Zaujímavé: Viete, čo je to Hurdy Gurdy?

0
48
views

Hurdy Gurdy alebo Ninera je strunový hudobný nástroj, ktorý vydáva zvuk kľukou poháňanou koleso trejúce sa o struny. Kolo má rovnakú funkciu ako husľový sláčik. Celkový zvuk nástroja možno pripodobniť ku zvuku huslí a gájd. Melódia sa hrá na klávesoch (malé “kliny”, zvyčajne vyrobené z dreva) dotýkajúcich sa jednej alebo viac strún, a tým menia svoj tón. Rovnako ako väčšina ostatných akustických strunových nástrojov má ozvučná dosku, aby sa zvýraznil celkový zvuk. Väčšina týchto nástrojov má viac vinutých strún, ktoré dávajú pevný sprievodný tón k melódii, čo vplýva na celkovú podobnosť zvuku gájd.

Z tohto dôvodu je tento nástroj zameniteľný s gajdami alebo hrajú spoločne pre majestátnejší zvuk. Hurdy Gurdy možno vidieť halvne vo francúzskej, súčasnej maďarskej a keltskej ľudovej hudbe. Je mnoho festivalov ľudovej hudby v Európe, kde možno vidieť vo hudobných zoskupeniach hráčov na Hurdy Gurdy – najslávnejší je asi každoročný festival v Saint-Chartier, v centrálnej Francúzsku (Indre). Vždy sa koná v prebehu týždňa okolo 14. júla (oslavy pádu Bastily).

Hurdy Gurdy sa vyvinuli niekedy v priebehu 10-11. storočia z nástroja nazývaného organistrum. Možno povedať, že išlo o zväčšeninu Ninery, ktorú ovládali dvaja ľudia, pričom jeden točil kolesom a druhý stláčal klávesy.  Organistrum (alebo aj “orgán”) sa používal pri omšiach v kostoloch a pri zborovej hudbe. Je pozoruhodné, že sa tento nástroj zachoval do dnešných čias, hoci v iných formách. Typické Hurdy Gurdy možno vidieť aj v dnešnej hudbe. Anna Murphy (viď. foto hore) zo švajčiarskej metalovej kapely Eluveitie patrí určite medzi najznámejšie predstaviteľky súčasnej hudby s týmto netradičným hudobným nástrojom.