Zaujímavosti

V SuperStar 2018 neuspel, teraz vydáva unikátny debutový počin

Roman Jakobej síce v Superstar 2018 nepochodil, vydáva však album, ktorý je svojou koncepciou unikátom pravdepodobne nielen na Slovensku ale aj vo svete. Jedná sa o rockovú muziku bez gitár v zložení basa, bicie, saxofón a klávesy.

Roman Jakobej je mladý hudobník z Rožňavy, ktorý pôsobil už vo viacerých kapelách a formáciách ako napr. Graceful, Slip Of The Lip či Pink Floyd Show. S kapelou Graceful nahral v roku 2011 album Rock It Away a s kapelou Slip Of The Lip nahral v roku 2015 EP For The First Time. 

Zlyhanie v Superstar 2018

Do superstar 2018 sa prihlásil na podnet svojej priateľky, aby sa trochu zviditeľnil. „Zo začiatku to bolo fajn, Katka si ma pamätala zo štúdia, kde sme sa pri nahrávaní albumu stretli, trošku sme aj povtipkovali. Keď som však spomenul môj debutový album, ktorý som týmto spôsobom prišiel spropagovať, všetko začalo ísť dole vodou,“ spomína Roman „Nemáš charizmu, si mŕtvy, si starý – čo budeš ako 27-ročný robiť medzi 16-ročnými, nehodíš sa do show-biznisu a tak ďalej.“ Finálny verdikt bol dvakrát áno od Katky a Bena a dvakrát nie od Martina a Paľa. A práve Paľa Haberu si Roman vybral ako porotcu, ktorý mal dva hlasy. Verdikt poroty ho zaskočil ale ako sám povedal, neberie to tragicky „Skratky v živote proste neexistujú.“

Neobyčajný debut a hviezdna zostava

K debutu viedla dlhá cesta plná sklamaní a ťažkých rozhodnutí. „Mojou romantickou predstavou bolo mať okolo seba 2-3 ľudí, s ktorými by sme dávali do hudby úplne všetko. Bol som vo viacerých kapelách, v každej som však bol taký iba ja a tak bolo na čase učiniť zásadné rozhodnutia,“ hovorí Roman. Album tak vychádza ako počin formácie Iako Bei, čo sa môže brať ako názov kapely ale aj interpreta. „Iako Bei je moje mierne zmenené priezvisko Jakobej do takej podoby, aby bolo vo vyhľadávaní originálne a aby ho ľudia zo zahraničia správne vyslovili. Je to niečo na štýl Bon Jovi,“ objasňuje Roman. 

Debutový album Pursuits In 1ife sa nesie v štýle nad-žánrového prog rocku v zložení basa, bicie, saxofón a klávesy čo, hlavne zo zvukového hľadiska, prináša niečo úplne nové, svieže a neokukané. Roman sa venuje aj svojmu YT kanálu, kde využíva svoj veľký hudobný rozhľad pri recenzovaní albumov v angličtine. „Za rok si napočúvam aj 300 albumov, som ako taká špongia na hudbu. Aj preto mi príde drvivá väčšina hudby úplne rovnaká, hlavne zvukovo. Mám pocit, že zo sveta gitár sme už počuli každý zvuk, aký sme mohli, ale basa mi príde menej obohraná a tak je celý album silne posadený na base a mnohých efektoch, ktoré používam.“ Zaujímavým robí album aj úloha saxofónu. Obvykle sa saxofón zjaví v strede skladby na sólo a nie je nutne súčasťou kapely, tu však má rolu jedného z hlavných nástrojov, kde vyhráva riffy, doplňuje témy ale aj sóluje.

Na albume sa podieľalo niekoľko zaujímavých mien. Saxofón nahrávala vychádzajúca hviezda slovenského jazzu – Nikola Bankov, ktorý v roku 2015 vyhral ocenenie objav roka v rámci súťaže Nové Tváre Slovenského Jazzu. O klávesy sa postaral Stevie Heart, ktorý má vlastnú sólovú dráhu a na konte debutový album Simple Life. O bicie sa postaral mladý talentovaný Tibor Rusnák a vokálmi prispela Karmen Pál-Baláž, ktorá momentálne hviezdi v súťaži Superstar 2018. 

Prvá ochutnávka

Prvou ochutnávkou albumu je symfonická rocková skladba We‘re Building Our Own Monument, v ktorej sa spájajú filmové klávesy, jazzový saxofón, tvrdá basa, úderné bicie a rockový spev. Skladba nesie silné posolstvo pre celé ľudstvo „Chceme pokrok ale strácame morálku, sme obeťami chamtivosti, ktorá nás zaslepuje a preto vyzývam každého, aby otvoril svoje oči, ešte nie je neskoro zvrátiť náš osud,“ hovorí Roman. Videoklip zvýrazňuje túto tému mnohými vojnovými zábermi a takisto príbehom vojaka z druhej svetovej vojny, ktorý sa prebudí v dnešnom svete len aby zistil, že sa nič nezmenilo. Sledujeme jeho púť za pomníkom (monument), ktorý obrazne znázorňuje tragický osud celého ľudstva. O réžiu sa postaral mladý a talentovaný Matej Jánošík.

Viac informácií nájdete tu: https://www.facebook.com/iakobei/

To Top