Správy

Vychutnajte si víkend otvorených parkov a záhrad 2019

Vychutnajte si víkend otvorených parkov a záhrad 2019

Aj tento rok môžu obyvatelia a návštevníci Slovenska navštíviť parky či záhrady so zaujímavými príbehmi, sprístupnené počas prvého júnového víkendu v rámci medzinárodného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. Novinkou v hlavnom meste sú tematické prehliadky po vybraných okruhoch s odborným sprievodcom.

 Už 11. ročník tejto akcie,ktorej cieľom je prezentovať  a zdôrazňovať hodnoty našich parkov a záhrad a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany sa koná po celom Slovensku cez víkend 1. – 2. júna 2019. Podujatie na Slovensku je súčasťou medzinárodnej iniciatívy venovanej najmä historickým parkom a záhradám, do ktorej sa vrátane Slovenska zapája 19 krajín Európy. Podujatie sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR p. Ľubice Laššákovej, ministra životného prostredia  p. Lászla Sólymosa a v Bratislave aj pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislavy p. Matúša Valla.

Ústrednou témou tohto ročníka podujatia je Záhrada a jej živočíšna ríša. Pre všetky naše parky a záhrady je otázka biodiverzity veľmi dôležitá. Aj naše mestské historické či novodobé parky a záhrady sú domovom mnohých živočíchov. Aby sme vytvorili živú záhradu, plnú užitočných živočíchov, je potrebné pestovať zdravo a bez využívania chémie. Ochranou parkov a záhrad chránime aj ich živočíšnu ríšu, ktorá je síce často veľmi nenápadná ale jej funkcia je nenahraditeľná!

Pod hlavičkou VOPZ sa v rámci Slovenska predstaví celkom 101 lokalít,  ktoré sú zaujímavé svojou históriou, záhradným dizajnom a architektúrou, ekologickým či aktívnym prístupom vlastníka, zbierkami rastlín ale i nevšedným príbehmi, ktoré sa k nim viažu. Počas VOPZ môžu návštevníci zhliadnuť  verejné i súkromné lokality – historické parky a záhrady,ukážkové prírodné záhrady, ovocné sady,škôlky, zelené námestia,  arboréta alebo aj krásne udržiavané školské záhrady. Veľa z nich je verejnosti počas roka neprístupných. 

V spolupráci s organizáciou arboristov na Slovensku (ISA Slovensko) budú v mnohých vybratých lokalitách na Slovensku sponzorsky ošetrené stromy  a ISA Slovensko i tento rok venuje a zasadí v jednej zo zúčastnených lokalít vzrastlý strom. Tento rok sa budev piatok 31.5.2019 sadiť 250-300 cm vysoký Cornus florida (drieň kvetnatý) v Banštiavnickej botanickej záhrade.

Stále viac obľúbené podujatie organizuje nezisková organizácia  Národný Trust n.o., ktorej poslaním je obnova, ochrana a sprístupňovanie prírodných a kultúrnych pamiatok a lokalít na Slovensku.

Myšlienku prezentácia a zdôrazňovania hodnôt parkov a záhrad, ich ochranu a obnovu budú môcť návštevníci podujtia podporiť  darovaním dobrovoľného príspevku a ako poďakovanie získajú odznaky či magnetky s nápisom Priateľ parkov a záhrad, ktoré výtvarne obohatili žiaci Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku. 

Zoznam všetkých zapojených parkov a záhrad, spolu s programom podujatia nájdete na stránke www.vopz.sk.

Vďaka záujmu bratislavských návštevníkov o komplexnejší program sú v Bratislave tento rok po prvýkrát pripravené aj tematické vychádzky s odborným sprievodcom, okruh po kláštorných a cirkevných záhradách, okruh na tému palácové záhrady a v Sade Janka Kráľa bude pripravená vychádzka na tému dendrologických skvostov.  Pre deti od 6 rokov sú pripravené špeciálne detské okruhy.  Jedna prehliadka aj s krátkym oddychom a malým občerstvením  bude trvať 1 až 3 hodiny. Na tieto prehliadky  je však potrebné zaregistrovať sa vopred a budú spoplatnené. Výťažok zo vstupného bude využitý na prípravu ďalších ročníkov podujatia a na podporenie vzniku Centra záhradnej kultúry pri Národnom Truste n.o.. Presné informácie o výške vstupného, časoch a podrobnom programe jednotlivých prechádzok ako i prihlasovací formulár sú na stránke podujatia www.vopz.sk v časti Program. 

Lektorované prehliadky s našimi dobrovoľnými sprievodcami sú počas soboty a nedele pripravené v Kochovej záhrade, v Prüger-Wallnerovej záhrade, v Lisztovej záhrade, v bývalej Pálffyho záhrade, vo Františkánskej kláštornej záhrade, v Jurajovom dvore, na Bratislavskej Kalvárii, v Lurdskej jaskyni a vo farskej záhrade na Kalvárii.V sobotu si budú môcť návštevníci prezrieť starostlivo udržiavanú záhradu Veľvyslanectva Ruskej federácie na Godrovej ulici a v nedeľu záhradu židovskej synagógy na Heydukovej ulici. Bohatý kultúrny program a vystúpenia moderného cirkusu Cirkul art so zahraničnými umelcami  je pre návštevníkov pripravený na lokalite Panorama Park. Pestrý kultúrny program, výroba nanukov na mieru a čokoládová fontána Mondieu Zuckermandel  čaká najmä na detských návštevníkov  na lokalite Skalný nos. Zaujímavú hudobnú produkciu si na večer 1.júna pripravila komunitná záhrada  Cyklokuchyne.  Pre rodičov s deťmi odporúčame navštíviť Prüger-Wallnerovu záhradu, kde sú pre deti pripravené tvorivé dielničky a Hravé miesto pri príležitosti MDD. Divadelné predstavenie Guliverov denník čaká na detských návštevníkov v sobotu 1.6.2019 o 15:00 hod v Lisztovej záhrade. Pre všetkých návštevníkov je i tento rok pripravená pečiatková vedomostná súťaž o voľné vstupenky na Deň otvorených modranských záhrad a iné hodnotné ceny.

Víkend otvorených parkov a záhrad v mimobratislavských lokalitách

Víkend otvorených parkov a záhrad je celoslovenské podujatie, do ktorého sa zapája aj množstvo parkov a záhrad z územia celého Slovenska. 

V blízkom okolí Bratislavy si budú môcť návštevníci so sprievodcami prezrieť ovocný sad Schaubmarovho mlyna v Pezinku, areál Biofarmy v Stupave či barokový kaštieľ a park vo Veľkom Bieli. V Ivánke pri Dunaji možno navštíviť nielen mohylu Milana Rastislava Štefánika ale v tunajšom kaštieli Medzinárodnú výstavu ruží. Kúsok ďalej v Dolnej Krupej návštevníkov tiež čaká podujatie spojené s ružami a ich slávnou pestovateľkou grófkou Máriou Henrietou Chotekovou. Návštevníci si budú môcť s lektorom prezrieť novobudované rozárium  s historickými ružami. Prehliadka parku s odborným výkladom je pripravená v rozľahlom anglickom parku v kaštieli v Tomášove. Vo včelárskom múzeu v Kráľovej pri Senci sú nielen pre odbornú verejnosť pripravené kurz ekologického chovu včiel a seminár o apiterapii a prírode blízkemu ošetrovniu včelstiev. Lektorované prehliadky s majiteľmi historickej záhrady v Koniarovciach, ktorá získala cenu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v súťaži FÉNIX Kultúrna pamiatka roka 2017, budú môcť návštevníci absolvovať v sobotu 1.6.2019. Na tieto prehliadky je však potrebné sa dopredu registrovať cez stránku podujatia. Na východnom Slovensku budú v podujatí prezentované viaceré významné lokality ako francúzsky park v Markušovciach, Madaras park, Záhrada umenia  a park najdlhšieho šošovkovitého námestia v Spišskej Novej Vsi ale aj komunitná záhrada Zázračné zelené miesto či Komunitná záhrada KVP v Košiciah. Na posledne menovanej je pripravená potulka na tému Čo sú komunitné záhrady ale aj workshop na tému ako rýchlo a lacno si môžete vyrobiť svoju vlastnú bylinkovú kozmetiku.

Na východnom Slovensku sa do podujatia zapájajú historický park v Snine, dva historické parky v Budimíre ale aj súkromná záhrada Klatovianka, kde návštevníkov posprevádza jej majiteľ botanik. Pre verejnosť bude sprístupnený i historický park v kaštieli v Petrovanoch, kde atmosféru starých čias  podčiarkuje aj historická ľadovňa, umiestnená v okrajovej časti parku, prekrásne obrastená všetkými farbami hrajúcim paviničom.

Ukážky pikírovania rastlín a spoznávanie živočíchov, ktoré žijú v zhrade sú pripravené v botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici.

Už tradične sa do podujatia zapájajú mnohé ukážkové prírodné záhrady, ktoré pripravili pre návštevníkov skvelý program a ukážky zdravého pestovania. Napríklad v ukážkovej prírodnej záhrade v Dlhej nad Váhom je pripravené hravé spoznávanie byliniek pre deti i dospelých, kváskovanie a iné zaujímavé aktivity.  Pažiť pri kostole v Čechynciach pripravila odbornú prednášku na tému ako bojovať proti škodcom v záhradách bez použitia chémie.

Do Víkendu otvorených parkov a záhrad sa s prehliadkami a programom zapájajú významné slovenské arboréta ako Lesnícke arborétum Kysihýbeľ v Banskej Štiavnici,  Arborétum Mlyňany, Arborétum Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene (POZOR: táto lokalita sa do podujatia zapája komentovanými prehliadkami so spievodcom až 8.-9.6.2019 ) či najvyššie položené arborétum v Strednej Európe – Arborétum v Liptovskom Hrádku.

Do podujatia sa ďalej zapájajú a zaujímavý program či lektorované prehliadky pre návšteníkov pripravujú Zámocký park v Hlohovci, Budatínsky park v Žiline,Voľnokrajinársky park v Topoľčiankach, Múzejná záhrada Mestského múzea Fándlyho fary v Seredi, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Záhrada SNM v Martine, Botanická záhrada pri SPÚ Nitra, interaktívna experimentálna záhrada SPU v Nitre či obnovené záhrady pri zámku v Holíči.

1x sa s pestrým programom venovaným biotopom európskeho významu ale aj zaujímavej histórii budovy múzea a jej záhrady do podujatia zapája  Slovenské múzeum jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Na Liptove v Liptovskom Hrádku sa do podujatia zapája 6 záhrad a pre návštevníkov tu bude pripravená aj anketa o záhradu roka Liptovského Hrádku,ktorej výsledky budú slávnostne vyhlásené na Hrade a kaštieli v Liptovskom Hrádku. 

Súčasťou Víkendu otvorených parkov a záhrad bude tradične aj skvelé podujatie Deň otvorených modranských záhrad, kde návštevníci budú mať možnosť absolvovať okruh 19 modranskými súkromnými záhradami.Na návštevníkov tu čaká napríklad degustácia vín modranských vinárov v ich záhradách, anketa o najkrajšiu modranskú záhradu roka 2019 či návšteva modranskej dážďovkárne s výkladom. Toto podujatie bude však prebiehať až 15.6.2019.

To Top