Vypočujte si najlepšie novinky slovenského ro(c)ku!

0
23
views

V tomto článku sa pozrieme na štyri zaujímavé slovenské rockové albumy, ktoré vyšli tento rok a ako bonus si dáme aj niekoľko singlov, ktoré sú predzvesťou zaujímavých štúdioviek pre rok 2017!

JOHN WOLHOOKER

John Wolfhooker síce vznikli v Prahe, ale keďže traja zo štyroch členov sú Slováci, môžeme sa k nim s radosťou hlásiť. S radosťou preto, lebo svojim novým albumom When The Hunter Becomes The Hunted nastavili latku pre celú československú scénu veľmi vysoko. Energická smršť gitarových riffov Ronyho Janečka, skvelých spevových liniek a našlapanej rytmickej sekcie Vás od prvej sekundy posadí na zadok. Album bol nahrávaný u Tomáša Raclavského z Modern Day Babylon a o mastering sa postaral Alan Douches.

THE PARANOID

The Paranoid sa na našej scéne pohybujú už viac ako desať rokov a rozhodne nie sú žiadni nováčikovia. Dôkazom je aj ich štvrtý štúdiový počin Tu a teraz. V tvorbe ubrali na agresivite, viac sa zamerali na celkovú atmosféru piesní a z výslednej nahrávky cítiť väčší muzikantský aj ľudský nadhľad. Menej gitár a screamu síce spočiatku nepotešilo všetkých oldschoolových fanúšikov, ale súdiac podľa počtu návštevníkov na aktuálnom turné  si celkom rýchlo zvykli. Nahrávka Tu a teraz má potenciál byť komerčne najúspešnejším albumom skupiny The Paranoid a bude zaujímavé sledovať, do akej miery bude v ich kariére prelomový.

BOD OMYLU

V porovnaní s prvými dvomi kapelami z nášho zoznamu ide o menšie meno, o to viac však prekvapila úroveň ich albumu FENIX. Skladbám na novej štúdiovke dominujú gitary, no objavujú sa aj elektronické a experimentálne prvky. Oproti debutu spred troch rokov je v štruktúre piesní cítiť veľký posun vpred a dá tvrdiť, že žánrovo sa len veľmi ťažko dajú zaškatuľkovať. Pre Bod Omylu je skutočnosť, že si týmto albumom našli svoju vlastnú tvár, veľkým skokom vpred. Ak vydržia byť sami sebou aj naďalej, majú pred sebou nádejnú budúcnosť.

HORSKÁ CHATA

Nový frontman je snáď tá najväčšia zmena, akou si môže kapela prejsť a práve touto cestou sa vybrali aj chalani z Horskej Chaty. Tí spojili sily s výborným spevákom Lukášom Adamcom a výsledok v podobe štúdiovky Nemám strach sa od staršej tvorby naozaj výrazne líši. Fanúšikovia si ešte musia zvyknúť na novú tvár kapely, keďže zmeny prebehli na viacerých postoch. Najväčšími výhodami novej HcH sú bezpochyby lepší zvuk a kvalitnejšie vizuály skladieb.

ZOČI VOČI

Nový singel Milión ciest svojou hravou melódiou a veselým klipom určite padol do ucha každému, kto má rád priamočiary pop-punk. Zoči Voči sa na nič nehrajú, nerobia zo seba rebelov, ani nasilu nebrnkajú na tínedžerskú strunu. Jednoducho sú sami sebou, tak trochu deckami v predčasne dospelých, miestami už ženatých telách. Nový singel dostal podporu v podobe decembrového turné a prichádza ruka v ruke s novým gitaristom. Nechajme sa prekvapiť, ako sa táto zmena odrazí na novom albume, ktorý na seba určite nenechá dlho čakať.

SONS

Akoby sa vynorili len tak zo vzduchoprázdna. Novozložená kapela z Bratislavy vypustila debutový singel Pochop a rovno k nemu pridali klip na výbornej úrovni. Kvalita však nikdy neprichádza len tak „z ničoho nič“. Členovia skupiny sú totiž skúsení muzikanti, ktorí sami seba opisujú ako odpadlíkov, ktorí sa dali dokopy sklamaní a znechutení, pripravení zanevrieť, nechať muziku plávať a už sa neotočiť. Stačí dodať snáď len to, že je dobré, že tak neurobili.

KORBEN DALLAS

Prekvapenie na záver? Kapela, ktorú v posledných rokoch najviac preslávili jemné atmosférické hity Otec a Za sklom, sa podľa vlastných slov vracia k rock’n’rollovým koreňom. O svojej novinke Oranžová tvrdia, že je „priama, rezká a zo života“ a na prvý posluch je jasné, že tieto slová nejdú len tak do vetra. Vzduch na ich koncertoch býva vždy nasiaknutý energiou a ak k tomu pribudne takto ladený album, na najbližšie turné sa môžeme začať tešiť už teraz.