Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Zabudnuté klenoty slovenského heavy metalu

Slovensko síce nepatrí medzi krajiny, ktoré chrlia jednu metalovú legendu za druhou, avšak už v 80. rokoch, resp. na prelome dekád sa na scéne vynorilo zopár zaujímavých spolkov, ktoré pomáhali písať slovenskú históriu tohto najtvrdšieho žánru. Väčšine z nich sa nikdy nepodarilo vydať album a nebyť singlov, ku ktorým natočili videoklipy, pravdepodobne by sa na ne dávno zabudlo. Nie je to však pravidlo, takí Sexit fungujú dodnes. Prenesme sa teraz o niekoľko rokov dozadu a zaspomínajme si na časy slávy slovenského heavy metalu.

Formácia Hematit uzrela svetlo sveta v roku 1985. Banskobystričania dokázali vydať iba singel Slabý boxer/Dvojka zo správania (1987) a o štyri roky neskôr demo Čas osudu. Hematit dnes už nie je aktívny a posledná zostava bola Roman Révai – spev, Igor Fudra – gitara, Alek Malo – gitara, Feďo Gašparík  – basová gitara, Ľubo Lichý – bicie nástroje.

The Legits Blast v Banskej Bystrici opäť prebudí hip-hopovú kultúru

Reklama

V rovnakom roku ako Hematit vznikli aj Dereš, dnes už takpovediac kultová skupina z Bratislavy. Ani tejto skupine sa nikdy nepodarilo vydať oficiálny album, jediný záznam ich činnosti je singel Na panské/Na ženské. Skupina s občasnými prestávkami fungovala až do roku 2007, keď tragicky zahynul basgitarista Vlado Šešera.

Ďalšou kapelou, ktorú bezpochyby možno zaradiť k pokladom heavy metalu na Slovensku, sú Makar Čudra. Zo všetkých spomínaných kapiel mala asi najúspešnejšiu, ale aj najkratšiu kariéru.  Vznik sa datuje do roku 1987, o rok neskôr sa už nahrávali prvé snímky v Československom rozhlase. Skutočný úspech nastal príchodom Otta Weitera (áno, toho Otta Weitera). Vďaka svojmu mohutnému hlasu, ktorý nestrácal nič na sile ani vo vysokých polohách získal prezývku Slovenský Dickinson. Makar Čudra sa so svojou koncertnou show dostali aj za hranice, napríklad do bývaleho Sovietskeho zväzu alebo do Bulharska. V roku 1990 sa však kapela nečakane rozpadla.

Reklama
Maduar odmieta diskrimináciu a radšej bude koncertovať online, alebo vôbec!

Kobra je názov ďalšej kvalitnej kapely, na ktorú si už dnes spomenie málokto. Jej zakladateľ Michal Kovalčík je už trochu známejším pojmom, najmä vďaka svojmu pôsobeniu v Metalinde. Jediná oficiálna nahrávka je opäť singel, na ktorom sa nachádza aj táto skladba.

Reklama

Jedinou skupinou z tohto zoznamu, ktorá nielenže dokázala vydať albumy, ale navyše je dodnes aktívna, je rožňavský Sexit. Napriek v súčasnosti mäkšiemu rockovému zvuku, ktorým sa v súčasnosti prezentuje, aj toto zoskupenie patrilo začiatkom 90. rokov medzi lídrov metalovej scény na Slovensku. Eponymný debutový album z roku 1992, ktorý chalani nahrali pod krídlami vydavateľstva Opus, je učebnicou kvalitnej tvrdej muziky. Hovorí sa, že celý album dokázali nahrať na prvý pokus za pol dňa.

Spevák Ed Sheeran oznámil vydanie nového singla

http://www.youtube.com/watch?v=ARCHFlspNYo

Ako ste mali možnosť vidieť a počuť, napriek svojej neveľkej rozlohe mala aj Slovenská republika čo ponúknuť metalovej hudbe už pred vyše dvadsiatimi rokmi. Aj keď tieto kapely za sebou nezanechali mnoho materiálu, aj to málo bolo a je dôkazom toho, že tvrdá hudba vždy mala čo povedať aj v našej krajine.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: