V Košiciach sa v piatok hudbou diskutovalo, dýchalo aj žilo na Red Bull Music Academy Night

0
5
views

V New Yorku usadený DJ a producent Brenmar priletel do Košíc s prestupmi rovno z Miami. Napriek tomu, že cestoval celý deň, pospal si na hoteli len pár hodín, tak na prednáške v type RBMA Lectures záujemcom ponúkol cenné a inšpiratívne rady či príbehy zo svojho života a hudobnej kariéry. Z rozhovoru, ktorý viedol Pišta Královič aka producent a DJ FVLCRVM, sme sa dozvedeli, ako Brenmar tvorí hudbu, aké prístupy sa mu osvedčili najlepšie, ako je dôležitá samotná hudba a až potom sa treba zaoberať technickým dolaďovaním, mixovaním a pod.

Talentovaný producent porozprával svoj hudobný príbeh, ako vyrastal a žil v Chicagu, mieste s bohatou hudobnou tradíciou a ako sa chicagský house a elektronika preniesli aj do jeho vlastnej produkcie. Hovoril o rôznych menších klubových scénach v USA ako Jersey Club, Baltimore Club či Footwork a ako nie všade na svete, dokonca ani v Amerike nemôže hrať hocičo. Štýl známy ako footwork je napríklad pre väčšinu publika príliš rýchly. Vo svojich DJ setoch sa snaží mixovať undergroundový aj súčasný hip-hop s R’n’B, funkom a pokojne aj komerčnými hitmy. Preslávil sa najmä svojim remixom songu od Rihany “Bitch, Better Have My Money”: LINK. Brenmar hovoril o spriaznenom DJ-ovi A-Trakovi, ktorý ho dostal do newyorského labelu Fools Gold. Podelil sa s nami o jeho skúsenosti s labelom, kde má úplnú tvorivú slobodu a je to jedno z mála vydavateľstiev, kde môže vydávať hip-hopové beaty rovnako ako tanečné klubové tracky. Brenmar hovoril, že chce robiť velké tracky pre publikum z celého sveta. Ako bonus nám pustil aj svoje najnovšie nevydané tracky.

Po prednáške sa celá atmosféra presunula na bar a k stolom, kým párty neodštartoval Jureš Líška, známy z kapely Fallgrapp. Po jeho príjemnom sete nasledoval bratislavský Bad Mojo a pol hodinu po pol noci nastal vrchol večera. Brenmar nesklamal a ponúkol tanečnou hudbou nabitý hodinu a pol dlhý set s vyberavým miešaním hip-hopu a tanečnej elektroniky. Hudobný zážitok doplňovali aj skvelé minimalistické vizualizácie od dizajnérky Michaely Chmelíčkovej z Planéty 220. Zakladali sa najmä na geometrických tvaroch, jednoduchej, ale efektívnej animácii a žiarivej, jasnej farebnej palete.

Po druhej hodine ráno nastúpil FVLCRVM a roztancovaný ľudia nevedeli odísť z parketu. Elektronika, funk, jersey club, tanečný set ako sa patrí. Skvelou bodkou na záver bol DJ-ský set beatmakera Dalyba pôvodom z Košíc, ktorý miešal najnovší trap, hip-hop či grime. Hudobní fanúšikovia, ktorí sledujú trendy v súčasnej hudbe určite ocenili jeho kvalitný výber.

Na ďalší deň sa RBMA Night s Brenmarom presunula do Brna a 4.3. pozývame do Ostravy. Predstaví sa tu japonský dnb kráľ Makoto, ktorý spolupracoval s menami ako London Elektricity, Marky alebo DJ Zinc. Vokálne ho doplní speváčka DEEIZM. Počas noci sa vystriedajú aj zástupcovia českej a slovenskej scény ako Jimmy Pé, Whithe, Keosz či Kenny Rough. Večernej akcii bude predchádzať diskusia s Makotom o jeho celkovom prístupe k tvorbe.

A pozor, zostáva posledný týždeň na prihlásenie sa na Red Bull Music Academy v Montreale. Ak poznáte vo svojom okolí nadšenca hudby, dajte mu vedieť, že čas na prihlásenie má ešte do 7. marca! Všetky potrebné info nájdete na našom webe.

Redakciu informovala Veronika Pilátová z Red Bull a fotografie poskytol Matej Hakár