Už budúci týždeň, 14. marca 2020, sa v Bratislave vo svetovej koncertnej premiére predstaví spoločný projekt akordeonistu Jean-Louisa Matiniera a gitaristu Kevina Seddikiho. Koncert tohto výnimočného hudobného dua z Francúzska pripravili organizátori World Music Festival Bratislava ako úvodné podujatie jubilejného 5. ročníka festivalu. Jean-Louis a Kevin uvedú spoločný album s názvom Rivages, ktorý vychádza pod hlavičkou vydavateľstva ECM. 

Jean-Louis Matinier a Kevin Seddiki vytvorili spoločný hudobný projekt, ktorý ponúka ich vlastné kompozície, improvizácie a osobité aranžmány skladieb z rôznych epoch od J.S. Bacha, cez R. Shumanna až po Jacquesa Brela a ďalších. Album obsahuje aj balkánskou hudbou inšpirovanú skladbu Schumansko ako aj nadčasové kompozície čerpajúce zo súčasnej hudby, jazzu a world music. Celý album tvorí svojrázny vesmír zvukov, textúr, nálad, a hudobných motívov. 

Jean-Louis Matinier patrí k najvýznamnejším akordeonistom v Európe. Vyštudoval klasickú hudbu aj jazz. Jeho tvorbu a interpretáciu nie je jednoduché charakterizovať, zahŕňa obidve tieto oblasti a zároveň možno vysledovať aj vplyv world music. Vo svojom hľadaní originálneho zvuku sa odklonil od klasickej hudby i tradičného sveta jazzu a vytvoril osobitý hudobný jazyk, pre ktorý je vyhľadávaným komorným hráčom naprieč žánrami. Ako sám vyhlásil v rozhovore pre Hudobný život 11/2016: „Akordeón patrí všade tam, kde znie dobre.” Začínal vo French National Jazz Orchestra, neskôr sa stal členom Tarkovsky Quartet a spolupracoval s  rešpektovanými hudobníkmi ako Renaud Garcia-Fons, Anouar Brahem, Louis Sclavis, Joseph Tawadros, Michel Godard, ale aj so šansoniérkou Juliette Gréco. 

Reklama

Jeho spoluhráčom bude gitarista Kevin Seddiki. Tento výnimočný hudobník upútal na seba pozornosť odborníkov už  v roku 2009, kedy si ho po celoeurópskom víťazstve v gitarovej súťaži, prizval do tímu World Sinfonia hudobník Al Di Meola. Na pódiu sa stal čoskoro vyhľadávaným spoluhráčom, na jeho zozname nájdete rôznorodé projekty, kde stál po boku hudobníkov ako kubánsky klavirista Gonzalo Rubalcaba, argentínsky bandoleista Dino Saluzzi, alebo libanonská speváčka Yasmine Hamdan. Zaujímavosťou je, že ani Kevinova hudobná tvorba sa nedá zaradiť do žiadneho špecifického žánru. Od malička sa venoval klasickej i modernej hudbe, a tiež jazzu. Kevinovou vizitkou sa stala všestrannosť a eklekticizmus. Vo svojej tvorbe spája prvky z rôznych hudobných štýlov a dokáže ich bravúrne kombinovať.

Pre celosvetovú premiéru tohto programu si obidvaja hudobníci zvolili práve Bratislavu, ku ktorej ich viažu príjemné spomienky na ich vystúpenia v roku 2016, ktoré boli slovenským publikom veľmi dobre prijaté. Kevin Seddiki sa predstavil na World Music Festivale Bratislava, kde účinkoval s perkusionistom Bijanom Chemiranim a Jean-Louis Matinier za svoje vystúpenie na festivale Konvergencie v duu s Marcom Ambrosinim zožal standing ovation.

Spoločné vystúpenie týchto špičkových hudobníkov si môžu milovníci kvalitnej hudby vychutnať naživo 14. marca 2020 o 19:00 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Podujatie sa koná ako „úvodný koncert“ World Music Festivalu Bratislava 2020. 

Reklama

Vstupenky je možné kúpiť na mieste alebo cez predpredaj.sk.

Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Legendárna slovenská kapela Horkýže Slíže využíva „nútenú“ pauzu od koncertovania na tvorbu nového materiálu. Podľa slov speváka Kuka pôjde o pokračovanie albumu Alibaba a...

Správy

Elektrická gitara zmenila dejiny hudby. (Nielen) rockoví gitaristi ako Eddie Van Halen či Jimi Hendrix sa vo svojej najlepšej ére rovnali bohom. Ak chcete...

Novinky zo sveta hudby

Frontman nemeckej skupiny Rammstein Till Lindemann vydal novú sólovú pieseň. Ide o starú vojenskú baladu Любимый город „milované mesto,“ ktorá je naspievaná v ruštine...

Novinky zo sveta hudby

Francúzska progresívna death metalová kapela Gojira prichádza s novinkou, ktorá ašpiruje na najlepší metalový album roka. V poradí siedmy štúdiový album má názov Fortitude a obsahuje jedenásť...

Reklama