Zaujímavosti

Vydajte sa do ríše prebdených nocí a nespavosti so sériou fotiek o tajomnej insomnii

Hlavnou témou autorky projektu je tentokrát INSOMNIA (alebo chronická nespavosť). Ide o sériu fotografií doplnených krátkym videoklipom, ktorý nájdete na jej Youtube. Viac nájdete aj na jej Instagrame a Facebooku

Na jednej z fotiek autorka projektu ‘Amper‘ , leží v póze schúlená na zemi v temnom lese takmer nahá. Na ďalšej snímke kľačí v strede koľajníc na Starom moste so šialeným výrazom v tvári a tabletkou na jazyku. Avšak tieto zarážajúce zábery nie sú náhodné, vyjadrujú jasný odkaz.


„Projekt bol zámerne fotený len v exteriéri. Cieľom je vyjadriť telesnú nepohodu, ktorú noční vtáci pociťujú keď sú celé noci hore.“ 


O zámere jej projektu hovorí: „Ide o osvetu tejto známej ale tabuizovanej problematiky. Je to akoby pozvánka do tajného sveta dlhodobo trpiaceho. Tento projekt nie je návodom na akúsi rýchlu diagnostiku a ani na Mc ready riešenia, ako býva zvykom na populárnych stránkach a na sociálnych sieťach. Nie je to nič také. Je to skôr o oboznamovaní o precítení, o pochopení.“

Na otázku či sa niekedy s insomniou stretla, Amper odpovedá: „Určite áno, tak ako aj väčšina z nás. Niekto v menšej, niekto vo väčšej miere“.

Nespavosťou trpí nezanedbateľná časť populácie, čo potvrdzujú aj štatistiky. Asi 30 percent populácie trpí nejakou formou nespavosti, z toho 10 percent trpí chronickou nespavosťou, ktorá trvá najmenej tri mesiace.

Vieme že to existuje, veľa sa o tom píše, ale málo ľudí pozná jej devastujúce následky. „Týmto projektom chcem prispieť k osvete problému nespavosti a to umeleckým vyjadrením, cez ktoré je možné precítiť pocity ľudí, ktorí insomiou trpia ako napríklad: osamelosť, beznádej, frustrácia, strach, únava a vyčerpanie. Čiže, nie fakty, ale pocity“ , dodáva autorka.


„Hanba, ktorú pociťujeme pred spoločnosťou nás izoluje a má na nás paralyzujúci účinok. Je to veľmi aktuálna téma, avšak spoločnosťou spravidla tabuizovaná.“

Čítať viac!
BULLET FOR MY VALENTINE prídu do Bratislavy!

Týmto projektom, ako aj celou svojou tvorbou chce Amper otvoriť dvere na komunikáciu medzi indivíduom a spoločnosťou. Najväčší nepriateľ insomnie je totiž TABU a TICHO, ktoré sa Amper rozhodla poraziť kreatívnym spôsobom. „Keď sa človek o svojom probléme vie porozprávať je to už prvý krok k riešeniu. A keď je v spoločnosti väčšia osveta znamená to väčšie pochopenie, súcit a akceptácia“, dodáva Amper.

Svoje diela tvorí v trilógiách, prezrádza nám mladá umelkyňa. Spoločným menovateľom v jej tvorbe sú problém, hanba  a spoločnosť. INSOMNIA je druhá časť tejto trilógie. Amper ďalej dodáva, že momentálne pracuje na tretej časti s názvom ‘MOTHERHOOD hashtag NOTAMOTHER’.  Tento projekt nám priblíži realitu dobrovoľných i nedobrovoľných NEmatiek.

Ambicióznych plánov na 2018 má Amper dosť. V dielni čakajú ďalšie dva zaujímavé projekty z iného prostredia a iným posolstvom. Amper na záver dodáva Okrem toho pripravujem zaujímavý pilotný projekt ‘LABELS on the road’ na ktorý sa veľmi teším, takže stay tuned“.

To Top