Zaujímavosti

Vydajte sa do ríše prebdených nocí a nespavosti so sériou fotiek o tajomnej insomnii

Hlavnou témou autorky projektu je tentokrát INSOMNIA (alebo chronická nespavosť). Ide o sériu fotografií doplnených krátkym videoklipom, ktorý nájdete na jej Youtube. Viac nájdete aj na jej Instagrame a Facebooku

Na jednej z fotiek autorka projektu ‘Amper‘ , leží v póze schúlená na zemi v temnom lese takmer nahá. Na ďalšej snímke kľačí v strede koľajníc na Starom moste so šialeným výrazom v tvári a tabletkou na jazyku. Avšak tieto zarážajúce zábery nie sú náhodné, vyjadrujú jasný odkaz.


„Projekt bol zámerne fotený len v exteriéri. Cieľom je vyjadriť telesnú nepohodu, ktorú noční vtáci pociťujú keď sú celé noci hore.“ 


O zámere jej projektu hovorí: „Ide o osvetu tejto známej ale tabuizovanej problematiky. Je to akoby pozvánka do tajného sveta dlhodobo trpiaceho. Tento projekt nie je návodom na akúsi rýchlu diagnostiku a ani na Mc ready riešenia, ako býva zvykom na populárnych stránkach a na sociálnych sieťach. Nie je to nič také. Je to skôr o oboznamovaní o precítení, o pochopení.“

Na otázku či sa niekedy s insomniou stretla, Amper odpovedá: „Určite áno, tak ako aj väčšina z nás. Niekto v menšej, niekto vo väčšej miere“.

Nespavosťou trpí nezanedbateľná časť populácie, čo potvrdzujú aj štatistiky. Asi 30 percent populácie trpí nejakou formou nespavosti, z toho 10 percent trpí chronickou nespavosťou, ktorá trvá najmenej tri mesiace.

Vieme že to existuje, veľa sa o tom píše, ale málo ľudí pozná jej devastujúce následky. „Týmto projektom chcem prispieť k osvete problému nespavosti a to umeleckým vyjadrením, cez ktoré je možné precítiť pocity ľudí, ktorí insomiou trpia ako napríklad: osamelosť, beznádej, frustrácia, strach, únava a vyčerpanie. Čiže, nie fakty, ale pocity“ , dodáva autorka.


„Hanba, ktorú pociťujeme pred spoločnosťou nás izoluje a má na nás paralyzujúci účinok. Je to veľmi aktuálna téma, avšak spoločnosťou spravidla tabuizovaná.“


Týmto projektom, ako aj celou svojou tvorbou chce Amper otvoriť dvere na komunikáciu medzi indivíduom a spoločnosťou. Najväčší nepriateľ insomnie je totiž TABU a TICHO, ktoré sa Amper rozhodla poraziť kreatívnym spôsobom. „Keď sa človek o svojom probléme vie porozprávať je to už prvý krok k riešeniu. A keď je v spoločnosti väčšia osveta znamená to väčšie pochopenie, súcit a akceptácia“, dodáva Amper.

Svoje diela tvorí v trilógiách, prezrádza nám mladá umelkyňa. Spoločným menovateľom v jej tvorbe sú problém, hanba  a spoločnosť. INSOMNIA je druhá časť tejto trilógie. Amper ďalej dodáva, že momentálne pracuje na tretej časti s názvom ‘MOTHERHOOD hashtag NOTAMOTHER’.  Tento projekt nám priblíži realitu dobrovoľných i nedobrovoľných NEmatiek.

Ambicióznych plánov na 2018 má Amper dosť. V dielni čakajú ďalšie dva zaujímavé projekty z iného prostredia a iným posolstvom. Amper na záver dodáva Okrem toho pripravujem zaujímavý pilotný projekt ‘LABELS on the road’ na ktorý sa veľmi teším, takže stay tuned“.

To Top