Interview

Hradecký slunovrat: „Výjimečných věcí máme strašně moc, třeba vlastní víno,“

Článok prečítate za: 3 min.

Městečko Hradec nad Moravicí (nedaleko Opavy) má překrásný zámecký areál, kde najdeme v rozsáhlém parku bílý i červený zámek. A právě v tomto magickém prostředí se koná 24. – 25. 6. 2015 další ročník festivalu Hradecký slunovrat. Diváci se opět mohou těšit na tři hudební scény, gastrostage Krmelec pod taktovkou Romana Kopřivy, dětskou Montessori scénu, mnoho diskuzí, výstavy, workshopy atd.  Jelikož už se léto blíží, položil jsem řediteli a dramaturgovi festivalu Vaškovi Müllerovi pár otázek:

Jak bys ve stručnosti charakterizoval hudební složku festival Hradecký slunovrat?

Zaměřujeme se na velmi aktuální hudbu, na interprety, kteří vydali nová kvalitní alba, ostatně Kittchen,  Květy, Epydemye a další naši účinkující se objevili na předních místech mnoha českých prestižních výročních anket. Jsme festival, který dává velký důraz na sdělení, forma, zda se jedná o folkového písničkáře, rockovou kapelu nebo elektronickou hudbu, pro nás není podstatná, ale v programu samozřejmě najdete třeba i špičkovou českou world – music a zástupce dalších žánrů. Hudebních bloků bude více než čtyřicet. Ale vždycky říkám, že ač pozveme jakékoli hvězdy, tou největší bude vždy zámecký komplex v Hradci nad Moravicí.

Ano, prostředí dvou Hradeckých zámků je vskutku výjimečné

Je to magické místo. Genius loci by se na Hradci  dal krájet. Pobývali zde Ludvík van Beethoven, Ferenc Liszt, Niccolo Paganini, Cosima Wagnerová, Sidonie Nádherná, Rainer Maria Rilke a také zde tvořili a je to cítit… Prostě vždy to bylo místo vrcholné umělecké inspirace. Snažíme se to příliš nepokazit.

Jen nepokazit, nebo i nějak oživit?

Ale samozřejmě i oživit, Festival otevřeme znovuinstalací sochy Kurta Gebauera Sen o létání. Létající muž se bude opět vznášet mezi stromy u Červeného zámku na jehož nádvoří budou během festivalu obří fotografie uměleckých děl, které najdeme po celé České republice. Tuto výstavu jsme realizovali ve spolupráci s festivalem Landscape. A já se velmi těším na ZooNElogickou zahradu, což jsou snová zvířata, která se usídlí v korunách stromů a zákoutích parku, přivezou je Aneta Janoušková a Kuba Holý, tedy Instantní ártová kompánie.

Už víme, čím festival začne, čím bude letošní Hradecký slunovrat završen?

Koncertem berlínské kapely Fiordmoss, o kterou jsme opravdu hodně stáli. To bude nádherné na nádvoří bílého zámku. A pak samozřejmě tradiční afterparty v Krmelci, kde se bude hrát, zpívat a tančit. Jsem zvědavý kolik muzikantů si ji letos nenechá ujít. Určitě bych si tipl Jitku Šuranskou s jejími houslemi, ta určitě chybět nebude, jak ji znám. Přístupný je tento mejdan samozřejmě úplně všem.

Článok pokračuje pod reklamou

Retro ponožky

V čem je podle tebe festival výjimečný, přeci jen festivalů je neskutečné množství?

Tak toho je opravdu hrozně moc. Třeba zaměření na gastronomii. Naše velmi dobře fungující diskusní scéna a workshopy.  A vůbec propojení s výstavami, literaturou a poezií, kterou na zámku v době festivalu najdete na každém kroku.  Určitě ovšem musím zmínit jednu věc, která  je asi natolik ojedinělá, že ji snad nikdy žádný festival ještě neměl  – bílé suché víno cuvée Hradecký slunovrat.  Vyrobili ho ve špičkovém vinařství Krásná hora. Na etiketě navíc najdete program i s časy a scénami. No, a pak taky určitě scénou, kterou má ve své režii Milan Tesař, známý hudební publicista, rozhlasový dramaturg a vůbec klíčová osobnost české nezávislé hudební scény.

Dej sem pár hudebních tipů z programu Hradeckého slunovratu

V programu není slabý bod, strašně si za ním letos stojíme. A cystáme i krásné vychytávky, jako třeba že s Jablkoní zahrají jako hosté dvě filharmoničky – Jitka Šuranská a Hanka Škarpová. Jitka Šuranská vystoupí i v samostatném bloku se svým triem a to je třeba hudba, která ten česko-slovenský hudební rybníček daleko překonává. Těšíme se moc třeba na trio Ivana Hlase, které šlape naprosto skvěle, na speciální akustický Best Of set skupiny O5 a Radeček, na Katarínu Koščovou, Yellow Sisters a mnohé další. A přidám mé tři osobní tipy, koho si nesmíte nechat ujít: skvělou písničkářku AGU, která si vysloužila označení polská Lenka Dusilová, divokou kapelu Vložte kočku a písničkářský objev ze Slovenska, který si říká Archívny chlapec.

Tak já už se na Hradec moc těším, a hlavně držím palce ať se počasí vydaří.

Máme připravenou mokrou variantu a celý festival se může přesunout dovnitř. Je pro nás k dispozici Velká dvorana Červeného zámku, dá se použít Kočárovna a další prostory. Takže i kdyby padaly trakaře, festival se uskuteční v plném rozsahu, ale máme objednané krásné počasí. Takže  se na všechny moc těším na viděnou na magickém Hradci. Sledujete náš facebook a web, dozvíte se třeba jaké lahůdky chystají v Krmelci, program diskuzní scény a další věci.

Newsletter

Odoberajte náš hudobný newsletter. Aktuálne informácie a novinky zo sveta hudby priamo do Vášho e-mailu.

Odoslaním aktivujete odber e-mailových upozornení na hudobné novinky. Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz "chcem sa odhlásiť", ktorý nájdete v každom e-mailovom upozornení. Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Najčítanejšie články za 7 dní

To Top