Zaujímavosti

Vychádza štúdiová nahrávka muzikálu P+L s hudbou Deža Ursinyho a textami Jána Štrassera

V deň nedožitých 71. narodenín Deža Ursinyho vychádza vo vydavateľstve Provisorium na albume štúdiová nahrávka muzikálu P+L s jeho hudbou.

Libreto pre nerealizovaný divadelný muzikál Peter a Lucia podľa predlohy diela Romaina Rollanda vzniklo už v roku 1987. Napísala ho Alta Vášová a dala mu názov P+L. Na spoluprácu na piesňach muzikálu prizvala Jána Štrassera na napísanie textov a Deža Ursinyho na skomponovanie hudby. Táto trojica už predtým spoločne pracovala na úspešnom filmovom muzikále Neberte nám princeznú. Na rozdiel od tohto sa ale divadelný muzikál zrealizovať nepodari- lo a tak po ňom ostalo iba libreto a demonahrávka s Ursinyho spevom a klavírnym doprovodom Jara Filipa. Tú po rokoch objavil Ursinyho syn Jakub a muzikál začal ponúkať na realizáciu. Tejto príležitosti sa chytilo až v roku 2013 divadlo Malá scéna v Bratislave, napriek vypredaným predstaveniam sa však na scéne udržalo iba 22 repríz.

Na Malej scéne muzikál pripravilo a naživo hralo hudobné teleso Talent Transport (Vladislav “Slnko” Šarišský – klávesy, Marián Slávka – bicie, Filip Hittrich – basa) a po ukončení spolupráce s divadlom chcela skupina v hraní tohto repertoáru pokračovať. Oslovili preto Ursinyho syna Jakuba a Filipovu dcéru Dorotu, aby stvárnili a odspievali Petra a Luciu, čím sa kruh uzavrel a vznikol projekt, ktorý sa síce nestal divadelným, ale pre zmenu koncertným.

V rokoch 2016 až 2018 odohrala skupina s projektom množstvo koncertov na Slovensku a v Čechách, aby ma- teriál napokon nahrali v štúdiu Lavagance so zvukárom Tomášom Lobbom a Marekom Rakovickým. V rozmedzí mája ažaugusta 2018 tak vznikol album s 15 skladbami z muzikálu P+L, ktoré zaranžoval Vladislav “Slnko” Šarišský. Ako hostí si skupina prizvala aj Ľuboslava Petrušku z Chiki Liki Tu-a na gitaru, na saxofón mladú talentovanú Lenku Molčányiovú a na violončelo Romana Harvana.

Album P+L vydáva Provisorium, občianske združenie, ktoré stojí za úspešnými vinylovými reedíciami albumov Deža Ursinyho Provisorium a Modrý vrch, v spolupráci s vydavateľstvami Deadred, Starcastic a Vinyl-Lab. Album vy- chádza 4. októbra 2018 na CD a v digitálnej distribúcii Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. V blízkej budúc- nosti vydavateľstvo plánuje vydať album na vinyle v limitovanej edícii.

Cd bolo verejne pokrstené na festivale Konvergencie 2018 v Bratislave a oficiálne vychádza 4. 10. 2018. Nahratie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).

To Top