Zaujímavosti

Vláda USA sa v prípade porušenia autorských práv postavila na stranu Led Zeppelin

Viac ako 120 umelcov a organizácií poskytlo podporu kapele Led Zeppelin v prebiehajúcom konaní o porušení autorských práv v súvislosti s ich legendárnou skladbou Stairway to Heaven. Teraz má Led Zeppelin ďalšieho nečakaného spojenca.

V priebehu rokov boli rockové legendy Led Zeppelin predmetom mnohých súdnych sporov o porušenie autorských práv. Najnovšia žaloba sa týka skladby Starway to Heaven, ale kapela tvrí, že nároky na autorské práva sú neopodstatnené.

Na stranu Led Zeppelin sa v tomto spore postavila aj vláda USA. „Spojené štáty majú záujem o riešenie problému so správnym výkladom zákonov o autorských právach, ktoré podporujú inováciu a tvorivé vyjadrenie tým, že chránia práva autorov profitovať zo svojich pôvodných diel a súčasne umožňujú vytváranie a šírenie nových diel,“

Podľa vlády môže byť tento štandard zneužívaný. Členovia amerického úradu pre autorské práva a ministerstva spravodlivosti USA sa pri sedení pýtali, „či základné hudobné prvky, ako napríklad akordová alebo chromatická stupnica, môžu byť chránené autorskými právami a či výber a usporiadanie malého počtu takýchto prvkov môže byť dôvodom na nárokovanie autorských práv. V takomto prípade výkladu zákona by to znamenalo, že autorské práva by boli porušené iba identickým kopírovaním. “

Stairway to Heaven“ je skladba anglickej skupiny Led Zeppelin, ktorá sa nachádza na ich štvrtom albume. Aj napriek tomu, že skladba nikdy nevyšla na singli, patrí k najhranejším piesňam v americkom rozhlase a k najúspešnejším rockovým skladbám.

Hudbu napísal Jimmy Page. Jednotlivé inštrumentálne party skladby vznikali po dlhú dobu. Prvá časť vznikla jednu noc na usadlosti Bron-Yr-Aur. Page mal často so sebou kazetový magnetofón, na ktorý nahrával kúsky nápadov z ktorých neskôr vznikla skladba „Stairway to Heaven“.

Nahrávanie skladby začalo v decembri 1970 v štúdiu Basing Street (Island Studios, Londýn). Vraví sa, že úvodný zvuk gitarovej témy je inšpirovaný inštrumentálnou nahrávkou „Taurus“ od skupiny Spirit, s ktorou sa Led Zeppelin zoznámili počas ich vystúpení.

To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Váš nákup Položka odstránená. Späť
  • Žiadne produkty v košíku.