Zaujímavosti

Zväz autorov a interprétov populárnej hudby odovzdá hudobné ceny za rok 2018, pozrite si nominácie!

Zväz autorov a interprétov populárnej hudby opäť odovzdá hudobné ocenenia! Už teraz sú známe nominácie, o ktorých rozhodovali členovia ZAI a ďalší autori a interpréti. Cenu za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény si príde prevziať legendárny rozhlasový a televízny moderátor verejnoprávnej ORF zo susedného Rakúska Udo Huber, Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 17. januára 2019 v Majestic Music Clube v Bratislave. Podujatie je po prvýkrát prístupné aj verejnosti, vstupenky si fanúšikovia hudby môžu kúpiť v sieti predpredaj.sk. 

Naši hudobníci sa dočkajú ocenení! Ceny v 11-ich kategóriách odovzdá Zväz autorov a interprétov populárnej hudby. Nominácie sú výsledkom dvojkolového hlasovania autorov, hudobníkov spevákov, producentov, promotérov, manažérov a ďalších členov a priaznivcov ZAI, ktorí v prvom kole posielali svoje návrhy na nominácie. Mená a subjekty s najvyšším počtom hlasov na prvých troch priečkach vytvorili nominácie na víťazov, o ktorých sa rozhodovalo v druhom kole. 

„Našim cieľom je zmapovať dianie v oblasti prezentácie hudby v éteri, ale aj v oblasti živého koncertovania, nakoľko rozsiahla sieť klubov a festivalov dnes tvorí životodarné podhubie pre hudobnú produkciu. Muzikanti chcú takto vyjadriť rešpekt dobrým partnerom, ktorí im rozumejú a podporujú ich v ich tvorbe, či už sú to redaktori a moderátori rozhlasových staníc alebo usporiadatelia koncertov a festivalov, či majitelia klubov. Autori a interpréti tiež ocenia najvýznamnejšie počiny svojich kolegov za uplynulý rok,“ vysvetľuje predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Mená víťazov jednotlivých kategórí výročných cien Zväzu autorov a inteprétov sa dozvieme 17.januára v bratislavskom Majestic Music Clube, ktorý obhajuje svoje víťazstvo z minulého roku. Rovnako ako klub Blue Note z Nového Mesta nad Váhom, skupina Horkýže Slíže či Simona Martausová. 

„Medzi nomináciami potešili mená skupín ako Catastrophy, Darkness Positive, Bullet Holes, The Gang, speváci Pišta Vandal zo skupiny ČAD či Tomo Michalčák z Aces. Celkový príklon k tvrdšej hudbe je v nomináciách badateľný tak u inteprétov , ako aj medzi nominovanými médiami Anténa Rock či Aligátor. A moderátormi, klubmi či festivalmi, kde sa napríklad objavil po prvýkrát Rock pod Sninským kameňom, nechýbajú však ani jubilujúce Bratislavské džezové dni,“ hovorí Martin Sarvaš.

Nositeľ ceny za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény je však známy už dnes. Bude to legendárny rozhlasový a televízny moderátor verejnoprávnej ORF zo susedného Rakúska Udo Huber, ktorý sa v bezhraničnom éteri svojimi reláciami prihováral aj slovenskému publiku za vtedajšou pomyselnou železnou oponou.

„Jeho moderovanie slávneho koncertu Band Aid v roku 1985, či relácie  Die grossen Zehn, ktoré sa dvakrát nakrúcali aj v Bratislave, sa stali kultom. Udo Huber, ktorý má dodnes svoje vysielanie na rozhlasovej stanici Radio Wien, s radosťou prijal naše pozvanie a osobne si cenu príde prevziať, symbolicky v roku 30-eho výročia pádu železnej opony,“ neskrýva radost Martin Sarvaš.

Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 17. januára 2018 v klube MMC v Bratislave. Podujatím, ktoré sa koná s podporou Hudobného fondu, bude sprevádzať Matej Sifon Mervart. Hudobnými hosťami budú skupiny Bullet Holes, jeden z nominantov na Objav roka a nanovo sformovaná legendárna skupina Ventil. Akcia je po poprvýkrát prístupná aj verejnosti, vstupenky v cene 8 eur si môžte kúpiť v sieti predpredaj.sk. O histórii ZAI sa dozviete viac na www.zai.eu.sk, kde nájdete aj všetky tohtoročné nominácie.

 Výročné ceny Zväzu autorov a interpretov za rok 2018

Nominácie 

ROZHLASOVÁ STANICA ROKA celoplošná

Anténa Rock
Rádio Vlna
Rádio FM / RTVS

ROZHLASOVÁ STANICA ROKA  lokálna / regionálna

Rádio Aligátor  Bratislava
Radio One Rock  Nitra
Radio Piešťany  

HUDOBNÝ REDAKTOR ROKA

Roman Bomboš  / RTVS / SRo
Rasťo Očenáš   / RTVS/ SRo
Matej Sifon Mervart  / Anténa Rock

USPORIADATEĽ ROKA

Dušan Drobný   Topfest/Morning Net
Rastislav Škrinár  Rockscape/ Klub 77
Tibor Zelenay   Blue Note/ Nové Mesto nad Váhom

FESTIVAL ROKA

Bratislavské džezové dni    Bratislava
Rock pod Sninským Kameňom  Snina
Pohoda  Trenčín
Rockscape  Banská Bystrica
TopFest Piešťany

KLUB ROKA VEĽKÝ

Collosseum  Košice
Majestic Music Club Bratislava
Randal  Klub  Bratislava

KLUB ROKA MALÝ

Blue Note Jazz and Music Club Nové Mesto nad Váhom
Klub 77 Banská Bystrica
Smer Klub 77 Žilina
RC Mlyn Vrútky

ALBUM ROKA

Catastrofy – Besnota
Darkness Positive – Prvý dojem
Para – Našou krajinou
The Gang – The Gang

SKUPINA ROKA

Catastrofy
Para
Horkýže slíže
Slobodná Európa

SPEVÁK ROKA

Juraj Benetin
Martin Ďurinda
Tomáš “Tomo” Michalčák
Igor Belaj
Pišta Vandal
Tomáš “Lasky” Šedivý

SPEVÁČKA ROKA

Jana Kirschner
Sima Martausová
Zuzana Smatanová

OBJAV ROKA

Darkness Positive / Žilina
FishFace/ Piešťany
Chudáci / Banská Bystrica
NovArt/Banská Bystrica
Bullet Holes/Bratislava

CENA ZA CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS KU ROZVOJU HUDOBNEJ SCÉNY

UDO HUBER / ORF / 

To Top