Koncerty

Zlovestné melódie, hluk aj psychedélia v bratislavskej Fuge

Psychedelic, krautrock, noise pop, shoegaze, no gaze… To všetko sú škatuľky, často skloňované pri troch zaujímavých menách gitarovej scény, ktoré sa v stredu 13. novembra predstavia v bratislavskom priestore Fuga. Svoj nový album uvedú Holanďania The Sweet Release Of Death, do temných hlučných stien sa ponoria českí Manon Meurt a na psychedelický výlet nás zoberú Nemci Flying Moon In Space.

Rotterdamské trio The Sweet Release of Death na čele so speváčkou a basgitaristkou Aliciou Bretón Ferrer si “libuje” v surových zlovestných melódiách, úderných bicích a v skreslených gitarových plochách. Na tohtoročnom festivale Sharpe to bol (vraj) jeden z najlepších koncertov. Do Fugy si odskočia len pár dní po účinkovaní na prestížnom festivale Le Guess Who v Utrechte. Do Bratislavy sa vrátia s čerstvým novým albumomThe Blissful Joy of Living“, ktorý vyšiel len 10. októbra na Subroutine Records.

Manon meurt sú majstri v kontrastoch tichých a hlučných pasáží a v epických gradáciách svojich piesní. Éterickému (v tom najlepšom slova zmysle) spevu Kateřiny Elznicovej a reverbom gitaristu Vojty Pejšu dodávajú práve bicie Jiřího Bendla ten správny punc. Úplne nový rozmer priniesol do kapely talentovaný klávesista Dave Tichý, s ktorým momentálne intenzívne pracujú na ďalšom albume. Manon meurt po rokoch zľahka spomalili a potemneli, no atmosfére to ešte o to viac pridalo.

Sedemčlenná kapela Flying Moon In Space z Lipska mieša krautrock s psychedéliou a live technom. Repetitívne paterny, glitche a vrstvenie liniek navádzajú až hypnotickú atmosféru. Sami členovia kapely z Lipska pozývajú poslucháča na “prechádzku vzrušujúcou rozprávkou“, v ktorej “some may dance, some may stare, others vomit hypnotic waves of well-being“. Koncert sa koná v spolupráci promotérskych zoskupení NAA a Real Something.

To Top