Koncerty

Žilina sa už po piatykrát otvorí svetu, prichádza festival Hudba Sveta Žilina!

Článok prečítate za: 3 min.

Začiatkom apríla, konkrétne 3. – 5. 4. koncertné sály Žiliny privítajú špičkových zahraničných a domácich umelcov v oblasti world music. Začína totiž festival HUDBA SVETA ŽILINA, ktorý každoročne prináša rozmanitú hudbu vychádzajúcu z tradície.

Ako je posledných päť rokov na jar v Žiline zvykom, od 3. apríla sa milovníci hudby rôznych kultúr môžu opäť tešiť na festival plný kvalitnej a nesmierne pestrej hudby. 

Prvý deň podujatia bude venovaný slovenskej tradícií. Zaháji ho Workshop pastierskej tradície o 15:00 v Rosenfeldovom paláci, ktorý povedie hudobník, spevák, milovník a zberateľ hudobných nástrojov Michal Smetanka, ako uvádza na svojej stránke: „Tvorivosť pri „vyrábaní“ a pestrosť vo využívaní zvuku u našich predkov, sa zdá ako bezhraničná a geniálna.“ Na tomto workshope predstaví hudobný inštrumentár karpatskej oblasti, zameraný predovšetkým na aerofóny – dychové nástroje, ktoré tomuto inšturmentáru dominujú. Pôjde o hranové, jazýčkové i náustkové nástroje od Moravy cez Slovensko, Poľsko, Ukrajinu, pohraničie až po Rumunsko. Účastníci workshopu budú mať tiež možnosť si na týchto nástrojoch zahrať. 

Večer 3. apríla o 19:00 na Stanici Záriečie predvedie svoje multiinštrumentálne umenie umenie spomínaný Michal Smetanka a po ňom strhne publikum svojou verziou slovenskej hudobnej tradície skupina Banda, ktorá pred nedávnom vydala svoj tretí album s názvom Telegrafy. Po veľmi úspešnom celoslovenskom turné na počesť vzniku tohto nového diela, prinesie to najlepšie z albumu aj tento večer do Žiliny. Skupina Banda je šesťčlenné vokálno – inštrumentálne zoskupenie profesionálnych hudobníkov, po väčšine folkloristov, ktoré využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale v celkom originálnej podobe. 

Druhý večer festivalu sa ponesie v znamení zaujímavých fúzií hudobných kultúr. O 19:00 sa v Žilinskej Novej synagóge predstaví Guessous Meshi Trio v zložení Majda Mária Guessous – spev a baglama, Iván Barvich – kaval, ney, tárogáto, tambura, rig, spev a Dávid Gerzson Boros – darbuka, bendir, udu, doromb, spev, ktoré vďaka speváčkinmu maďarsko –marockému pôvodu veľmi vkusne kombinuje navonok nesúrodé hudobné kultúry. Ako hovorí samotná speváčka: „Počas spievania je vo mne akýsi pôvodný pocit jednoty, vychádzajúci z mojej najhlbšej nádeje, ktorá ruší bariéry a otvára srdcia. To ma vedie k neustálemu záujmu o hudobné tradície.“  V jej hudbe si preto budete môcť vychutnať rozdielne hudobné kultúry, predovšetkým maďarskú, tureckú, arabskú a indickú spojené do veľmi zaujímavého celku.

Hudobná exkurzia do kultúr sveta týmto koncertom ešte neskončí. Doplní ho skvelá fínska skladateľka, speváčka a hudobníčka Maija Kauhanen, opisovaná aj ako one-woman kapela! Jej expresívny hlas, invenčné perkusné doprovody, polyrytmy, mestská fínska kultúra doplnená o hru na tradičnom fínskom hudobnom nástroji kantele, sú zárukou nevšedného hudobného zážitku. 

Posledný večer festivalu bude ako obvykle patriť poriadnej balkánskej tancovačke. Tento rok festival zakončí v Smer Music Klube 77 o 20:00 srbská 10 –členná dychovka nesúca meno Bojan Krstič Orchestra. Tento ansámbel koncertoval na najväčších etno festivaloch sveta a tak ako po minulé roky o zábavu bude určite postarané. Ansambel pochádza z mesta Vladičin Han v južnom Srbsku. Toto malé mestečko je už pár desaťročí známe ako domov tých najlepších dychových kapiel a hráčov na trúbku celého Balkánu. Skvelí muzikanti z tohto mesta sa preslávili na medzinárodnej hudobnej scéne – koncertujú, nahrávajú soundtracky, hrajú vo filmoch či v divadelných hrách.

Vďaka ním sa tradičné miestne melódie stali hitmi známymi po celom svete. Ich hudobné majstrovstvo a obrovská radosť z hrania je priam nákazlivá a rýchlo strhne publikum na svadbách, koncertoch či tradičných podujatiach, a to nielen na Balkáne. Z hudobnej súťaže známeho festivalu Guča, ktorý prezývajú aj Woodstockom Balkánu a ktorý každoročne navštívia státisíce ľudí, si fantastický Bojan Krstić Orkestar (okrem mnohých iných ocenení) v roku 2015 odniesli cenu Zlatá trúbka, v roku 2016 cenu Prvá trúbka a o rok neskôr cenu Najlepší orchester.

V roku 2016 sa podieľali na albume Balkan Herbal Clinic nemeckej hudobnej skupiny Mr. Žarko – spoločné koncerty týchto dvoch kapiel boli hudobnou lahôdkou a dodali balkánskym tónom nový rozmer a „šťavu“. Pre všetkých tancachtivých, večer ich koncertom neskončí. Dj. Potkan, známy z relácie Hudba sveta na Rádiu_FM a už stály Dj. festivalu, bude vo víre strhujúcich etno rytmov pokračovať do neskorých, alebo skôr skorých ranných hodín.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Permanentka na všetky koncerty za zvýhodnenú cenu 18€ dostupná v portály tootoot.fm

Páčil sa Vám tento článok?

Pridajte hodnotenie kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Pridať komentár k článku

Napíšte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

To Top